Bułgaria waluta

bulgaria-waluta

Bułgaria – waluta

Jeśli cel Twojej najbliższej podróży to Bułgaria, zastanawiasz się pewnie, jaka tam obowiązuje waluta. W tym wpisie znajdziesz odpowiedzi na najważniejsze pytania. Przede wszystkim warto zaopatrzyć się w gotówkę, bo jest wiele miejsc, gdzie nie zapłacimy kartą. Waluta, która obowiązuje w Bułgarii to lewy bułgarskie. Symbolem lewów bułgarskich jest BGN, tak jak polskiego złotego PLN, a euro EUR. 1 lew bułgarski to 100 stotinek, zatem stotinka to odpowiednik naszych groszy, czy eurocentów dla waluty euro. Są plany wprowadzenia w Bułgarii waluty euro, wtedy wpis zostanie uaktualniony.

PASZPORT CZY DOWÓD DO BUŁGARII? CZYTAJ DALEJ…

SKĄD WZIĄĆ LEWY BUŁGARSKIE?

Mamy następujące opcje:

  • Wymiana w Polsce złotówek na lewy.
  • Wymiana w Bułgarii złotówek na lewy.
  • Wymiana w Polsce złotówek na euro i w Bułgarii na lewy.
  • Wypłata w Bułgarii z bankomatu lewów bułgarskich.
  • Karty wielowalutowe, wymiany waluty online.
  • Inne kombinacje, z innymi walutami np. dolarami, funtami, koronami.

LEPIEJ WYMIENIĆ W POLSCE, CZY W BUŁGARII?

Najlepiej samodzielnie policzyć, jak wychodzi korzystnie, bo kursy walut się zmieniają i każdy ma też inną sytuację. Możliwe, że masz euro z poprzednich wakacji, albo mieszkasz w miejscu, gdzie nie ma kantoru, w którym można kupić lewy bułgarskie. Zazwyczaj najkorzystniej wychodzi dokonać wymiany waluty online za pomocą serwisów typu cinkciarz lub revolut. Nie wszyscy jednak odczuwają potrzebę zakładania konta w tego rodzaju serwisach, bo mało podróżują lub wolą klasycznie wymieniać gotówkę.

Przy wymianie gotówki najczęściej korzystnie wychodziło wymienić złotówki na euro w Polsce, a następnie w Bułgarii euro na lewy bułgarskie w banku. Niektórzy są zdania, że na podwójnej wymianie pieniędzy tracimy, ale wszystko zależy od tego, gdzie wymieniamy.

Kurs lewów bułgarskich i euro jest stały, natomiast kurs złotówki się waha. Z natury jesteśmy wygodni i chcielibyśmy aby podano nam pewną informację, jak jest zrobić najlepiej, ale jest wiele czynników i mimo tego, że kurs jest stały, w różnych miejscach będzie on inny.

DLACZEGO W BUŁGARII LEPIEJ WYMIENIĆ EURO NA LEWY, NIŻ ZŁOTÓWKI NA LEWY?

Pomyślmy logicznie. Jeśli wymieniamy w Bułgarii złotówki na lewy, to bułgarski kantor daje nam lewy, a zostaje ze złotówkami. Polski złoty nie jest zbyt silną walutą. Co może się Bułgarowi bardziej przydać? Euro, czyli mocna waluta, którą posługuje się większość Europy, czy polski złoty, z którym nie za bardzo ma co zrobić? Więcej zapłaci za mocną walutę, którą potem wykorzysta. Jest to oczywiście duże uproszczenie, ale pomaga zobrazować, dlaczego tak jest. My też w razie, jeśli nie wydamy wszystkich lewów zostaniemy z nimi, a może bardziej przydałoby nam się euro?

JAKI JEST PRZELICZNIK EURO NA LEWY BUŁGARSKIE?

Najlepszy kurs jaki spotkamy jest w bankach: 1 eur = 1,95 bgn. W banku dodatkowo podczas wymiany najczęściej trzeba okazać dokument tożsamości. Rzadziej spotyka się tak wysoki kurs w kantorach, ale jest to możliwe np. w kantorze w galerii handlowej Burgas Mall. W kantorach najczęściej jest kurs między    1 eur = 1,95 – 1,85 bgn. Przyjmuje się, że 1 eur = 1,90 bgn jest w porządku kursem, a poniżej tego, to już słaba transakcja. Oczywiście wszystko zależy od sytuacji i sumy. Jeśli potrzebujemy pilnie gotówki, czy kwota jest naprawdę niewielka, nie ma sensu jechać całe miasto, żeby zaoszczędzić kilka złotych, jesteśmy na wakacjach. Natomiast jeśli planujemy duże zakupy, czy będziemy płacić przez cały urlop codziennie za całą rodzinę za jedzenie na własną rękę to już warto zaplanować wcześniej, gdzie i jak wymienimy walutę. Najczęściej najmniej korzystny kurs jest w kantorach hotelowych i na lotnisku.

JAKI JEST PRZELICZNIK ZŁOTÓWEK NA LEWY? I LEWÓW NA ZŁOTÓWKI?

Najlepszy kurs jaki spotkamy to około: 1 pln = 0,42 bgn. Przeciętny kurs w kantorach to 1 pln = 0,40 bgn. Z kolei, gdy chcemy policzyć ile coś kosztuje w Bułgarii na złotówki to mnożymy x 2,34. A najlepiej to sobie pobrać aplikację na telefon z przelicznikami walut, bo kurs walut to coś bardzo zmiennego. W aplikacji bardzo łątwo zaznaczamy Polska i Bułgaria lub waluta innego kraju i wszystko jest pod ręką.

NA CO UWAŻAĆ PODCZAS WYMIANY PIENIĘDZY W BUŁGARII?

  • Kantory będą nas zachęcać do skorzystania z wymiany u nich różnymi reklamami typu: NO COMMISION, bez prowizji, THE BEST RATE itp. Będą też podawać cenę sprzedaży, zamiast skupu, a beztroscy turyści chętnie pójdą na łatwiznę i skorzystają z wygodnej, ładnie brzmiącej opcji. Dlatego warto przed wymianą zapytać ile dostaniemy dokładnie. Zanim nabrałam wprawy robiłam to tak, że brałam banknot o okrągłej wartości np. 10 albo 100 złotych, 10 albo 100 euro, żeby łatwo było przeliczyć. Podchodziłam do okienka, czy kasy i pytałam ile za to dostanę lewów. Ewentualnie dobrze mieć pod ręką aplikację do przeliczania walut. Wtedy nie będziemy mieć wątpliwości.
  • Ponadto zawsze liczymy dokładnie ile nam wydają, niezależnie czy to bank, czy kantor.
  • Najwyższym nominałem jest 100 lewów, a najmniejszy banknot to 5 lewów. Do 2021 roku w obiegu były banknoty z nominałem 2 lewy, ale teraz już nie powinno się ich nikomu wydawać, 2 lewy to w tej chwili tylko moneta, więc mamy prawo odmówić wydania reszty w sklepie w takim nominale.
  • Zdarzało się w przeszłości, że w niektórych miejscach wydawano stare banknoty, już nieważne. Jak tego uniknąć? Porównać sobie otrzymany banknot do wzorów (ŹRÓDŁO)

BUŁGARIA I JEJ WALUTA - JAK SIĘ POPRAWNIE MÓWI, LEWY, CZY LEWA?

Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Więc czy będziemy mówić lewy, czy lewa to się dogadamy, ale jak chcecie się dowiedzieć jak jest poprawnie to zachęcam przeczytać TEN WPIS. Dowiecie się dzięki niemu, dlaczego poprawnie po polsku mówimy: 2 lewy, 5 lewów, a nie 2 lewa, czy 5 lewa. Tak jak po polsku mówimy 2 dolary, 5 dolarów, 2 funty, 5 funtów. Bułgaria to kraj z bogatą historią, ciekawa jest też jej waluta, ale o tym opowiem innym razem.

O CO CHODZI Z CENĄ SKUPU I SPRZEDAŻY?

Zazwyczaj pieniądze wymieniamy w sklepach na produkty, dlatego trudno sobie wyobrazić, jak można kupić, albo sprzedać pieniądze. Mniej rzetelne kantory wykorzystują czasami ten fakt i manipulują informacjami podając na tablicach przed wejściem tylko cenę sprzedaży, która jest wyższa. Cena skupu to cena, za jaką kantor od nas kupuje daną walutę, a cena sprzedaży to cena, po jakiej kantor sprzedaje nam daną walutę. Zatem cena sprzedaży jest wyższa, a cena skupu niższa, bo kantor musi zarobić na transakcjach.

ABY ŚLEDZIĆ NA BIEŻĄCO RELACJE Z BUŁGARII pRZEZ CAŁY ROK ZAJRZYJ:

WYPŁATA PIENIĘDZY Z BANKOMATU W BUŁGARII ORAZ PŁACENIE GOTÓWKĄ. CZYTAJ DALEJ…

JEŚLI POWYŻSZY WPIS BUŁGARIA – WALUTA JEST DLA CIEBIE PRZYDATNY, PRZECZYTAJ POZOSTAŁE WPISY:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *