Kiedy zaczyna się sezon w Bułgarii?

kiedy_zaczyna_sie_sezon_w_bulgarii

Dobra pora na odwiedzenie Bułgarii jest zawsze! Ale wszyscy dobrze wiemy, że zdecydowana większość turystów odwiedza wybrzeże Morza Czarnego latem, kiedy jest najcieplej i panują najlepsze warunki do plażowania. Stęsknieni za słońcem wczasowicze chcą bezchmurnego nieba i przyjemnego morza. Polacy często zadają pytanie, kiedy zaczyna się sezon w Bułgarii. Żeby udzielić wyczerpującej odpowiedzi, najpierw zajmę się sezonem letnim, a w kolejnych postach prześledzimy pozostałe pory roku. Zima to także doskonała pora, żeby poszaleć w śniegu i odwiedzić Bułgarię na narty!

KIEDY ZACZYNA SIĘ SEZON letni W BUŁGARII?

Letni sezon turystyczny w Bułgarii zaczyna się powoli rozkręcać wraz z pierwszymi połączeniami lotniczymi do Burgas i Warny, których nie ma w
siatce połączeń całorocznych, a uruchamiane są tylko na lato. O pogodzie latem w Bułgarii przeczytasz TUTAJ. Wtedy też otwierają się stopniowo działające sezonowo hotele, restauracje, sklepy z pamiątkami oraz inne atrakcje. Budzą się duże kurorty oraz małe miasteczka, pojawiają się stragany na promenadzie i pierwsi spacerowicze na starówce w Nesebyrze. W związku z tym, że niektóre hotele działają cały rok, to właśnie lądowanie pierwszych samolotów uznaję za początek sezonu. Obok turystów z Bułgarii, którzy wybrali się nad swoje morze oraz sąsiadów z Rumunii, Polacy byli najczęściej wypoczywającą nacją w Bułgarii w sezonie 2020. Zatem lądowanie pierwszego samolotu z polskimi turystami symbolicznie może oznaczać rozpoczęcie sezonu, gdyż turyści z Rumunii i Bułgarzy na wybrzeże przyjeżdżają najczęściej samochodami.

Kiedy lecą pierwsze samoloty z Polski do Bułgarii?

Pierwsze loty rozpoczynają najczęściej niskokosztowe linie lotnicze Wizzair i Ryanair, a zaraz po nich pojawiają się na niebie linie czarterowe. W sezonie 2021, jeśli nic się nie zmieni, wygląda na to, że pierwszy lot bezpośredni z Polski do Bułgarii na wybrzeże odbędzie się 14.05. Pierwsze wakacyjne połączenie z Polski do Bułgarii to trasa z Warszawy (lotnisko Chopina) do Varny. Będzie to pierwszy samolot czarterowany przez biuro podróży (TUI) z Polski, który wyląduje latem 2021 w Bułgarii. Dwaj pozostali najwięksi organizatorzy turystyki zagranicznej z Polski rozpoczną operacje samolotowe nieco później: Itaka 25.05, a Rainbow 01.06. Równolegle zaczną sezon wakacyjny linie rejsowe, z Warszawy (lotnisko Chopina) do Burgas 28.05 wystartuje LOT, 1.06. Ryanair z Modlina oraz Krakowa do Burgas. Więc w tym roku sezon letni rozpocznie lot czarterowy.

Urlopowicze z Polski podróżujący samochodami, w szczególności Ci, którzy posiadają swoje apartamenty zjawiają się w Bułgarii już nawet wiosną. Przyjeżdżają nad Morze Czarne wyremontować swoją letnią bazę, odświeżyć, czy przygotować do wakacyjnego sezonu.

Sezon niski i wysoki

Podział na sezon niski i wysoki mogą wyznaczyć zmiany stawek za dobę w hotelu oraz godziny otwarcia Aquaparków. Lecąc z biurem nie zauważymy wyraźnej zmiany w cenie, bo zmienia się ona dużo częściej i nie tylko z datą ale również np. z miastem wylotu. Zmiany w cenach ze względu na sezon dostrzeżemy zaglądając na stronę bezpośrednią hotelu lub gdy spojrzymy na cennik w recepcji. Niski sezon nad Morzem Czarnym będzie zatem umownie obowiązywał od otwarcia hotelu do około 15 – 20 czerwca. Czasami oprócz niskiego i wysokiego hotele stosują dodatkowo cennik dla średniego sezonu. Jeden z bardziej charakterystycznych hoteli w Słonecznym Brzegu – Kuban stosuje na swojej STRONIE nawet podział na cztery grupy cenowe ze względu na termin. Jak widać trudno jednoznacznie określić datami w kalendarzu, jaki sezon, kiedy obowiązuje.

Można przyjąć, że w drugiej połowie czerwca rozpoczyna się sezon wysoki trwający całe lato aż do mniej więcej 10 – 15 września, kiedy to ponownie następuje sezon niski.  Ten trwa do zamknięcia sezonu, kolejnego lata, albo sezonu świątecznego, czy narciarskiego. Sezon letni w Bułgarii kończy się około połowy października, wtedy wracają do Polski samolotami ostatni wakacjusze. Porównując długość sezonu w Bułgarii do innych kierunków można stwierdzić, że jest on jednym z najkrótszych. Pracując jako rezydentka biura podróży w Bułgarii leciałam do pracy zazwyczaj jako jedna z ostatnich i wracałam do Polski jako jedna z pierwszych. Zanim przeprowadziłam sie do Bułgarii na stałe.

kiedy_zaczyna_sie_sezon_w_bulgarii_kalendarz

Sezon LETNI w Aquaparkach W BUŁGARII

W poprzednich sezonach Aquaparki otwierały się w pierwszych tygodniach czerwca i zamykały około połowy września. Jak informują strony internetowe zarówno Aquaparku Action w Słonecznym Brzegu jak i Aquaparku Paradise w Nesebyrze otwierają się one w sezonie 2021 z początkiem lipca. Oczywiście sytuacja może ulec zmianom, zatem warto zajrzeć po aktualne informacje przed ewentualną wizytą w wodnym raju. Aquaparki nie działają w niskim sezonie ze względu na zbyt niską temperaturę powietrza oraz zbyt małą liczbę chętnych.

najlepszy termin na urlop w bułgarii

Znając już daty otwarcia sezonu, początku wysokiego i końca sezonu w Bułgarii łatwiej jest wybrać najlepszą dla nas porę na urlop. Tutaj już trzeba zadać sobie pytanie, czy bardziej zależy nam na zwiedzaniu – wtedy polecam niski sezon, przed i po, czy na plażowaniu lub imprezowaniu. Do plażowania zdecydowanie zalecać będę wysoki sezon, bo owszem na plażach trudniej znaleźć miejsce na leżakach, ale w trakcie wysokiego sezonu woda w morzu ma już przyjemną temperaturę i słoneczna pogoda jest bardziej pewna. Więcej o pogodzie latem w Bułgarii TUTAJ. W niskim sezonie i przed sezonem, jak w podobnych europejskich kurortach jest dużo spokojniej i mniej tłoczno. Z resztą nie brak w Bułgarii dzikich, mniej popularnych plaż oraz wioseczek, które niezależnie od sezonu są z dala od gwaru.

ostatnie samoloty z wybrzeża

Jeśli nic się nie zmieni, ostatnie samoloty z wybrzeża Morza Czarnego wracają do Polski na koniec października. Najprawdopodobniej data powrotu do domu polskich turystów, którzy wybiorą wakacje z biurem podróży to 28.09, a z liniami rejsowymi powrót będzie możliwy najpóźniej do 30.10. Wiele zależy od rozwoju sytuacji na świecie i decyzji biznesowych zarządców linii lotniczych. Gdy kończy się sezon letni, pozostaje podróżowanie samolotem z Warszawy do Sofii (LOT) lub samochodem. Na lotnisku w Burgas i Varnie ląduje zimą bardzo mało samolotów, a należą do nich połączenia m.in. z Londynem, czy Dortmundem.

gdy kończy się sezon LETNI w bułgarii

Ostatnimi turystami są najczęściej przemieszczający się własnymi autami do prywatnych apartamentów oraz podróżujący kamperami. Zmotoryzowanych nie obowiązują prawie żadne limity, więc spotkać można polskie rejestracje jeszcze długo po wylocie ostatnich samolotów z Burgas i Varny. Wczasowicze podróżujący na własną rękę i kamperowcy przedłużają pobyt, by zwiedzać przepiękną Bułgarię w głębi kraju lub wybierają się na wycieczkę do sąsiednich krajów np. do Turcji, czy Rumunii. Znajdują się też tacy, którzy stwierdzają, że chcą już zostać w Bułgarii na stałe!

ABY ŚLEDZIĆ NA BIEŻĄCO RELACJE Z BUŁGARII pRZEZ CAŁY ROK ZAJRZYJ:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *