Kajaki na rzece Veleka – atrakcja podczas urlopu w Bułgarii

kajaki rzeka Veleka

Kajaki na rzece Veleka - jak zorganizować?

ATRAKCJA PODCZAS URLOPU

Plaże, góry, wioseczki, komu nadal mało zróżnicowanych atrakcji w Bułgarii – propozycja rzeczna – kajaki! Moją ulubioną rzeką na krótkie, kilkugodzinne wycieczki jest Reka Veleka. Jej całkowita długość to 147km, z czego 123km na terenie Bułgarii, a 24km na terenie Turcji. W górach Strandża, gdzie rzeka Veleka ma swój początek jest bardzo niespokojna, wąska i ma duży spadek, stopniowo się poszerza, a tuż przy ujściu do Morza Czarnego daje idealne warunki do leniwego wiosłowania i relaksu. Kajakiem można dopłynąć do słynnej plaży Veleka, gdzie po jednej stronie mamy wodę słodką – a po drugiej słoną. Kajak można wsunąć na piasek i poplażować, oczywiście pilnując kajaka.

JAK DOTRZEĆ?

Jadąć z północy – z Burgas w kierunku Rezova przy granicy z Turcją, skręcamy zamostem w prawo. Wjeżdżając na most zobaczymy po prawej stronie łódki i niewielką bazę. Kajaki dostępne są na miejscu. Wskazana jest wcześniejsza rezerwacja, ale nie spodziewajmy się, że będą punktualnie na nas czekały. Mimo rezerwacji kilka razy czekałam aż porzedni wypożyczający wrócą. Jesteśmy w Bułgarii, nie śpieszymy się 🙂 Jest gdzie zaparkować, gdzie usiąść i pospacerować. Jeśli potrzebujecie rezerwacji – odezwijcie się w wiadomości prywatnej.

kajaki na rzece Veleka

ILE KOSZTUJE WYPOŻYCZENIE?

Dotychczas cena kajaków była stała i wynosiła 15 leva za 1 godzinę za kajak. Płatność jest możliwa gotówką w levach bułgarskich. Obsługa punktu kajakowego pyta na ile przewidujemy naszą wycieczkę, ale rozliczamy się po oddaniu kajaka, więc nie trzeba zwracać o pełnej godzinie, jeśli będziemy używać kajaków np. 20 min dłużej, przeliczą odpowiednio. Przy większej liczbie kajaków jest również możliwość negocjacji cen. W cenie wypożyczenia dostępne są oczywiście kamizelki, wskazane dla wszystkich, nawet potrafiących doskonale pływać. Kajaki są dwuosobowe, dziecko może być z osobą dorosłą na kajaku.

JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ?

W porze letniej pogody, najlepiej wiosłować w stroju kąpielowym, z czapką na głowie. Jeśli chcecie zabrać ze sobą telefon lub aparat, a będzie co fotografować, to warto przygotować wcześniej wodoodporną saszetkę, gdyż istnieje ryzyko, że niewielka ilość wody dostanie się do kajaka. W niektórych, ale nie wszystkich kajakach są suche schowki. Polecam też zabrać coś do picia. Pamiętajmy, aby zwrócić szczególną ostrozność – nie zrywać kwiatów, nie dokarmiać zwierząt, a śmieci zabrać ze sobą i wyrzucić w bezpiecznym miejscu. Dolina rzeki jest obszarem chronionym.

WALORY RZEKI

Wody rzeki Veleka należą do jednych z najczystszych w Bułgarii. W górnym biegu rzeki, stanowi ona źródło wody do picia, a także wykorzystywana jest do nawadniania pól. W rzece występuje ponad 30 różnych gatunków ryb słodkowodnych np. szczupaki i karpie, wędkarze na brzegu rzeki są nierzadkim widokiem. Dolinę rzeki porastają także rzadkie gatunki roślin jak lilie wodne czy przebiśnieg błotny. Można również spotkać żółwie czyli <костенурки>. Z bazy możemy płynąć w dwóch kierunkach w górę rzeki, lub do Morza Czarnego, ale kajakami do Morza wpłynąć nie można, gdyż są to kajaki rzeczne, a fale w morzu bywają bardzo duże.

pogoda_w_bulgarii_latem
kajaki na rzece Veleka
pamiatki-z-bulgarii-wyrozniajacy

Pamiątki z Bułgarii pozwolą zabrać ze sobą kawałek wspomnień z wakacji. Jest ich ogromny wybór! Od kulinarnych, przez dekoracyjne, aromatyczne - wszystkie pobudzą zmysły!

bulgaria_obostrzenia_wyrozniajacy

Bułgaria obostrzenia, zasady wjazdu aktualna sytuacja, relacja z kurortów w sezonie 2021.

bulgaria_samolotem_wyrozniajacy

Samolot to najszybszy środek transportu na wakacje z Polski nad Morze Czarne w Bułgarii. Lot trwa ok. 1,5 - 2h w zależności od miasta wylotu i pogody.

bulgaria_samochodem_wyrozniajacy

Na trasie samochodowej z Polski do Bułgarii do pokonania jest kilka granic, około 2000 km, ale także niezwykła przygoda i możliwość zwiedzania wspaniałych miejsc po drodze!

na_wlasna_reke_wyrozniajacy

Organizacja wyjazdu do Bułgarii na własną rękę to świetna opcja. Dostępnych jest wiele obiektów noclegowych, linii lotniczych

bulgaria_z_biurem_podrozy_wyrozniajacy

Wakacje w Bułgarii z biurem podróży - plusy i minusy.

burgas_co_zobaczyc

W Burgas turyści najczęściej tylko lądują na lotnisku, albo są przejazdem. Ale Burgas to również świetny pomysł na wycieczkę jednodniową, a nawet nocleg!

pogoda_w_bulgarii_latem_wyrozniajacy

Pogoda w Bułgarii latem zachęca do zwiedzania, plażowania i korzystania z piękna tego kraju! Najczęściej odwiedzanym regionem Bułgarii jest wybrzeże, zatem przeanalizujemy pogodę dla Słonecznego Brzegu.

pogoda_w_bulgarii_wiosna_wyrozniajacy

Warto rozważyć wycieczkę do Bułgarii wiosną, gdy wszystko się zieleni i nie ma jeszcze tłumów, jakie przybywają nad Morze Czarne w sezonie letnim.

sezon_letni_w_bulgarii

Kiedy zaczyna się i kończy sezon w Bułgarii? Kiedy jest wysoki, a kiedy niski sezon letni.

snowboard bansko

Bułgaria, choć kojarzona głównie z letnim wypoczynkiem, może Was ugościć równie wspaniale zimą! Narty w Bułgarii to doskonały pomysł na zimowy urlop.

Najlepsze wakacje dowód czy paszport

Bułgaria - dowód, czy paszport? - znajdziesz tutaj odpowiedź na najczęściej zadawane pytanie w wyszukiwarce. Czy również dla dzieci podróżujących do Bułgarii potrzebny jest paszport, czy wystarczy dowód osobisty?

Czubryca Odkrywa Bułgarię

Idealne miejsce na urlop nie istnieje, ale bardzo blisko ideału jest Bułgaria!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *