Narty w Bułgarii – jak zorganizować

narty w Bułgarii

ZIMOWY URLOP - NARTY W BUŁGARII

Bułgaria, choć kojarzona głównie z letnim wypoczynkiem, może Was ugościć równie wspaniale zimą! Nowoczesna infrastruktura cały czas jest rozbudowywana, więc zapewnia komfortowe szusowanie, różnorodne trasy oraz możliwość przekonania się, że narty na Bałkanach to nie tak popularny, ale doskonały pomysł na zimowy urlop. Sezon zimowy rozpoczyna się w grudniu, a zjeżdżać można zależnie od warunków nawet do kwietnia. Wszystko to w niepowtarzalnym klimacie bułgarskich górskich wiosek, które jak mało gdzie, smacznie nakarmią i pozwolą zrelaksować się w gorących wodach termalnych! Jak zorganizować wyjazd na narty do Bułgarii? Poniżej podaję różne możliwości.

Od 29.01.2021r. zarówno przylatujący do Bułgarii samolotem jak i przyjeżdżający samochodem MUSZĄ OKAZAĆ NEGATYWNY WYNIK TESTU PCR WYKONANY NIE WCZEŚNIEJ NIŻ 72 GODZINY, W PRZYPADKU BRAKU WYNIKU TESTU PODRÓŻUJĄCY MUSI ODBYĆ 10 DNIOWĄ KWARANTANNĘ.

Aktualne warunki podróży do Bułgarii na stronie bułgarskiej TUTAJ, a na stronie rządowej po polsku TUTAJ.

NAJWIĘKSZE OŚRODKI NARCIARSKIE W BUŁGARII:

  1. BOROVEC – Боровец w górach Riła
    58 km tras (8 tras zielonych, 6 tras niebieskich, 9 tras czerwonych, 4 trasy czarne)
    – OPIS KURORTU
    – MAPA TRAS
    – OFICJALNA STRONA BOROVEC
  2. BANSKO – Банско w górach Pirin
    75 km tras (6 tras niebieskich, 11 tras czerwonych, 2 czarne)
    – OPIS KURORTU
    – MAPA TRAS
    – OFICJALNA STRONA BANSKO
  3. PAMPOROVO – MECHI CHAL (połączone skibusem) – Пампорово – Мечи Чал w Rodopach
    29,6 km tras (2 trasy zielone, 8 tras niebieskich, 7 tras czerwonych, 3 trasy czarne)
    – MÓJ OPIS KURORTU
    – MAPA TRAS PAMPOROVO – MECHI CHAL
    – OFICJALNA STRONA PAMPOROVO
W odnośnikach do stron poszczególnych ośrodków można znaleźć cenniki skipasów, mapy tras, kamery online, prognozy pogody i wszystkie niezbędne informacje.
narty_w_bułgarii
źródło zdjęcia: www.tourism.government.bg

ODLEGŁOŚCI MIĘDZY MIEJSCAMI

    Borovec

    144 km

    Bansko

    70 km

    154 km

    Sofia

    190 km

    167 km

    247 km

    Pamporovo

    124 km

    149 km

    150 km

    99 km

    Plovdiv

    ZALETY zIMOWEGO URLOPU W BUŁGARII:

    • bardzo korzystne ceny porównując do Francji, Austrii, Włoch, czy Szwajcarii
    • bardzo dobry standard hoteli – szeroki wybór na każdą kieszeń od kameralnych pensjonatów po pięciogwiazdkowe, luksusowe hotele znanych sieci jak Kempinski Hotel Grand Arena
    • nieduża odległość między trzema kurortami
    • bałkańska atmosfera, niezwykła gościnność, wyśmienita kuchnia, urokliwe miasteczka, źródła termalne
    • możliwość rozszerzenia pobytu o zwiedzanie np. Sofii, Plovidu oraz innych miejsc

    NARTY W BUŁGARII – DLA KOGO?

    Bułgaria jest najlepszym miejscem do szusowania dla początkujących i średnio zaawansowanych narciarzy i snowboardzistów. Sporo jest łatwych, niewymagających, ale kilkukilometrowych tras. Nie brakuje też łagodnych, krótkich stoków w sam raz dla najmłodszych dzieci. Bardzo zaawansowani i eksperci mogą natomiast potraktować wyjazd do Bułgarii na narty rekreacyjnie, rozgrzewkowo lub rodzinnie, jako nowe miejsce. Czarne trasy oczywiście są, co można dokładnie obejrzeć na mapach, chociaż jest ich niewiele. Najpopularniejszą czarną jest trasa FIS Tomba, na której rozgrywane są konkursy Pucharu Świata. Nie jest z kolei popularne w Bułgarii uprawianie narciarstwa biegowego. Najlepsze trasy do tego rodzaju narciarstwa są dostępne w sektorze Vitosha.

    Doświadczenie pracy trzech sezonów zimowych w Andorze i setki rozmów z turystami, którzy zjeździli CAŁY narciarski świat od Argentyny, przez Kanadę po Japonię podpowiada mi, że Bułgaria jest bardzo dobrym i świetnie przygotowanym miejscem do zimowego szaleństwa, ale nie rajem, które spełni nasze największe narciarskie marzenia. Można natomiast spędzić świetny urlop z dziećmi, czy znajomymi, którzy dopiero zaczęli lub zaczynają przygodę z nartami – wtedy zadowolenie gwarantowane! Kiedy pracowałam w Andorze transfer z lotniska w Barcelonie trwał 4-5 godzin, więc czasu na wywiady z turystami miałam sporo i mimo, że nie byłam w wielu kurortach narciarskich mam punkt odniesienia z Andory, Bułgarii i Francji.

    SEZON 2020/2021 NA STOKACH NARCIARSKICH W BUŁGARII

    Podczas gdy sytuacja kurortów narciarskich jest niepewna w wielu krajach, w Bułgarii działają bez zakłóceń wyciągi, hotele wraz z hotelowymi restauracjami oraz SPA. Przy wjeździe samochodem na teren Bułgarii, czy po lądowaniu w Sofii nie trzeba okazywać wyniku testu na wirusa, ani odbywać kwarantanny. Jedynym obowiązkiem jest noszenie maseczek w sklepach, transporcie publicznym, czy wsiadając do kolejki gondolowej, gdy mijamy się z innymi narciarzami. Restauracje w miasteczku i na stoku działają tylko na wynos (hotelowe działają normalnie). Śniegu również nie brakuje, co można podejrzeć m.in. na kamerach online na oficjalnych stronach ośrodków narciarskich (poniżej lista) ponadto prognozy przewidują kolejne opady w kolejnych tygodniach zapewniając świeży puch miłośnikom nart i snowboardu.

    NARTY W BUŁGARII - CIEKAWOSTKI

    • najwyższym szczytem Bułgarii, a jednocześnie całych Bałkanów jest Musała (2925 m n.p.m.), drugim pod względem wysokości szczytem w Bułgarii, a trzecim najwyższym na Bałkanach jest Vihren (2914 m n.p.m.)
    • 25 – 26 stycznia 2020 roku odbył się konkurs Pucharu Świata Kobiet w narciarstwie alpejskim na trasie FIS Tomba w Bansku, w Bansku organizowane są także inne konkursy narciarskie i snowboardowe
    • kolejka gondolowa w Bansku ma długość 6233 m
    • możliwe jest zjeżdżanie wieczorne w określone dni po oświetlonych stokach (szczegóły na stronach ośrodków)
    • Bansko leży na terenie Parku Narodowego Pirin wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO
    • oprócz 3 największych ośrodków zimowych, jest również kilka mniejszych stoków narciarskich w Bułgarii jak: Vitosha (ok. 22 km tras) – można dojechać autobusem miejskim z Sofii, czy Panichishte z dwoma wyciągami krzesełkowym i orczykowym, dzięki którym można zjechać łącznie ok. 8 km; pozostałe mniejsze stoki to: Bodrost-Kartala (5 km tras), Dobrinishte (5 km tras), Malmovitsa (4 km tras), Osogovo (2,7 km)
    • trasa FIS Tomba w Bansku została tak nazwa na cześć Włocha Alberto Tomba – pięciokrotnego medalisty olimpijskiego w narciarstwie alpejskim, który osobiście odwiedzał kilkukrotnie Bułgarię chwaląc infrastrukturę i przygotowanie bułgarskiego kurortu ŹRÓDŁO

    JAK ZORGANIZOWAĆ NARTY W BUŁGARII?

    W tych bardzo specyficznych czasach warto zastanowić się, jakie rozwiązanie będzie dla nas najlepsze. Z jednej strony organizacja wyjazdu na własną rękę daje dużo swobody, mamy dostęp do wszystkich rodzajów miejsc noclegowych i możliwość zaplanowania wszystkiego szczegółowo według potrzeb. Z drugiej strony zakup wycieczki na narty w pakiecie u organizatora turystyki jest bardzo wygodny, gdyż nie musimy dokonywać osobnych rezerwacji w hotelu, organizować dojazdu, czy zamawiać ubezpieczenia. W przypadku konieczności odwołania zwracamy się wtedy do jednego podmiotu. Szczególnie gdy większość organizatorów zapewnia również ubezpieczenie od kosztów rezygnacji, czy możliwość zmiany rezerwacji nawet na kolejny sezon, wielu turystów dotychczas rezerwujących wyjazdy samodzielnie, dzisiaj zwraca się ku renomowanym biurom podróży. Gdy nie mamy też doświadczenia w samodzielnym rezerwowaniu poszczególnych elementów naszego urlopu warto zaufać agentowi podróży, który dzięki doświadczeniu wie jakie zadać pytania, by dobrać odpowiedni hotel do naszych potrzeb.

    NA WŁASNĄ RĘKĘ NA NARTY DO BUŁGARII NALEŻY:

    • zarezerwować nocleg z wyżywieniem lub bez (przez booking.com lub inną stronę pośredniczącą w rezerwacjach lub bezpośrednio na stronie hotelu
    • zorganizować przejazd samochodem lub samolotem
      (z lotniska busem zapewnianym przez hotel, lub wynajętym samochodem)
    • wykupić ubezpieczenie obejmujące jazdę na nartach
    • kupić skipassy

    ORIENTACYJNE CENY SKIPASÓW:

    • 6 dniowy skipass dla osoby dorosłej Bansko: 400bgn ~ 925pln
    • 3 dniowy skipass dla osoby dorosłej Bansko: 300bgn ~ 469pln
    • 6 dniowy skipass dla osoby dorosłej Borovec: 320bgn ~ 740pln
    • 3 dniowy skipass dla osoby dorosłej Borovec: 166bgn ~ 384 pln

    szczegółowe cenniki, zniżki i warunki zakupu na stronach ośrodków

    Z BIUREM PODRÓŻY NA NARTY W BUŁGARII:

    Biura podróży oferują rezerwacje gotowych pakietów:
    – hotel + ubezpieczenie + transport (autokarem lub samolotem)
    hotel + ubezpieczenie + skipas + transport (autokarem lub samolotem)
    – hotel + ubezpieczenie + skipass + dojazd własny
    – inne konfiguracje

    POLSKIE BIURA PODRÓŻY OFERUJĄCE NARTY W BUŁGARII W SEZONIE 2020/2021:

    Z DOJAZDEM WŁASNYM LUB SAMOLOTEM:
    ITAKA
    TUTAJ OFERTA
    NEKERA TUTAJ OFERTA
    ECCO HOLIDAY TUTAJ OFERTA

    AUTOKAREM:
    VITA SUN TUTAJ OFERTA
    NIKO TRAVEL TUTAJ OFERTA

    SAMOCHODEM
    Zanim ruszymy samochodem warto sprawdzić obowiązujące zasady w każdym z krajów, przez które będziemy przejeżdżać i zaplanować rozsądnie trasę uwzględniając to, ilu mamy kierowców, czy jest możliwy nocleg na trasie i czy go w ogóle potrzebujemy. Oficjalne informacje można znaleźć na STRONIE MINISTERSTWA SPRAW ZAGRANICZNYCH. Na grupach na Facebooku Polaków mieszkających i podróżujących do Bułgarii umieszczają oni często na świeżo relacje, jak przebiegła podróż, czy oczekiwali na granicy, czy są jakieś remonty, czy jakieś drogi lepiej ominąć. Jak wiadomo warunki na drodze zmieniają się bardzo dynamicznie.

    SAMOLOTEM
    Zimą samolotem bezpośrednio z Polski do Bułgarii można się dostać jedynie liniami lotniczymi LOT. Loty na trasie Warszawa – Sofia odbywają się codziennie. Rezerwując bilety ceny najlepiej jest sprawdzać w środy, gdyż co środę LOT ogłasza promocje na wybrane kierunki (zmieniają się co tydzień) i wtedy można kupić bilety najbardziej okazyjnie. Poniżej przykładowa cena upolowana w środę 22 października na 9 listopada czyli z mniej niż 3 tygodniowym wyprzedzeniem. Jest to cena bez bagażu rejestrowanego, tylko z bagażem podręcznym. Bagaż 23 kg można kupić nawet dwa dni przed lotem kosztuje 115 pln w jedną stronę. Sprawdzając cenę za bilety polecam sprawdzać w dwie strony od razu, bo bilety są wtedy dużo tańsze, niż jeśli patrzymy osobno do Bułgarii (czy gdziekolwiek indziej) i osobno na powrót.

    narty_w_bulgarii
    źródło zdjęcia: www.snowboardowy.pl
    narty_w_bulgarii
    upolowane bilety bez bagażu rejestrowanego

    JAK ZAPAKOWAĆ NARTY DO SAMOLOTU?
    Warunki przewozu bagaży szczegółowo opisane są na stronie LOTu TUTAJ. Leciałam samolotem już kilka razy z moją deską snowboardową, więc jeśli macie specjalny duży pokrowiec na narty lub deskę, w którym jest również miejsce na buty, kask, ubrania i waży on tyle, aby zmieścić się w limicie bagażu nadawanego zgodnie z taryfą czyli np. 23 kg, to nie trzeba płacić dodatkowo. Wtedy nadaje się bagaż jako niewymiarowy. Jeśli natomiast nasz pokrowiec jest zbyt mały i mieści tylko narty, wtedy musimy dokupić dodatkową sztukę bagażu. Co ważne w liniach lotniczych LOT nawet w podstawowej taryfie biletowej bez bagażu rejestrowanego, na pokład można zabrać dwie sztuki bagażu podręcznego:

    1. małą walizeczkę na kółkach, którą umieścimy na półce nad głową
    2. torbę/plecak na laptopa lub torebkę damską

    Lecąc z biurem podróży na narty do Bułgarii warto dokładnie przeczytać w umowie z organizatorem wycieczki jaki rodzaj oraz ile sztuk bagażu mamy w cenie. Rezerwacje indywidualne na własną rękę i rezerwacje robione przez biuro podróży nawet ten sam lot mogą się różnić!

    narty_w_bulgarii

    ABY ŚLEDZIĆ NA BIEŻĄCO RELACJE Z BUŁGARII pRZEZ CAŁY ROK ZAJRZYJ:

    2 thoughts on “Narty w Bułgarii – jak zorganizować”

    1. Ciekawy artykuł zmieniający myślenie o tym kraju bo raczej zawsze jest kojarzony z letnim wypoczynkiem. Czy autorka była na nartach / snowboardzie w Bułgarii ? Jakieś osobiste opinie ?

      1. Mało kto zna Bułgarię od zimowej strony 🙂 Tak byłam, odwiedziłam wszystkie opisane kurorty. Tak jak pisałam w jednym z wpisów, Bułgaria nie jest spełnieniem snowboardowych marzeń, ale da się spędzić fajnie czas, z przyjemnością odwiedzam te kurorty i myślę, że są ciekawą alternatywą oraz ciekawostką dla miłośników nart i gór.

    Leave a Comment

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *