Bułgaria kwiecień

bulgaria_kwiecien

TANIE LOTY

Pierwsze samoloty w 2022 roku po przerwie zimowej lądują w Burgas w kwietniu. Startuje Ryanair z Gdańska i Warszawy (Modlin) 9 kwietnia oraz z Krakowa 10 kwietnia. To bardzo wcześnie, szczególnie, że siatka jest dość gęsta i połączeń w ciągu tygodnia będzie kilka z każdego miasta. Dzięki temu możliwe są przeróżne konfiguracje i wizyta w Bułgarii nawet na weekend, czy kilka dni w ciągu tygodnia. W sezonie 2021 na pierwszy samolot w Burgas z Polski musieliśmy czekać ponad miesiąc dłużej, bo wylądował 21 maja. Na początek przylecą zapewne właściciele mieszkań, ponieważ Bułgaria robi się coraz popularniejsza nie tylko na wakacje, ale też do życia i przeprowadzki lub jako inwestycja pieniędzy podczas szalejącej inflacji. (Gdybyście byli zainteresowani nieruchomościami, napiszcie wiadomość, wyjaśnię co i jak). Druga grupa to łowcy okazji – kto by się nie skusił na bilety za 40 euro za osobę w dwie strony z najmniejszym podręcznym bagażem??? Ale co tu robić w Bułgarii w takim terminie i jakiej pogody się spodziewać? Czy coś będzie otwarte? Czy będzie gdzie zjeść? Odpowiedzi znajdziesz poniżej. W związku z tym, że mieszkam w Burgas już trzeci rok, a w kwietniu w poprzednich latach sama zrealizowałam kilka prywatnych wycieczek, podpowiem, jakie są możliwości.

JAKIE SĄ ZASADY WJAZDU I OBOSTRZENIA NA MIEJSCU?

AKTUALIZACJA 12.04.2022r.: Dla Polaków od 13.04.2022r. nie są wymagane już testy ani certyfikaty. Zniesiono też ten wymóg dla 9 innych krajów. Jeśli lecisz do Bułgarii z innego kraju niż Polska – poszukaj informacji dla tego kraju. Jeśli lecisz do Bułgarii kilka dni po zniesieniu tego wymogu, pamiętaj, że lotnisko w Polsce może nie mieć jeszcze aktualizacji. Bądź cierpliwy dla personelu lotniskowego, oni otrzymują wytyczne z góry. Nie doradzę, czy robić test (ryzykując, że może wyjść pozytywny), czy nie robić testu (ryzykując, że nie będziemy wpuszczeni na pokład samolotu, lub będziemy musieli robić test przed lotem na lotnisku w pośpiechu). Personel lotniskowy sugeruje się stronami rządowymi, a te aktualizowane są po pewnym czasie od ogłoszenia nowych zasad przez dany kraj. Raczej nie przeczytają źródła po bułgarsku. Decyzja, co robić, należy do Was. Takie czasy. Oficjalne źródło na STRONIE RZĄDOWEJ BUŁGARII TUTAJ.

Na miejscu nie trzeba nosić maseczek.

Po powrocie do Polski nie musimy robić testu. ŹRÓDŁO

JAKA BĘDZIE POGODA?

Statystyki wskazują, że w regionie Słonecznego Brzegu najniższa temperatura w kwietniu to od około 8°C do 16,2°C, chociaż niejednokrotnie w słoneczne dni termometry pokazują ponad 20°C,  (np. dzisiaj kiedy piszę ten post 30.03. była piękna pogoda ok 23°C w ciągu dnia) i można nawet zaliczyć pierwsze krótkie plażowanie i opalanie. Prognozę pogody długoterminową można sprawdzić na wielu stronach, chociaż trzeba mieć do nich dystans, bo bardzo często się zmieniają. Do wglądu np. TUTAJ. Na kąpiele w morzu decydują się tylko najodważniejsi, dlatego aby skorzystać z wodnego relaksu można się wybrać do basenów z wodami termalnymi. Najlepiej zabrać ubrania na tzw. cebulkę czyli warstwowo. Może też zdarzyć się deszcz, chociaż w Burgas pada zdecydowanie mniej i rzadziej niż w Polsce. Więcej o pogodzie wiosną w Bułgarii CZYTAJ TUTAJ.

WODY TERMALNE, PODGRZEWANE BASENY

Bułgaria to kraj, który może się pochwalić drugą w Europie największą po Islandii, a największą w Europie kontynentalnej, liczbą źródeł termalnych, jednak większość zlokalizowana jest w głębi kraju. Ale nad Morzem Czarnym też można znaleźć kilka miejsc, w których wygrzejesz się w ciepłych basenach w kwietniowym terminie.

A TAK WYGLĄDAŁ OSTATNI WEEKEND MARCA W BURGAS:

Aby powiększyć, kliknij na logo Facebooka „F”.

GDZIE MOŻNA SIĘ WYGRZAĆ W CIEPŁYM BASENIE W KWIETNIU?

    • SVETI VLAS – GRAND HOTEL:
      Hotel który dla swoich gości oferuje SPA, ale osoby, które nie są gośćmi hotelu również mogą zakupić wejście czy zabiegi. Są ciepłe baseny, hammam (łaźnia turecka), siłownia, działa od 21 kwietnia STRONA HOTELU
    • MIEJSKIE, BEZPŁATNE BASENY TERMALNE W VARNIE:
      Dziki klimat, przy samym morzu, dla chętnych TUTAJ LOKALIZACJA
    • SVETI KONSTANTIN I ELENA – AQUAHOUSE:
      Eleganckie, nowoczesne baseny termalne, w najstarszym uzdrowisku nad Morzem Czarnym w Bułgarii TUTAJ STRONA
    • BURGAS – GRAND HOTEL & SPA PRIMORETZ:
      Jeden z najlepszych hoteli w Burgas, nad samym brzegiem morza, który również oferuje dzienny wstęp do SPA TUTAJ STRONA
    • RAVDA – EMERALD RESORT
      Można skorzystać z basenów oraz licznych zabiegów SPA TUTAJ STRONA
Można również wybrać się do innych miejscowości w głębi kraju, ale domyślam się, że wybierając się do Burgas będziecie zainteresowani rejonem nadmorskim. Jeśli chcecie się wybrać dalej to najbardziej polecana jest bułgarska stolica SPA – Welingrad.

WIELKANOC W BUŁGARII

Bułgarski Kościół prawosławny jest niezależny w podejmowaniu decyzji, kiedy obchodzone są święta religijne i tak ustanowiono, że Boże Narodzenie obchodzone jest w tym samym terminie, co święta katolickie w Polsce czyli 25 grudnia, natomiast Wielkanoc w Bułgarii obchodzona jest najczęściej tydzień po Wielkanocy w Polsce. Bułgarzy podchodzą jednak do świąt i religii nieco inaczej niż w Polacy. Oczywiście chętnie odwiedzą cerkiew, pielęgnują tradycje np. stukanie jajkiem i rozdawanie wszystkim dookoła pisanek, czy przygotują wielkanocne potrawy, ale wszystko dzieje się o wiele bardziej na luzie. Bułgarzy chętnie spotykają się z rodziną, ale nie jest tak odświętnie i bogato na stole jak w Polsce. Nie są też, tak jak w Polsce, na kilka dni pozamykane wszystkie sklepy. Owszem, galerie handlowe mogą być zamknięte, a sklepy spożywcze działają krócej i niektóre się zamykają, ale nie na taką skalę jak w Polsce.

JAKĄ MIEJSCOWOŚĆ WYBRAĆ W KWIETNIU?

Wszystko zależy od tego na jak długo przylatujecie do Bułgarii, jaką ekipą i co będziecie robić. Czy chcecie się wyrwać do fajnego hotelu korzystając z niskich przedsezonowych cen, czy bierzecie auto i ruszacie na zwiedzanie, czy chcecie gdzieś wieczorem wyjść, a może wszystkiego po trochu?

  • Słoneczny Brzeg jest typowym kurortem turystycznym tętniącym życiem latem i zapadającym w zimowy sen po sezonie. Jednak w tej chwili ze względu na fakt, że Słoneczny Brzeg stanowi schronienie dla dużej grupy Ukraińców, budzi się szybciej do życia niż zwykle. Podczas ostatniej wizyty byłam zaskoczona liczbą samochodów oraz ludzi na ulicach, a co za tym idzie wcześniej zaczną się otwierać kawiarnie i restauracje. Mimo to kwiecień w Słonecznym Brzegu jest bardzo spokojny i senny. Zjeść w Słonecznym Brzegu możemy na pewno w: Djanny oraz Flora – obie działają. Nie możemy się spodziewać natomiast klimatu lata oraz imprez jak w wysokim sezonie. Na imprezę lepiej wybrać Burgas. Pierwszy klub z imprezami w Słonecznym Brzegu – Gabana otwiera się 13 maja. Wielkim plusem Słonecznego Brzegu jest bliskość Nesebyru, który jest tak piękny, że niektórzy wybierają się do niego kilka razy podczas pobytu. Oprócz Słonecznego Brzegu można nocować np. w Sveti Vlas, Nesebyrze, Ravdzie, czy Pomorie.
  • Burgas z kolei to normalne miasto, które po prostu latem odwiedza więcej ludzi i dlatego więcej się wtedy dzieje, jak w większości miast w wielu krajach. Burgas to miejski klimat, chociaż ma też piękną plażę i dużo zieleni w rozległym parku Morska Gradina. Miasto ma swój urok, ale nie można od niego wymagać za dużo. Wyobraźcie sobie, że przylecieliście do Bydgoszczy w Polsce, tylko nad morzem. Da się pozwiedzać w Bydgoszczy i fajnie spędzić czas, ale chyba nie po to lecimy za granicę. Dlatego Burgas jako baza wypadowa jak najbardziej, ale na większe zwiedzanie jedziemy dalej! Tym bardziej, że Burgas jest świetnie połączone z wieloma miejscami – w Burgas zaczyna się autostrada do Plovdivu i Sofii, są pociągi oraz autobusy we wszystkie strony. W Burgas można smacznie zjeść bułgarską kuchnię w Tenyova Kyshta (LOKALIZACJA), kuchnię fusion w Incanto (LOKALIZACJA), na drinka wychodzi się do Fabric (LOKALIZACJA), wybór pysznych herbat na plaży znajdziecie w Caribe (LOKALIZACJA), kuchnia włoska w La Toscana (LOKALIZACJA). Jeśli szukacie imprezy to najlepszym adresem będzie DOCK 5 w porcie (LOKALIZACJA), ale sprawdźcie wcześniej na ich Facebooku lub Instagramie, jaki jest temat wieczoru, bo dominuje czałga czyli popularna muzyka turbo – folk, ciekawe, czy się Wam spodoba? Bezpieczna jest też zawsze sieciówka Happy – w Burgas są dwie lokalizacje. WIĘCEJ O ZWIEDZANIU BURGAS CZYTAJ TUTAJ…
  • Varna podobnie jak Burgas to funkcjonujące cały rok miasto, tylko bardziej na północ, oddalone od Burgas ok. 2 h jazdy samochodem. Varna oferuje sporo do zwiedzania: największe na Bałkanach ruiny term rzymskich z początku naszej ery, Muzeum Archeologiczne z najstarszym na świecie złotym skarbem, Mauzoleum polskiego króla Władysława Warneńczyka czy bardzo ciekawe Retro Muzeum z eksponatami z minionej epoki takimi jak samochody, meble, ubrania czy przedmioty codziennego użytku. Obok Retro Muzeum znajduje się Muzeum Figur Woskowych, gdzie można zrobić sobie zdjęcie z Leo Messim, Leonardo di Carprio, Justinem Bieberem czy Jaruzelskim. W Warnie na drinka i porozmawiać wyjdziecie do Kultura Speakeasy Bar (LOKALIZACJA), fajny klimat panuje w The Key Beer Bar (LOKALIZACJA), smacznie zjecie lunch w 43.12 Cafe (LOKALIZACJA). Jeśli chcecie w Warnie potańczyć to skierujecie się do Horizont Club (LOKALIZACJA), w The Brick Port często są ciekawe koncerty (LOKALIZACJA), a Cubo to fajny klimat, dobra muzyka i bliskość plaży (LOKALIZACJA). Nie zawiedzie Was też kulinarnie Monkeys Restaurant (LOKALIZACJA).
  • Milion innych opcji miejscowości na nocleg i jako baza w całej Bułgarii, których jest tyle, że nie dam rady opisać, a limitem jest tylko wasza pomysłowość. Można prosto po wylądowaniu wziąć auto z wypożyczalni i od razu ruszyć na zwiedzanie.

JAK DOSTAĆ SIĘ Z LOTNISKA DO SŁONECZNEGO BRZEGU LUB BURGAS?

Z lotniska do najbliższych miejscowości jak Słoneczny Brzeg czy do centrum Burgas można dostać się na kilka sposobów, jeździ autobus miejski, taksówki, prywatne transfery, a wszystko opisane jest TUTAJ.

JAK ZWIEDZAĆ W KWIETNIU W BUŁGARII?

Zaufajcie mi i darujcie sobie wszystkie listy typu TOP 10 w Bułgarii, albo MUST SEE, polegające na skakaniu po całym kraju od punktu do punktu, a większość czasu spędzi się w samochodzie, albo autobusie. Dużo bardziej spodoba Wam się wybranie konkretnego regionu i objechanie go dokładnie, mając czas na wypicie kawy, porozmawianie z ludźmi, włóczenie się po miasteczku, podziwianie wschodu i zachodu słońca. Jazda od punktu do punktu według wskazówek blogera, który był tydzień w Bułgarii i doradza co zwiedzić, to może być przepis na słabe, albo co najwyżej średnie wspomnienia z Bułgarii. Jej magia i sekret tkwi w tym, aby wczuć się w klimat i bez pośpiechu chłonąć bułgarskość.

Najbardziej polecam wypożyczenie samochodu, bo daje niezależność, a w wiele miejsc nie dojedziecie komunikacją zbiorową. Wybierając jako środek transportu samochód zobaczycie znacznie więcej, a również sprawdzanie połączeń autobusów i pociągów może stanowić wyzwanie dla obcokrajowców. Jeśli chcecie wypożyczyć samochód, poniżej znajduje się formularz do najbardziej polecanej w Bułgarii wypożyczalni.

Jeśli jesteście zainteresowani wycieczką zajrzyjcie na stronę wczasywBułgarii.pl. Sprawdzisz tam dostępność zapisów na wybrany przez Ciebie termin. Jeśli nie są dostępne podczas Twojego pobytu – napisz wiadomość, postaramy się pomóc! Aby dowiedzieć się, kiedy ruszą wycieczki śledź na Facebooku oraz Instagramie.

Komunikację zbiorową warto wybrać na mniejszych dystansach np. między Nesebyrem, a Burgas, czy z Burgas do Sozopola. Można nawet z Burgas pojechać autobusem lub wypożyczonym samochodem do Stambułu – wystarczy dowód osobisty. Zniesiono obowiązek posiadania paszportu, czy wykupienia wizy.

WYPOŻYCZENIE SAMOCHODU W BUŁGARII

CO ZWIEDZAĆ W KWIETNIU W BUŁGARII?

Poniżej znajdziesz kilka moich propozycji i pomysłów, na instagramie znajdziesz jeszcze więcej miejsc, relacji i zdjęć z przepięknych zakątków Bułgarii. Są to propozycje na kwiecień, ale można je wykorzystać oczywiście też w innych terminach 🙂

1. RODOPY

Nie są to najwyższe góry, ani najbardziej znane w Bułgarii, ale potwierdzi Wam to wielu Bułgarów i Polaków mieszkających tutaj, że Rodopy są najbardziej magiczne! W Rodopach można spędzić miesiąc i jeszcze nie odkryjemy wszystkich tajemnic, które skrywają. W Rodopach znajdziecie ślady starożytnych Traków, sielankowe widoki i przepyszną kuchnię. Rodopski patatnik czy mekici to jedne z moich ulubionych smaków Bułgarii. Przykładowe miejsca do odwiedzenia: Zlatograd, Perperikon, Diabelski Most koło Ardino, Tatul, Wodospad Stworzenie, Zbiornik Batak, Zbiornik Dospat, Cudne Mosty, Jaskinia Macica, Orlowo Oko… W Rodopy warto pojechać z minimum jednym noclegiem, na jeden dzień w wybrzeża bez noclegu trudno zaplanować sensowną wycieczkę.

2. PŁOWDIW

Najstarsze miasto w Europie nieprzerywanie zamieszkałe od momentu założenia aż do dzisiaj. Tak, to w Bułgarii, nie Grecji, czy Włoszech znajduje się taki skarb! Starówka Płowdiwu to historia, sztuka, kultura i piękne scenerie do zdjęć. Ponadto w ostatnim rankingu European Best Destinations 2022 na Najlepszą Europejską Destynację Płowdiw zajął 4 miejsce. Zwiedzamy w Płowdiwie m.in. stadion rzymski z II wieku, teatr z I wieku, dzielnicę Kapana z muralami, przepiękne domy z okresu odrodzenia i wzgórze Nebet Tepe podczas zachodu słońca. Samochodem do Płowdiwu z Burgas będziemy jechać 2h 30min, więc może to być wycieczka jednodniowa, chyba, że spodoba nam się aby zostać na noc, lub Płowdiw będzie częścią dłuższej wycieczki.

3. STRANDŻA

Pogranicze różnych światów, trackie sanktuaria i dzika natura tych gór zachęcają do wędrówek szlakami. Strandża to nie są wymagające szczyty i strome podejścia, gdyż najwyższy punkt ma zaledwie 1031 m n.p.m. więc nawet niedoświadczeni amatorzy wędrówek sobie poradzą. Miejsca do odwiedzenia to m.in. wieś Brashlyan, trasy piesze wzdłuż rzek Małko Tyrnovo, wodospad Dokuzak czy punkt widokowy na okolicę. Trasy w języku angielski opisane są TUTAJ. Z Burgas w góry Strandża samochodem mamy około godzinę drogi, więc może to być wycieczka jednodniowa lub część dłużej trasy.

4. SINITE KAMANI

Przyjemna opcja na jednodniową wycieczkę z wybrzeża, dla tych, którzy chcą poczuć trochę gór, ale nie chcą się wybierać zbyt daleko. Jest też dobrym rozwiązaniem dla leniwych, gdyż na górę wjeżdża retro kolejka. Post o tym miejscu na instagramie znajdziecie TUTAJ. Sinite Kamani odwiedziłam akurat jesienią, w barwach spadających liści, ale jestem pewna, że w wiosennej odsłonie kwitnących kwiatów to miejsce będzie prezentować się równie pięknie.

5. ZHERAVNA

Jedna z najpiękniejszych wsi w Bułgarii! Bajkowy klimat kilkusetletnich domów skrywa ducha bułgarskiego odrodzenia. Kilkadziesiąt tradycyjne domów, które zostały zachowane w doskonałym stanie oraz są starannie restaurowane tworzy niesamowitą scenerię. Spacer uliczkami wciąga na tyle, że niektórzy mają ochotę przenocować i nacieszyć się Zheravną dłużej i oczywiście jest taka możliwość. Obiekty oferujące nocleg reklamują się m.in. przez booking. Można wypić tradycyjną kawę parzoną na piasku, zjeść baklavę, czy skosztować bułgarskiej kuchni. Z Burgas do wsi Zheravna droga to zaledwie 1h 30 min, z czego połowę trasy pokonujemy autostradą. Oprócz wsi Zheravna w okolicy możemy odwiedzić Koteł, niewielki, urokliwy wodospad Sini Vir koło Medven, czy wspomniane wyżej Sinite Kamani.

Pracuję aktualnie nad ebookiem z trasami do zwiedzania i szczegółowym opisem wszystkich miejsc. Nie jest jeszcze gotowy, ale zależy mi, żeby odwiedzający Bułgarię dostali jak najwięcej informacji, dlatego jeśli masz pytania, postaram się pomóc, pisz śmiało maila, na Facebooku lub instagramie. Dołożę starań, aby odpowiedzieć na wszystkie wiadomości.

Polecam wyłącznie sprawdzone przeze mnie osobiście miejsca, hotele, restauracje i firmy. Ten wpis zawiera link afiliacyjny. Za rezerwację na stronie partnera otrzymuję prowizję, która zawarta jest w cenie i nie zmienia jej. Niezależnie od tego gdzie dokonasz rezerwacji, pozostanie taka sama. Jest to wsparcie mojej działalności, które nic Cię nie kosztuje. Korzystanie ze wszystkich treści udostępnianych na blogu pozostaje darmowe.

WIĘCEJ POMYSŁÓW ORAZ MIEJSC, A TAKŻE ABY ŚLEDZIĆ NA BIEŻĄCO RELACJE Z BUŁGARII pRZEZ CAŁY ROK, ZAJRZYJ NA FACEBOOKA ORAZ INSTAGRAMA:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *