Zwiedzanie Bułgarii samochodem

zwiedzanie-bulgarii-samochodem

ZWIEDZANIE BUŁGARII SAMOCHODEM

Aby móc zwiedzać Bułgarię samochodem, można nim po prostu przyjechać do Bułgarii z Polski, albo po wylądowaniu samolotem, wypożyczyć auto na miejscu. Wypożyczenie samochodu do doskonały sposób na zwiedzenie okolicy oraz dotarcie do miejsc trudno dostępnych autobusem takich jak dzikie plaże, czy punkty widokowe. Samochód daje dużą niezależność, swobodę w planowaniu trasy i możliwość zobaczenia dużo więcej w ciągu jednego dnia. Zwiedzanie samochodem w Bułgarii jest wygodne i bardzo dostępne!

JAK WYPOŻYCZYĆ SAMOCHÓD W BUŁGARII…
NA CO UWAŻAĆ JEŻDŻĄC SAMOCHODEM W BUŁGARII…
DO BUŁGARII SAMOCHODEM, PLUSY I MINUSY…

ZASADY RUCHU NA DROGACH W BUŁGARII

W Bułgarii honorowane jest prawo jazdy wydane w Polsce. Wszystkie zasady ruchu drogowego, znaki i ograniczenia są prawie takie same jak w Polsce. Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi podczas prowadzenia samochodu wynosi w Bułgarii 0,5 promila, jednak zasady niektórych wypożyczalni samochodów nie dopuszczają ani jednego promila podczas prowadzenia auta. Wszyscy pasażerowie muszą mieć zapięte pasy. Zasady przewozu dzieci są takie same jak w Polsce, więc jeśli dziecko w Polsce podróżuje w foteliku, lub na podkładce należy o takie poprosić w wypożyczalni. Zazwyczaj są one dodatkowo płatne. W Bułgarii należy jeździć przez cały rok, także w ciągu dnia, z włączonymi światłami.

KULTURA JAZDY W BUGARII

Warto być czujnym na drodze, ponieważ kultura jazdy w Bułgarii może się nieco różnić od znanej nam kultury jazdy w Polsce. Zdarza się czasami, że spotkamy kierowców wymuszających pierwszeństwo lub jeżdżących agresywnie, ale pamiętając o tym, zachowamy ostrożność i zareagujemy odpowiednio w danej chwili.

STAN DRÓG W BUŁGARII

Stan dróg w Bułgarii powoli się poprawia, budowane są obwodnice ułatwiające komunikację jak np. oddana do użytku w 2020 roku droga z Pomorie do Słonecznego Brzegu omijająca centrum miejscowości Pomorie i Aheloy (na trasie z lotniska w Burgas). Autostrad jednak w Bułgarii nie spotkamy wielu. Łączna długość autostrad to nieco ponad 800 km, a najdłuższa autostrada „Trakia” łączy Burgas z Sofią. Pomiędzy mniejszymi miejscowościami czasami podrózuje się nieremontowanymi drogami z dziurami i nie rozwiniemy dużych prędkości, ale plusem będzie możliwość dokładniejszego podziwiania krajobrazu dookoła 😉

W miastach da się również zauważyć dużą liczbę spowalniaczy tzw. leżących policjantów, a ciekawostką są skrzyżowania, na których licznik pokazuje ile sekund zostało do zmiany koloru świateł.

PŁATNE DROGI W BUŁGARII

Samochody z renomowanych wypożyczalni mają wykupione specjalne elektroniczne winiety uprawniające do podróżowania po wszystkich rodzajach dróg, gdyż wiele z nich to drogi płatne. Na autostradzie nie ma bramek, w których uiszcza się opłatę za przejazd, są natomiast na drogach rozlokowane kamery czytające tablice rejestracyjne, a także patrole policyjne zatrzymujące auta bez wykupionej winiety. Jeśli podróżujemy autem z Polski winietę kupuje się online na TEJ STRONIE.

FOTORADARY

Na drogach w Bułgarii jest bardzo dużo radarów. Spotyka się zarówno zainstalowane na stałe jak i te ustawiane przez policję okresowo. Mnóstwo jest też pustych puszek, atrap, bez kamery w środku. Nierzadko ograniczenie prędkości obowiązujące na danej drodze wydaje sie nie mieć uzasadnienia i trudno jechać 70 km/h, kiedy droga jest pusta i w miarę nowa, ale w takich właśnie miejscach najczęściej ustawiany jest fotoradar. Aby zwiedzanie samochodem w Bułgarii nie kosztowało więcej niż jest to konieczne, warto stosować się do limitów prędkości na drogach.

LIMITY PRĘDKOŚCI

  • w terenie zabudowanym limit wynosi 50 km/h
  • poza terenem zabudowanym 90 km/h
  • na autostradach 130 km/h

OZNAKOWANIE NA DROGACH, NAWIGACJA

Jak wiadomo, obowiązującym alfabetem w Bułgarii jest cyrylica. Na szczęście dla osób, które nie znają cyrylicy, na drogach są też nazwy miejscowości w alfabecie łacińskim. W górach i mniej uczęszczanych okolicach istnieje ryzyko utraty zasięgu w telefonie, więc najlepiej pobrać mapę offline, czy spisać sobie nazwy w łacinie i cyrylicy, aby mieć pod ręką i ewentualnie zapytać o drogę miejscowych. Pamiętajcie, że „prawo” to po bułgarsku prosto 🙂 A w prawo to „nadjasno” (надясно).

PARKOWANIE SAMOCHODU W BUŁGARII…

ZWIEDZANIE SAMOCHODEM BUŁGARII - TRASY

Bułgaria to kraj dla prawdziwych odkrywców. Liczba miejsc wartych odwiedzenia nie ma końca, a jedynym limitem jest czas urlopu. Trasy można planować samodzielnie na podstawie inspiracji i pomysłów, którymi dzielę się na tym blogu oraz na instagramie @czubryca_odkrywa, lub skorzystać z gotowych. W zapisanych relacjach na instagramie znajdziesz trzy jednodniowe trasy samochodowe dostępne dla turystów wypoczywających nad Morzem Czarnym. Jeśli nie korzystasz instagrama – zachęcam, aby założyć 😉

bulgaria-waluta-wyrozniajacy

Jaka waluta obowiązuje w Bułgarii? Gdzie najlepiej wymieniać pieniądze? Czy można płacić kartą? Na co uważać?

wypozyczalnia-samochodow-w-bulgarii

Jak wypożyczyć samochód w Bułgarii? Jaka wypożyczalnia samochodów w Bułgarii jest najlepiej oceniania? O czym warto pamiętać wypożyczając samochód?

bulgaria_obostrzenia_wyrozniajacy

Bułgaria obostrzenia, zasady wjazdu aktualna sytuacja, relacja z kurortów w sezonie 2021.

burgas_co_zobaczyc

W Burgas turyści najczęściej tylko lądują na lotnisku, albo są przejazdem. Ale Burgas to również świetny pomysł na wycieczkę jednodniową, a nawet nocleg!

pogoda_w_bulgarii_latem_wyrozniajacy

Pogoda w Bułgarii latem zachęca do zwiedzania, plażowania i korzystania z piękna tego kraju! Najczęściej odwiedzanym regionem Bułgarii jest wybrzeże, zatem przeanalizujemy pogodę dla Słonecznego Brzegu.

pogoda_w_bulgarii_wiosna_wyrozniajacy

Warto rozważyć wycieczkę do Bułgarii wiosną, gdy wszystko się zieleni i nie ma jeszcze tłumów, jakie przybywają nad Morze Czarne w sezonie letnim.

kajakami na rzece Veleka

Kajaki na rzece Veleka – jak zorganizować? ATRAKCJA PODCZAS URLOPU Plaże, góry, wioseczki, komu nadal mało zróżnicowanych atrakcji w Bułgarii – propozycja …

ze smartfonem na wakacje

Czy można korzystać z telefonu z polskim numerem bez ograniczeń w Bułgarii? Co zrobić, gdy nie działa telefon?

Najlepsze wakacje dowód czy paszport

Bułgaria - dowód, czy paszport? - znajdziesz tutaj odpowiedź na najczęściej zadawane pytanie w wyszukiwarce. Czy również dla dzieci podróżujących do Bułgarii potrzebny jest paszport, czy wystarczy dowód osobisty?

Czubryca Odkrywa Bułgarię

Idealne miejsce na urlop nie istnieje, ale bardzo blisko ideału jest Bułgaria!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *