Fałszywi przyjaciele

bułgarskie słowa

FAŁSZYWI PRZYJACIELE

JĘZYK BUŁGARSKI – ZASKAKUJĄCE SŁOWA

O tym, że język bułgarski ma dużo wspólnego z językiem polskim przekonują się turyści bardzo szybko. Liczebniki, nazwy dni tygodnia, wiele nazw przedmiotów, czy czynności wymawiamy prawie tak samo lub bardzo podobnie, jak w języku polskim. Czytam – czeta (чета), obiad to objad (обяд), poniedziałek to ponedelnik (понеделник), а sześć to szest (шест). 

Ciekawie zaczyna się robić, gdy okazuje się, że dwa słowa brzmią identycznie, a znaczą coś zupełnie innego lub przeciwnego. Takie słowa określa się jako: „fałszywi przyjaciele”. Dzieje się tak nie tylko w konfrontacji polskiego z bułgarskim, ale również kiedy porównamy polski z chorwackim, rosyjskim, czeskim czy innymi językami.

SŁOWA – PUŁAPKI

Wesoło może być już od momentu lądowania w Bułgarii. Zapytamy, gdzie są taksówki, usłyszymy, że na prawo, pójdziemy, a tam ich nie będzie. Kiedy już znajdziemy taksówkę, w trakcie drogi do miejsca noclegu, może się okazać, że nasz bułgarski kierowca będzie narzekał, że na drodze są same dupki. Potwierdzeniem gościnności Bułgarów będzie zaproszenie do domu, aby wspólnie zjeść. Latem na deser z pewnością zaserwują Wam owoce prosto z ogródka, na stole pojawią się zatem dinia i jagody. Gospodarz zaprosi Was, żebyście usiedli na diwan lub stol. Bułgarzy lubią opowiadać o rodzinie oraz jej historii. Dowiecie się, że w tym domu, rodzina gospodarza mieszka już ponad 50 godin! Prezentem, który żona gospodarza otrzymała od przyszłej teściowej jako bułka była ręcznie robiona żiletka, a ich syn Żeljazko świetnie radzi sobie w szkole, wszystko co usłyszy od razu zapomni.

Jeśli przed domem Bułgara zobaczycie jak przebiega gdzieś jaszczurka, to nie mówcie tego słowa po polsku na głos, a na pewno nie spotka Was w Bułgarii sram.

Poniżej słownik, który może Wam ułatwić komunikację z Bułgarami

дупка (dupka) – dziura

право (prawo) – prosto

дясно (djasno) – prawo

диван (diwan) – kanapa

стол (stol) – krzesło

година (godina) – rok

диня (dinia) – arbuz

ягода (jagoda) – truskawka

година (godina) – rok 

жилетка (żiletka) – kamizelka lub sweterek

булка (bułka) – panna młoda, ale i czasami mąż do żony tak się zwraca, lub chłopak do dziewczyny

Желязко (żelazko) – bułgarkie imię męskie

запомниш (zapomnisz) – zapamiętasz

срам (sram) – wstyd

jaszczurka to niecenzuralne, wulgarne wyrażenie, więc pozostawię bez tłumaczenia

pamiatki-z-bulgarii-wyrozniajacy

Pamiątki z Bułgarii pozwolą zabrać ze sobą kawałek wspomnień z wakacji. Jest ich ogromny wybór! Od kulinarnych, przez dekoracyjne, aromatyczne - wszystkie pobudzą zmysły!

bulgarska_zupa_fasolowa_wyrozniajacy

Bob czorbę można spotkać w wielu mehanach (tradycyjnych bułgarskich restauracjach), w bułgarskich domach, a dzięki temu przepisowi będzie można jej również skosztować w Twoim domu! Łatwo dostępne składniki, kilka prostych kroków i mix przypraw to przepis na gęstą, sycącą, wegańską zupę.

burgas_co_zobaczyc

W Burgas turyści najczęściej tylko lądują na lotnisku, albo są przejazdem. Ale Burgas to również świetny pomysł na wycieczkę jednodniową, a nawet nocleg!

czubryca_wyrozniajacy

Do czego dodawać, jakie są rodzaje, z czym łączyć najbardziej bułgarską przyprawę czubrycę?

pogoda_w_bulgarii_latem_wyrozniajacy

Pogoda w Bułgarii latem zachęca do zwiedzania, plażowania i korzystania z piękna tego kraju! Najczęściej odwiedzanym regionem Bułgarii jest wybrzeże, zatem przeanalizujemy pogodę dla Słonecznego Brzegu.

pogoda_w_bulgarii_wiosna_wyrozniajacy

Warto rozważyć wycieczkę do Bułgarii wiosną, gdy wszystko się zieleni i nie ma jeszcze tłumów, jakie przybywają nad Morze Czarne w sezonie letnim.

lutenica_bulgaria

Jeśli zasmakowała Wam bułgarska lutenica i zastanawiacie się gdzie można ją kupić w Polsce oraz jak jej używać, przeczytaj koniecznie!

kajakami na rzece Veleka

Kajaki na rzece Veleka – jak zorganizować? ATRAKCJA PODCZAS URLOPUPlaże, góry, wioseczki, komu nadal mało zróżnicowanych atrakcji w Bułgarii – propozycja rzeczna …

Najlepsze wakacje dowód czy paszport

Bułgaria - dowód, czy paszport? - znajdziesz tutaj odpowiedź na najczęściej zadawane pytanie w wyszukiwarce. Czy również dla dzieci podróżujących do Bułgarii potrzebny jest paszport, czy wystarczy dowód osobisty?

Czubryca Odkrywa Bułgarię

Idealne miejsce na urlop nie istnieje, ale bardzo blisko ideału jest Bułgaria!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *