Pogoda w Bułgarii wiosną

pogoda_w_bulgarii_wiosna

POGODA W BUŁGARII WIOSNĄ

Położenie Bułgarii na mapie oraz ukształtowanie terenu sprawia, że można tutaj obserwować w ciągu roku bardzo wyraźny podział na cztery pory. Warto rozważyć wycieczkę do Bułgarii wiosną, gdy wszystko się zieleni i nie ma jeszcze tłumów, jakie przybywają nad Morze Czarne w SEZONIE LETNIM. Najczęściej odwiedzanym regionem Bułgarii jest wybrzeże, zatem przeanalizujemy pogodę dla Słonecznego Brzegu, chociaż polecam równie piękne i ciekawe góry, wioski i miasta w głębi kraju. W północnej części wybrzeża, czyli w Złotych Piaskach temperatura jest zazwyczaj 1-2°C niższa niż w Słonecznym Brzegu. Czy wiosną również można przylecieć do Bułgarii? Jak kształtuje się pogoda w Bułgarii wiosną w poszczególnych miesiącach? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

TEMPERATURA POWIETRZA, A ODCZUWALNA

Podane w tabeli informacje zebrałam ze strony NARODOWEGO INSTYTUTU METEOROLOGII I HYDROLOGII W BUŁGARII. Należy pamiętać, że temperatura powietrza to odczyty z termometrów. Odczuwalna dla człowieka temperatura może być inna gdyż na nią wpływa również poziom wilgotności powietrza i siła wiatru. W tabeli obok podane są również średnie liczby godzin nasłonecznienia i długość dnia, co jest również ważne, gdy dużo zwiedzamy i potrzebujemy jasnego dnia, by wykorzystać maksymalnie czas naszej podróży. Do sprawdzania pory wschodu i zachodu słońca jest sporo aplikacji i stron, np. TUTAJ.

pogoda_w_bulgarii_wiosna_kalendarz

PRZEDWIOŚNIE W BUŁGARII

Chociaż wiosnę w Bułgarii zapowiadają co roku już 1 marca noszone na rękach MARTENICZKI i wtedy też na niebie pojawiają się pierwsze bociany, to prawdziwą wiosenną pogodę czuje się bliżej kalendarzowej wiosny, czyli około 21 marca. Marzec określiłabym zatem bardziej jako przedwiośnie. Jak to z pogodą wszędzie bywa, nie ma reguł i zdarza się dużo niespodzianek. Byłam bardzo zdziwiona widząc np. 17°C stopni w Sylwestra w Burgas, czy ponad 20°C w pierwszym tygodniu marca. Średnie temperatury dają pewien obraz, ale należy się spodziewać dużych zmian w ciągu tygodnia. Jednego dnia w marcu jest 5°C, kolejnego 17°C, a potem znowu 5°C. Tak samo sytuacja wygląda w ciągu dnia, przykładowo rano bezchmurne niebo, popołudnie już bardzo ponure, a wieczorem znowu rozpogodzenie. Jako średnią temperaturę w Słonecznym Brzegu w marcu podaje się około 12°C.

POGODA WIOSNĄ W BUŁGARII

Kwiecień i maj to bardzo dobre miesiące na wyprawy w góry, oraz na zwiedzanie miast takich jak Sofia, Plovdiv, czy Veliko Tyrnovo. Chociaż trzeba być przygotowanym na wypadek deszczu, bo kwiecień i listopad to miesiące, kiedy notuje się największe opady . Należy również zaopatrzyć się w odpowiedni ubiór oraz obuwie, bo na najwyższych szczytach Bułgarii w kwietniu nadal jest śnieg. Natomiast temperatura w kwietniu w Słonecznym Brzegu może się wahać od około 8°C do 16,2°C, chociaż i pojawiają się dni, kiedy wzrasta do 20°C. Temperatura w maju oscyluje między 13,3°C, a 22.4°C . Wszystko zaczyna się zielenić, a koniec maja to idealna pora aby odwiedzić okolice Doliny Róż, gdyż wtedy najpiękniej kwitną róże. W pierwszy weekend czerwca w Kazanłyku odbywa się co roku Festiwal Róż. Jak wygląda kolejna pora roku, a zarazem ulubiona część roku dla większości turystów przeczytasz TUTAJ.

ABY ŚLEDZIĆ NA BIEŻĄCO RELACJE Z BUŁGARII pRZEZ CAŁY ROK ZAJRZYJ:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *