Bułgaria bankomaty

bulgaria-bankomaty

BUŁGARIA BANKOMATY

Bankomat często jest pierwszym poszukiwanym miejscem po dotarciu do naszej wakacyjnej bazy. Szczególnie, gdy w kraju, w którym wypoczywamy obowiązuje inna waluta niż najlepiej nam znane na wakacjach euro. W bankomatach w Bułgarii z polskiej karty wypłacimy od razu lewy bułgarskie. Więcej o walucie Bułgarii, kursie i wymianie waluty przeczytasz TUTAJ. Poniżej natomiast kilka wskazówek na temat wypłacania z bankomatów w Bułgarii

CZY MOŻNA W BUŁGARII WYPŁACIĆ PIENIĄDZE Z BANKOMATU Z POLSKĄ KARTĄ?

Tak można, zdecydowana większość kart działa bez żadnego kłopotu. Jest natomiast na rynku tyle różnych rodzajów banków, kont osobistych i kart, że nie ma zasady i taką kwestię najlepiej sprawdzić przed wylotem w banku, osobiście lub telefonicznie. To rzadkość, że karta nie działa za granicą, ale lepiej nie mieć później niespodzianek. Szczególnie jeśli to nasza pierwsza podróż zagraniczna i nie wypłacaliśmy nigdy wcześniej daną kartą za granicą. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek dotyczących wypłacania z bankomatu w Bułgarii.

BUŁGARIA BANKOMATY - CZY PŁACIMY PROWIZJĘ ZA WYPŁATĘ Z POLSKIEJ KARTY?

Najlepsze rozwiązanie to jeszcze przed podróżą zadzwonić albo pójść do swojego banku i zapytać, czy dla naszego rodzaju konta i karty są za granicą dostępne wypłaty z bankomatów bez prowizji.  Nie ma zasady, wszystko zależy od konta i rodzaju karty. Nie ma co się sugerować, co piszą osoby na grupach fejsbukowych, bo nie wiemy jakie mają konto i rodzaj karty. Warto uważać na pewno na żółto – niebieskie bankomaty Euronet, bo najprawdopodobniej za wypłatę właśnie w nich zapłacimy największą prowizję, o ile nasz bank nie ma umowy z firmą obsługującą te bankomaty na wypłaty bez prowizji.

Prowizje mogą być różnej wielkości, może to być stała opłata niezależna od kwoty np. 5 zł, 10 zł, 15 zł, a może też być zależna od kwoty i ustalona jest procentowo np. 3%, lub 5%, wszystko zależne jest od rodzaju konta, które mamy.

GDZIE SZUKAĆ BANKOMATÓW W BUŁGARII?

Bankomaty znajdziemy podobnie jak w Polsce w miastach oraz kurortach turystycznych: przy bankach, na ulicy, w niektórych hotelach, galeriach handlowych i dużych supermarketach. Może się zdarzyć czasami, że w pobliżu jakiejś atrakcji turystycznej, czy restauracji nie będzie bankomatu. Lepiej mieć w Bułgarii zawsze przy sobie gotówkę i wypłacić ją, gdy będzie okazja, nie liczyć, że będzie bankomat na trasie wycieczki. O lokalizację najbliższego bankomatu można zapytać w recepcji hotelu lub właściciela apartamentu. Można też w aplikacji GPS wpisać: bank, czy bankomat i pojawią się na mapie najbliższe wraz z nazwami banków, który je obsługują. Najbezpieczniej wypłacać z bankomatu przy banku oraz w zaufanym miejscu. Nie jest bezpiecznie wypłacać z bankomatu w podejrzanym miejscu, jak np. bardzo zaniedbany budynek.

JAK WYPŁACIĆ PIENIĄDZE Z BANKOMATU W BUŁGARII?

Najlepiej jeśli będzie to bankomat przy banku, z monitoringiem lub w miejscu, które wygląda na zaufane. Wkładamy kartę, wybieramy język, (jeszcze nie widziałam bankomatu z polskim językiem, ale prawie zawsze widziałam angielski i rosyjski) podążamy za instrukcjami na ekranie i gotowe. Warto zabrać ze sobą do Bułgarii (jak i w każdą zagraniczną podróż) co najmniej dwie karty. Szansa, że będzie nam to potrzebne nie jest duża, ale posiadanie dwóch kart może nas uratować.

Spotkałam się jako rezydentka z sytuacjami, gdy turysta wypłacał pieniądze pod wpływem alkoholu i 3 razy źle wpisał PIN kod. Odzyskanie wciągniętej karty nie było łatwe i szybkie. Była też sytuacja, gdy nastolatek wyciągnął z portfela rodziców, bez ich wiedzy, jedyną kartę i również 3 razy źle wpisał PIN kod. Sama miałam sytuację, że podczas transakcji internetowej ktoś wykradł dane mojej karty i próbował jej użyć, bank zareagował i zablokował kartę, z którą akurat byłam za granicą i nie mogłam jej już używać, na szczęście miałam też inną przy sobie. Zdarzały się też kradzieże, czy zagubienia – więc najlepiej dwie karty trzymać w dwóch różnych miejscach. Nie przygotujemy się na wszystko, co może się zdarzyć podczas wakacji, ale nie raz słyszałam: „nikt nas nie ostrzegł”, „nie wpadlibyśmy na to”, „nie pomyśleliśmy”.

CZY MOŻNA PŁACIĆ W BUŁGARII TELEFONEM, ZEGARKIEM I INNYMI GADŻETAMI?

Bułgaria cały czas się rozwija, ale w niektórych miejscach najnowsze rozwiązania nie dotarły. Zdarzyło mi się, że terminal zbliżeniowy nie działał i trzeba było fizycznie włożyć kartę to terminala. Jeśli nie posiadamy karty, ani gotówki, tylko telefon do płatności, albo zegarek, to co zrobimy? Myślę, że lepiej się na to przygotować, aby miło spędzać wakacje.

ABY ŚLEDZIĆ NA BIEŻĄCO RELACJE Z BUŁGARII pRZEZ CAŁY ROK ZAJRZYJ:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *