Internet i telefon w Bułgarii

internet i telefon na wakacjach w bulgarii

INTERNET I TELEFON NA WAKACJACH W BUŁGARII

Czy można w Bułgarii używać telefonu, tak samo jak w Polsce? Bułgaria jest członkiem Unii Europejskiej, więc na mocy porozumienia między krajami członkowskimi Unii Europejskiej od 2017 roku zostały zniesione dodatkowe opłaty roamingowe, za korzystanie z telefonu za granicą. Internet i telefon w Bułgarii podczas urlopu to ważny temat, aby móc połączyć się z rodziną, wrzucać zdjęcia z urlopu, czy wieczorem obejrzeć ulubiony serial. Zatem w praktyce będąc na urlopie w Bułgarii, można korzystać zarówno z połączeń:

  • między polskimi numerami w Bułgarii
  • z polskiego numeru w Bułgarii do Polski
  • z polskiego numeru w Bułgarii na bułgarski numer
  • a także w innych konfiguracjach jak np. z polskiego numeru w Bułgarii na niemiecki numer do Grecji

Czy do Bułgarii potrzebny jest paszport? CZYTAJ DALEJ…

SMS, INTERNET Z POLSKIEJ KARTY SIM

Można również bez dodatkowych opłat wysyłać wiadomości tekstowe SMS i korzystać z transmisji danych czyli internetu. Bez dodatkowych opłat można używać portali społecznościowych jak Facebook, czy Instagram, można kontaktować się za pomocą komunikatorów jak Messenger, Whatsaap, wykonywać połączenia video, czy wysyłać zdjęcia. Bez dodatkowych opłat – oznacza to, że turysta zapłaci za wyżej wymienione usługi tyle, ile zapłaciłby na terenie Polski, więc jeśli mamy darmowe minuty, to działają one równiez za granicą, jeśli mamy limit np,. 5GB internetu, to za granicą zazwyczaj też tak samo to działa. Dla pewności można sprawdzić u swojego operatora, jaki jest limit korzystania z połączeń i internetu za granicą bez dodatkowych opłat, najlepiej przed wylotem, aby na urlopie nie zajmować się takimi sprawami – tylko wypoczywać : ) Mimo to, nawet jeśli przekorczymy limity, to nie ma obaw, że rachunek będzie tak duży, jak po wizycie w Turcji, czy Egipcie, gdzie stawki za połączenia są bardzo duże. Przykładowo mój abonament pozwala mi na korzystanie z 10GB na terenie Unii Europejskiej, a jeśli przekroczę 10GB, to za kolejny 1GB zapłacę 18,89 pln. Poza Unią Europejską np. na wakacjach w Turcji, Maroku, czy Egipcie, oczywiście w zależności od taryfy i operatora za korzystanie z polskiej karty za 1GB internetu zapłacilibyśmy minimum kilkaset złotych.

JEŚLI KORZYSTAMY Z CHMUR DO PRZECHOWYWANIA DANYCH I NP. ZDJĘCIA Z GALERII SĄ AUTOMATYCZNIE WYSYŁANE, TO WARTO ZATRZYMAĆ TĘ OPCJĘ ZA GRANICĄ, BO SZYBKO WYCZERPIEMY LIMIT INTERNETU, JAKI MAMY ZA GRANICĄ.

PIERWSZY RAZ ZA GRANICĄ

Jeśli wyjeżdżacie za granicę pierwszy raz i wcześniej korzystaliście ze swojego numeru tylko na terenie Polski, to warto zapytać swojego operatora, w punkcie stacjonarnym lub dzwoniąc na infolinię, czy usługa roamingu międzynarodowego jest włączona. Bardzo często jest ona automatycznie aktywna podczas rejestracji nowego numeru, jednak czasami zdarza się, że nie zostało to zaznaczone. Usługa roamingu międzynarodowego, to nic innego jak specjalny mechanizm pozwalający naszemu telefonowi automatycznie łączyć się z antenami sieci komórkowych za granicą, tak aby operatorzy mogli się między sobą rozliczyć, abyśmy nie musieli kupować na miejscu karty sim lokalnego operatora.

SMS POWITALNY

Po wylądowaniu w nowym kraju, czy przekroczeniu granicy najczęściej otrzymamy sms powitalny ze szczegółowymi informacjami na temat cennika opłat, ważnymi numerami telefonu m.in. do najbliższej Ambadasy Polski w danym kraju, na policję, czy pogotowie. Jest to znak, że nasz telefon połączył się już z antenami sieci komórkowych na terenie państwa, w którym przebywamy. W razie, gdybyśmy mieli jakiekolwiek trudności z wykonaniem połączenia, czy uruchomieniem internetu, polecam najpierw zrobić najprostszą rzecz, którą zawsze doradzałam turystom – włączyć i wyłączyć telefon. Ta banalna metoda w większości przypadków od razu pomagała. Tutaj musimy z kolei pamiętać o innej rzeczy, którą warto przygotować już w Polsce, jeśli mamy PIN do karty SIM, a od dlugiego czasu nie wyłączaliśmy telefonu, to sprawdźmy, czy go pamiętamy, ewentualnie odszukajmy w domu, i miejmy pod ręką. Takie nastały czasy, że telefony są włączone non stop i niektórzy tylko wyciszają telefon czasami, czy włączają tryb samolotowy, ale w ogóle nie wyłączają całego telefonu.

NIE DZIAŁA TELEFON ZA GRANICĄ

Jeśli wyłączenie i włączenie telefonu nie pomogło, jesteśmy pewni, że usluga roamingu międzynarodowego u operatora jest włączona, najlepiej sprawdzić w ustawieniach telefonu, czy opcja korzystania z roamingu jest włączona. Ustawia się to zazwyczaj osobno dla połączeń i osobno dla transmisji danych, czyli internetu. Kolejnym krokiem może być wybór sieci telefonicznej ręczny zamiast automatycznego, jak zazwyczaj ustawione jest w telefonach. Przede wszystkim wskazana jest cierpliwość, czasami telefon potrzebuje kilku minut na rejestrację w nowej sieci, czy nowym miejscu. Modeli telefonów jest wiele, więc w każdym będzie to wyglądało inaczej. Jeśli i to nie pomoże, pozostaje nam kontakt z naszym operatorem w Polsce z innego telefonu, lub kupno karty SIM u lokalnego operatora. O tym w kolejnym artykule.

LOKALNA KARTA SIM Z INTERNETEM

Dostępne są do kupienia karty SIM z internetem (lub również z połączeniami) u lokalnych operatorów. Sprzedawane są one w salonach tych operatorów oraz w niektórych sklepach wielobranżowych, czy czasami nawet na deptaku.

Przykładowe ceny kart SIM:

  • sieć A1: 15gb – 15  lewów, ważne miesiąc
  • sieć VIVACOM: 25gb – 20 lewów, ważne 28 dni (prawdopodobnie ta sieć ma najlepszy zasięg)

ABY ŚLEDZIĆ NA BIEŻĄCO RELACJE Z BUŁGARII pRZEZ CAŁY ROK ZAJRZYJ:

1 thought on “Internet i telefon w Bułgarii”

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *