
1 marca – najpiękniejsze święto w Bułgarii
1 marca to jeden z najpiękniejszych dni w roku w Bułgarii! Wszyscy obdarowują się bransoletkami z biało czerwonej włóczki, życzą sobie szczęścia i zdrowia na cały rok i wypatrują pierwszych znaków wiosny. Atmosfera jeszcze lepsza niż w Boże Narodzenie! Wszystkie Marty mają też swoje imieniny!
Pożegnanie zimy
Marzec, jak wiadomo to miesiąc w którym żegnamy zimę, a witamy wiosnę, aby to nastąpiło, trzeba przegonić kapryśną Babę Martę. Tak jak marcowa pogoda, raz słońce, raz deszcz, tak i zmienny bywa charakter Babci Marzec. To, co widzimy na niebie jest bardzo uzależnione od nastoju Baby Marty. Baba Marta to uparta staruszka, która tak szybko nie odpuszcza, a jej imię Marta – wywodzi się od miesiąca marzec po bułgarsku – март (mart). W przegonieniu Baby Marty mają pomóc martenice, w zdrobniałej formie nazywane też marteniczkami. Dlatego Bułgarzy biorą sobie zadanie bardzo do serca i marteniczki są dosłownie wszędzie. Warto wspomineć, że samo słowo „baba” w Bułgarii ma bardzo neutralne znaczenie i nie należy kojarzyć go z emocjami, jakie towarzyszą, gdy używamy słowa „baba” w Polsce 😉 Jak wygląda pogoda w Bułgarii wiosną – przeczytasz TUTAJ.
Co robimy z marteniczką?
Według tradycji, pierwszego dnia marca wręcza się rodzinie i najbliższym znajomym marteniczkę. Może to być bransoletka, mały gałganek, przypinka lub inny kształt biało-czerwonej ozdoby. Często spotyka się też dwie małe laleczki – Piżo i Pendę. Dzieci rywalizują nawet między sobą, kto uzbiera więcej marteniczek, a w niektórych miastach są konkursy na najbardziej przystrojoną szkołę, plac czy najdłuższą marteniczkę. Zakładamy ją na rękę, przypinamy do ubrania, ozdobione są domy i samochody. Musi to być marteniczka, którą otrzymaliśmy, nie robimy, ani nie kupujemy jej dla siebie. Marteniczkę można zrobić w domu, ale branża rękodzielnicza oraz produkcja masowa wyszły naprzeciw potrzebom konsumentów i można także zakupić gotową, a wybór jest spory. I tak znajdziemy marteniczki: ze znakiem zodiaku, z imieniem, z konkretnym życzeniem np. ukończenia szkoły, z postaciami z bajek, a nawet z klubami sportowymi. Marteniczki można znaleźć już pod koniec lutego przed supermarketami, na straganach, na ulicach. W miastach i na wsiach trwa wielki biało-czerwony festiwal. Prawie jak w Polsce podczas mundialu!




Do kiedy nosimy?
Bransoletkę nosi się do momentu aż zobaczymy pierwszego bociana, następnie zawiesza się ją na kwitnącym drzewie, dlatego cała Bułgaria w parkach i ogrodach w marcu mieni się czerwono-białymi barwami. Zwraca się ostatnio coraz częściej uwagę na to, by drzewa później uwolnić, chociaż zostawilibyśmy najchętniej te dekoracje na dłużej. Większość marteniczek wykonanych jest z plastiku i innych tworzyw sztucznych, które rozkładają się setki tysięcy lat. Marteniczkę najlepiej powiesić blisko domu, tak abyśmy mogli kontynuować piękną tradycję, ale i dbać o środowisko. Pozostawione bez opieki marteniczki widać czasami kilka miesięcy później, wyblakłe od słońca i deszczu pod drzewami. Kontynuujmy piekne zwyczaje pamiętając o naszej planecie!
Pierwszy bocian
Kiedy zobaczymy już pierwszego bociana, istotne jest w jakiej pozycji go zauważymy. Na blogu, do którego linka znajdziecie TUTAJ prowadzonego przez Malwinę mieszkającą w Bułgarii znacznie dłużej ode mnie, można znaleźć ściągę pomagającą w interpretacji bocianiej wróżby. Malwinie się sprawdziło! Jadę na wieś szukać bocianów!
– bocian z bocianiątkiem – będzie dziecko
– bocian lata – będzie energiczny,szczęśliwy rok
– bocian siedzi – rok pełen smutku, bezruchu i ogólny marazm
– bocian na jednej nodze – raz dobrze, raz źle
Korzenie marcowej tradycji
Według legendy, jak pisze w „Złoto i rakija” Magdalena Genov: „chan Asparuch – założyciel Bułgarii Naddunajskiej – podczas bitwy z cesarzem bizantyjskim Konstantym IV wysłał do swojej matki gołębia z przewieszoną białą nitką przez nóżkę, a że nitka była związana ciasno, to gołąb zakrwawił, więc matka chana otrzymała biało-czerwony znak. Z kolei Marta Gajęcka przytacza inną wersję legendy, zasłyszaną od Bułgarów i opisuje ją swojej książce „Njama problem”: „pewien chan wysłał gołębia w świat, by sprawdził, czy bułgarscy żołnierze nadal walczą z najeźdźcą. Przyczepił mu do nóźki białą nitkę. Kiedy już umierała ostatnia nadzieja, ptak nieoczekiwanie wrócił do chana. Nitka zabarwiona była na czerwono krwią. Był to znak, że Bułgarzy wciąż żyją, walczą i sie nie poddają”. Jak to z legendami bywa, można spotkać różne ich wersje. Bez wątpienia jednak Baba Marta, to jedna z najstarszych tradycji bułgarskich, a podobne można spotkać w Grecji, Albanii, Serbii, Macedonii Północnej, czy Rumunii. Niezależnie od opowieści, którą usłyszymy o pochodzeniu marteniczek, nie zmienia się symbolika ich kolorów oznaczających zdrowie, długie życie oraz szczęście.
Inne zabawy marcowe
Na wcześniej wspomnianym blogu TYMCZASEM W BUŁGARII Malwina proponuje również kilka zabaw i wróżb dla kobiet na marzec, jako że jest on uważany za najbardziej kobiecy w całym roku! Do kolejnych dni marca dopasowujemy kolejne litery cyrylicy bułgarskiej. Pierwsza litera naszego imienia wskazuje, którego dnia powinnyśmy spoglądać w niebo na pogodę, która z kolei zwiastuje jaki będzie dla niej najbliższy rok. W znaki zodiaku i wróżby raczej nie wierzę, ale zerknę na niebo mojego dnia 😉 Cyrylica bułgarska ma 30 znaków, marzec dni 31, więc ostatni dzień pozostaje bez wróżby.


ABY ŚLEDZIĆ NA BIEŻĄCO RELACJE Z BUŁGARII PRZEZ CAŁY ROK ZAJRZYJ:
Jak wypożyczyć samochód w Bułgarii? Jaka wypożyczalnia samochodów w Bułgarii jest najlepiej oceniania? O czym warto pamiętać wypożyczając samochód?
W Burgas turyści najczęściej tylko lądują na lotnisku, albo są przejazdem. Ale Burgas to również świetny pomysł na wycieczkę jednodniową, a nawet nocleg!
Jak zorganizować wycieczkę do Stambułu z Bułgarii? Wskazówki krok po kroku, przydatne informacje i rady.
Planując wakacje w Bułgarii, warto pomyśleć nie tylko o atrakcjach turystycznych, ale także o bezpieczeństwie zdrowotnym. Choć wielu turystów pomija temat ubezpieczenia, to w razie nieprzewidzianych zdarzeń, takich jak wypadki czy nagłe zachorowania, odpowiednia polisa może uratować życie i portfel. W tym artykule dowiesz się, dlaczego ubezpieczenie turystyczne do Bułgarii jest niezbędne, jakie opcje masz do wyboru, oraz co obejmuje karta EKUZ. Przeczytaj również prawdziwą historię, która pokaże, dlaczego warto być odpowiedzialnym turystą i nigdy nie rezygnować z ubezpieczenia. Poznaj również najlepsze sposoby na wybór idealnej polisy i sprawdź, gdzie znaleźć najlepsze oferty!
Hotel Wave Resort to jeden z najlepszych hoteli na bułgarskim wybrzeżu. Kiedy planowano otworzenie go w 2019 roku mówiła o nim cała branża! Hotel Wave Resort to jeden z najlepszych hoteli na bułgarskim wybrzeżu. Kiedy planowano otworzenie go w 2019 roku mówiła o nim cała branża!
Gdzie szukać apartamentów i mieszkań do wynajęcia na urlop w Bułgarii? Zebrałam kontakty do różnych właścicieli i stron w jednym miejscu, aby ułatwić Ci znalezienie wymarzonego miejsca na wakacje!
Najlepsze wycieczki po polsku w Bułgarii nad Morzem Czarnym! Unikatowe miejsca, autorskie programy, przewodnicy z pasją!
Zobacz, jak wyglądają plaże w Bułgarii poza kurortami, o których nie ma pojęcia większość turystów! Sprawdź lokalizacje i odwiedź podczas urlopu w Bułgarii!
Chcesz uciec od zgiełku i odkryć malownicze zakątki Bułgarii? Wyrusz na jednodniową wyprawę w Rodopy! Czekają na Ciebie tajemnicze trackie sanktuarium w Tatul, bajkowy Diabelski Most, spektakularny zakręt rzeki Arda i opuszczona wieś Djadovtsi.Zaplanuj wyjazd wcześnie rano, spakuj wygodne buty, aparat i gotówkę. Przygotowaliśmy trasę, która pozwoli Ci odkryć magiczne miejsca w ciągu jednego dnia. Gotowy? Rodopy czekają na Ciebie!
Komu potrzebne jest pozwolenie na pobyt stały w Bułgarii? Do czego się ono przydaje? I jak uzyskać tzw. лична карта (czyt. liczna karta)? W poniższym wpisie znajdziesz wskazówki, instrukcję krok po kroku, jak odnaleźć się w bułgarskich urzędach oraz informację, gdzie uzyskać rzetelną pomoc po polsku w Bułgarii w celu uzyskania pozwolenia na pobyt stały w Bułgarii.
5 plaż w Bułgarii, poza największymi kurortami, o których nie mieliście pojęcia - na południowym wybrzeżu.
Praca w Bułgarii u organizatora wycieczek po polsku! Jak wygląda rekrutacja, praca i jak do nas dołączyć?