Bułgaria paszport czy dowód?

bulgaria-paszport-czy-dowod

BUŁGARIA - PASZPORT CZY DOWÓD?

Jedno z najczęściej wpisywanych w wyszukiwarce pytań dotyczących Bułgarii to: Bułgaria paszport czy dowód? Im bliżej sezonu letniego tym pytanie częściej się pojawia. Zgodnie z oficjalną informacją na stronie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych – honorowany jest zarówno dowód osobisty, jak i paszport. Czyli wystarczy dowód osobisty, nie jest konieczny paszport. Obowiązek posiadania ważnego dokumentu tożsamości mają również dzieci, w tym niemowlęta. W przypadku dzieci podczas przekraczania granicy z Bułgarią, również honorowany jest zarówno paszport, jak i dowód. Prawo jazdy nie jest wystarczającym dokumentem do przekroczenia granicy. Jest to wymóg nałożony przez dane państwo, nie biura podróży, czy konkretnego celnika, więc nie ma znaczenia, czy podróżujemy do Bułgarii na własną rękę czy w sposób zorganizowany.

Jeśli dziecko podróżuje z osobą trzecią np. dziadkami, lub ciocią i wujkiem, nie jest wymagane pełnomocnictwo opiekunów prawnych na podróż dziecka. Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca jednak sporządzanie takiego dokumentu, w razie gdyby na miejscu wakacji konieczne byłoby udzielenie dziecku pomocy medycznej, placówka medyczna może oczekiwać odpowiedniego pełnomocnictwa. Podobnie będzie w razie konieczności wystawienia dokumentu tymczasowego, jeśli paszport lub dowód osobisty dziecka zostanie zgubiony lub skradziony.

SAMOLOTEM LUB DROGĄ LĄDOWĄ

Bułgaria należy do Unii Europejskiej, nie należy jednak do strefy Schengen. Z tego powodu, czy przekraczając granicę lądową z Bułgarią z dowolnego kraju sąsiadującego, czy lądując samolotem na jednym z lotnisk w Bułgarii, Polacy podróżujący do Bułgarii lub przez Bułgarię będą przechodzili kontrolę dokumentów tożsamości. Polacy podróżujący samochodem najpopularniejszymi trasami, w krajach na trasie również mogą mieć albo paszport albo dowód osobisty. Wjeżdżając do Węgier, Słowacji, Rumunii lub Serbii można okazać paszport lub dowód osobisty.

Turyści mogą przebywać na terenie Bułgarii maksymalnie 90 dni w ciągu 6 miesięcy, licząc od dnia przyjazdu.

WAŻNOŚĆ DOKUMENTU TOŻSAMOŚCI

Nie jest określone w przepisach dla podróżujących, czy dokument tożsamości przy podróży Polaków do Bułgarii musi być ważny dłużej niż sam pobyt. Zatem dokument musi być po prostu ważny w dniu powrotu. Przepisy tego nie określają, a jedynie zdrowy rozsądek sugeruje, aby dokument był ważny dłużej niż pobyt. W razie nieprzewidzianych sytuacji jak szpital, anulowany lot czy inne losowe zdarzenia.

PASZPORT CZY DOWÓD? - WYCIECZKA DO STAMBUŁU Z BUŁGARII

Jeśli jednak przyjeżdżający na wakacje do Bułgarii turyści planują jedno lub dwudniową wycieczkę do Stambułu, który jest na terenie Turcji, tam już konieczne jest posiadanie paszportu ważnego minimum 5 miesięcy od momentu przekroczenia granicy. Pamiętajmy, że wyrobienie paszportu może zająć trochę czasu, dlatego najlepiej zadbać o to odpowiednio wcześniej. Od 20 lutego 2020 roku zniesiono obowiązek wizowy dla turystów przy pobytach do 90 dni w ciągu 6 miesięcy, zatem na wycieczkę potrzebny jest tylko paszport, nie trzeba kupować wizy, jak było wcześniej.

Warto sprawdzać informacje dotyczące podróżowania i wymaganych dokumentów w wiarygodnych źródłach. Fora i grupy są pełne różnych haseł, powtarzanych i kopiowanych, a pewność, że wiadomości pochodzą z zaufanych stron internetowych i od osób, które są na bieżąco weryfikowane, pozwoli na komfortowy i spokojny wypoczynek, ponieważ urlop zaczyna się już w domu podczas pakowania i planowania wakacji.

źródło: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/bulgaria

ABY ŚLEDZIĆ NA BIEŻĄCO RELACJE Z BUŁGARII pRZEZ CAŁY ROK ZAJRZYJ:

Kiedy już wiesz, czy do Bułgarii potrzebny jest dowód osobisty, czy paszport, możesz zaplanować zwiedzanie i spędzanie czasu, zachęcam do pozostałych wpisów na blogu:

bulgaria_narty_2022

Jak zapowiada się sezon narciarski 2021/2022 w Bułgarii? Jak zorganizować, kiedy ruszają wyciągi?

bulgaria_na_narty

Jeśli nigdy nie rozważałeś Bułgarii jako miejsca na zimowy urlop, te argumenty Cię przekonają!

bulgaria-pamporovo

Najbardziej słoneczny kurort narciarski w Bułgarii

pamiatki-z-bulgarii-wyrozniajacy

Pamiątki z Bułgarii pozwolą zabrać ze sobą kawałek wspomnień z wakacji. Jest ich ogromny wybór! Od kulinarnych, przez dekoracyjne, aromatyczne - wszystkie pobudzą zmysły!

bulgaria_obostrzenia_wyrozniajacy

Bułgaria obostrzenia, zasady wjazdu aktualna sytuacja, relacja z kurortów w sezonie 2021.

bulgaria_samolotem_wyrozniajacy

Samolot to najszybszy środek transportu na wakacje z Polski nad Morze Czarne w Bułgarii. Lot trwa ok. 1,5 - 2h w zależności od miasta wylotu i pogody.

burgas_co_zobaczyc

W Burgas turyści najczęściej tylko lądują na lotnisku, albo są przejazdem. Ale Burgas to również świetny pomysł na wycieczkę jednodniową, a nawet nocleg!

bansko_wyrozniajacy

Najnowszy, a zarazem największy kurort narciarski w Bułgarii! Świetne warunki, bogate apres ski i doskonała baza hotelowa!

borovets_wyrozniajacy

Najstarszy kurort narciarski w Bułgarii, zlokalizowany w górach Riła w pobliżu najwyższego szczytu Bułgarii - Musała 2925m n.p.m. zapewnia doskonałe warunki na narty w Bułgarii.

pogoda_w_bulgarii_latem_wyrozniajacy

Pogoda w Bułgarii latem zachęca do zwiedzania, plażowania i korzystania z piękna tego kraju! Najczęściej odwiedzanym regionem Bułgarii jest wybrzeże, zatem przeanalizujemy pogodę dla Słonecznego Brzegu.

pogoda_w_bulgarii_wiosna_wyrozniajacy

Warto rozważyć wycieczkę do Bułgarii wiosną, gdy wszystko się zieleni i nie ma jeszcze tłumów, jakie przybywają nad Morze Czarne w sezonie letnim.

sezon_letni_w_bulgarii

Kiedy zaczyna się i kończy sezon w Bułgarii? Kiedy jest wysoki, a kiedy niski sezon letni.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *