Pogoda w Bułgarii latem

pogoda_w_bulgarii_lato

POGODA W BUŁGARII LATEM

W Bułgarii można wyraźnie zaobserwować przepiękne cztery pory roku. Wiadomo jednak nie od dziś, że najwięcej turystów odwiedza Bułgarię latem, gdy ZACZYNA SIĘ SEZON LETNI. Pogoda w Bułgarii latem zachęca do zwiedzania, plażowania i korzystania z piękna tego kraju! Najczęściej odwiedzanym regionem Bułgarii jest wybrzeże, zatem przeanalizujemy pogodę dla Słonecznego Brzegu. W północnej części wybrzeża, czyli w Złotych Piaskach temperatura jest zazwyczaj 1-2°C niższa niż w Słonecznym Brzegu.  Jak kształtuje się pogoda latem w Bułgarii w poszczególnych miesiącach? Odpowiedź na te pytania znajdziesz poniżej. Zanim do nich przejdziesz, moja rezydencka rada jest taka, aby nie dać się zwariować w poszukiwaniu idealnego terminu. Moje kilkuletnie obserwacje turystów w różnych krajach podpowiadają, że na zadowolenie z urlopu większy wpływ ma nasze nastawienie, towarzystwo i sposób w jaki spędzamy czas, niż sama pogoda. Ta potrafi zaskoczyć drogowców, najstarszych górali, rezydentów oraz urlopowiczów.

TEMPERATURA POWIETRZA, A ODCZUWALNA​

Podane informacje w tabeli zebrałam ze strony NARODOWEGO INSTYTUTU METEOROLOGII I HYDROLOGII W BUŁGARII. Należy pamiętać, że temperatura powietrza to odczyty z termometrów. Odczuwalna dla człowieka temperatura może być inna gdyż na nią wpływa również poziom wilgotności powietrza i siła wiatru. Podobnie sytuacja wygląda z temperaturą wody w morzu. Oprócz tego, jak nagrzana jest woda, istotne jest, jak mocno wieje wiatr i czy niebo jest zachmurzone w danym momencie. Jeśli niebo jest bezchmurne, a tak jest zdecydowaną większość lata w Bułgarii, to po wyjściu z wody szybko mamy do niej ochotę wrócić, aby lekko się ochłodzić. W środku lata, gdy woda jest nagrzana, szczególnie na plażach zatokowych, gdzie jest płytka woda, po wejściu do morza praktycznie nie odczuwa się różnicy. Wtedy ukojenie na plaży daje tylko chłodny drink.

pogoda_w_bulgarii_latem_kalendarz

JAK WYGLĄDA LATO W BUŁGARII?

W przeciwieństwie do wiosny, którą faktycznie odczuwa się w podobnym czasie, jak wskazuje nam kalendarz, lato pogodowo zaczyna się zanim nadejdzie kalendarzowe lato. Pogoda latem w Bułgarii jest zdecydowanie dużo cieplejsza i pewniejsza niż w Polsce, a z drugiej strony nie aż tak upalna jak Turcja, Egipt, czy Kreta w środku lata. Jest to ogromnym plusem dla osób starszych, czy dzieci. Zdarza się, że termometr pokazuje ponad 30°C i wszyscy szukają wtedy cienia lub klimatyzacji, ale taka sytuacja ma miejsce  rzadziej niż innych południowoeuropejskich kurortach jak np. Costa del Sol w Hiszpanii, czy Grecja. Jak sama nazwa Słonecznego Brzegu wskazuje jest to prawdopodobnie najbardziej słoneczne miejsce w całej Bułgarii, a średnia liczba godzin słonecznych w ciągu dnia dla czerwca, lipca i sierpnia to około 10 – 11 dziennie. Nazwa Słonecznego Brzegu działa jak magnes na turystów, sugeruje pewną pogodę i udany urlop, ale pozostałe miejscowości na wybrzeżu również to mogą zaoferować!

POGODA W CZERWCU W SŁONECZNYM BRZEGU

Plażować można już nieco wcześniej niż 23 czerwca, chociaż trzeba się liczyć z pojawiającym się chłodniejszym, delikatnym wiatrem.  W powietrzu czuć rozkręcające się lato, powoli otwiera się coraz więcej restauracji i atrakcji. Temperatura w Słonecznym Brzegu w czerwcu waha się średnio między 17,5°C, a 27,2°C. W czerwcu w Słonecznym Brzegu zdarza się średnio 7 deszczowych dni (ale bardzo rzadko kilka dni z rzędu).

POGODA W LIPCU I SIERPNIU W SŁONECZNYM BRZEGU

Lipiec i sierpień to najcieplejsze miesiące latem w Bułgarii. Nieznacznie wyższa temperatura jest w sierpniu, więc jeśli ktoś szuka możliwie najcieplejszego terminu to sierpień będzie idealny. Temperatura w Słonecznym Brzegu w lipcu waha się średnio między 19,6°C, a 29,2°C. Średnio w Słonecznym Brzegu w lipcu można spotkać deszcz 5 dni w miesiącu. To nie oznacza, że pada przez cały dzień, ale że około 5 razy w miesiącu może się on pojawić w ogóle. A kiedy spadnie porządny, letni deszcz, ulice Słonecznego Brzegu potrafią zamienić się w Wenecję, gdyż logistyka studzienek nie została najlepiej rozplanowana.

Temperatura w Słonecznym Brzegu w sierpniu waha się średnio między 19,8°C, a 29,3°C. Podobnie jak w lipcu, również w sierpniu deszcz pojawia się bardzo rzadko, średnio 4 razy w ciągu całego miesiąca. Sierpień jest przepięknym miesiącem i bardzo chętnie wybieranym na urlop w Bułgarii.

POGODA WE WRZEŚNIU W SŁONECZNYM BRZEGU

We wrześniu nad Morzem Czarnym w Bułgarii w ciągu dnia pogoda jest nadal piękna, ale wieczorami robi się już chłodno. Temperatura w Słonecznym Brzegu we wrześniu waha się między 16,3°C do 25,1°C. Średnia liczba deszczowych dni we wrześniu to nadal około 4 dni przez cały miesiąc, ale deszczu może jednorazowo spaść już więcej. Średnie nasłonecznienie w ciągu dnia jest mniejsze niż w maju.

KIEDY MOŻNA SIĘ KĄPAĆ W MORZU​

Jeśli chodzi o kąpanie w morzu, to jest to kwestia bardzo subiektywna. Ja osobiście uwielbiam się kąpać w prawie każdej wodzie, łącznie z zaliczonym morsowaniem w lutym w Bałtyku. Mam jednak świadomość, że największą grupę wśród turystów stanowią rodziny z dziećmi, dlatego pytania „od kiedy można się kąpać w Morzu Czarnym w Bułgarii?” dotyczą najczęściej tej grupy. Jeśli Wasze dzieci są zdrowe i lubią zimną wodę (moi mali kuzyni również uwielbiają każdą) to nawet na początku czerwca wejdą do morza i będą się świetnie bawić. Wszystko bardzo zależy od naszego odczuwania temperatury wody, wszyscy mamy wśród znajomych takich zmarźlaków, którzy wejdą do wody tylko gdy jest bardzo ciepła. Przeważnie w połowie czerwca woda ma już na tyle przyjemną temperaturę, że większość osób się kąpie w morzu. Natomiast jeśli macie wątpliwości, to bezpieczniej wybrać lipiec – sierpień. Warto mieć na uwadze rodzaj plaży przy której wybieramy hotel lub na którą się wybieramy. W mniejszych zatokach, gdzie jest płytko woda się szybciej nagrzewa, natomiast na plażach szerokich, długich, gdzie fale bywają większe, morze nagrzewa się wolniej.

NAJPEWNIEJSZA POGODA W BUŁGARII LATEM NA URLOP

Dla tych, którzy chcą bez większych niespodzianek korzystać z pełni lata w Bułgarii zalecam wybrać się między ostatnim tygodniem czerwca, a pierwszym tygodniem września. Dla tych, którzy chcą uniknąć tłumów, ale chcą korzystać jednocześnie z możliwie jak najlepszej pogody – zachęcam wybrać drugi tydzień września. We wrześniu w Morzu Czarnym woda jest nagrzana, zaczął się już rok szkolny, więc rodziny z dziećmi zdążyły wylecieć do swoich domów. Wrzesień może być idealną porą na wakacje w Bułgarii. Większość restauracji i atrakcji nadal działa, chociaż pojedyncze mogą się już powoli zamykać. Wszystko zależne jest od sezonu, szczególnie w tak specyficznych dla turystyki czasach, jakie mamy obecnie.

DŁUŻSZY DZIEŃ, CZY CIEPLEJSZE MORZE​

Minusem września są jednak krótsze dni niż w czerwcu. Musimy sobie zatem odpowiedzieć na pytanie, na czym nam najbardziej zależy. Jeśli chcemy dużo zwiedzać i dużo jeździć autem, dłuższe dni dadzą nam kilka godzin więcej na dobre zdjęcia. Pod koniec czerwca słońce zachodzi około 21:00, natomiast na początku września słońce zachodzi około 19:30. Warto się zastanowić, czy nie zdecydować się na większe możliwości zwiedzania kosztem chłodniejszego morza. Ale to wszystko kwestia indywidualna, ilu turystów, tyle potrzeb i pomysłów na spędzenie urlopu 🙂 Do sprawdzania pory wschodu i zachodu słońca jest sporo aplikacji i stron, np. TUTAJ.

CZY NAD MORZEM CZARNYM W BUŁGARII PADA LATEM DESZCZ?​

Pragnę też uspokoić wszystkich, którym zbliża się urlop i widzą w prognozie deszcz. Spotykane czasami określenie bułgarskiego wybrzeża: „taki cieplejszy Bałtyk” może wprowadzać w błąd. Sugerując się takim stwierdzeniem możemy pomyśleć, że deszcz latem nad Morzem Czarnym wygląda podobnie. Nic bardziej mylnego. Pogoda w Bułgarii latem nad morzem jest dużo przyjemniejsza niż w Polsce. Nie należy kojarzyć długich, niekończących się ulewnych deszczy, które potrafią umilić urlop latem w Polsce, z deszczem, który może się pojawić latem nad Morzem Czarnym w Bułgarii. Jeśli pada deszcz, to zazwyczaj bardzo krótko i daje wytchnienie od upału.  Spieczona od słońca skóra jest wtedy bardzo wdzięczna za chwilę wytchnienia. Bardzo szybko zawsze po deszczu wychodzi słońce.

Spędziłam 5 letnich sezonów w Słonecznym Brzegu i nie przypominam sobie, żeby w okresie wysokiego sezonu padał deszcz kilka dni z rzędu. Mimo wszystko najlepiej przed zaplanowaną wycieczką, lub specjalną atrakcją sprawdzić, jaka jest prognoza pogody. Warto również pamiętać, że deszczowa chmura może mieć bardzo mały zasięg. Jeśli w jednej miejscowości krople deszczu wygonią nas z plaży, kilka kilometrów dalej, w tym samym czasie może grzać słońce.

ABY ŚLEDZIĆ NA BIEŻĄCO RELACJE Z BUŁGARII POGODOWE I NIE TYLKO ZAJRZYJ:

CZYTAJ WIĘCEJ:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *