Jak wybrać odpowiedni hotel

jak_wybrac_hotel_w_bulgarii

POLECANE HOTELE W BUŁGARII

Hoteli, apathoteli, pensjonatów i apartamentów do wyboru w całej Bułgarii jest milion pięćset sto dziewięćset i każdy jest dobry dla kogoś innego. Świadomie piszę KAŻDY, bo sama przecieram oczy ze zdumienia, gdy widzę słowa zachwytu nad niektórymi obiektami, do których wchodzę i mam ochotę od razu uciekać. Ale okazuje się, że i te hotele mają swoich stałych klientów, którzy z radością co roku do nich wracają. Gryzę się w język by nie powiedzieć, co osobiście sądzę o tych hotelach, bo najwyraźniej mają swoich zwolenników, więc warto uszanować ich decyzje. To ich wybór, ich pieniądze i ich wakacje i nic mi do tego. Jak zatem wybrać dla siebie hotel, skoro ludzie są tak różni? SPOILER: w tym wpisie nie znajdziesz nazwy żadnego hotelu, ale może wreszcie się dowiesz, jak wybrać hotel w Bułgarii.

JAKIM JESTEŚ TYPEM TURYSTY?

Opcje są dwie i tutaj nie ma dyskusji. Albo jesteś doświadczonym, świadomym własnych potrzeb turystom, a podejmowanie decyzji to dla Ciebie krótki temat, przeglądasz oferty i po dłuższym lub krótszym namyśle wiesz, czego chcesz. Rzadko żałujesz podejmowanych decyzji, a konsekwencje wyboru ponosisz sam i nie obwiniasz innych dookoła. Albo druga opcja: nie masz tak dużego doświadczenia w podróżach, być może ogranicza Cię przed spełnieniem wakacyjnych marzeń budżet, błądzisz po stronach z ofertami przeróżnych biur, nie wiesz, którym opiniom zaufać, przytłacza Cię liczba możliwości i sam nie wiesz czego chcesz. Dla obu tych grup jest inne rozwiązanie.

JEŚLI JESTEŚ ZDECYDOWANYM TYPEM CZŁOWIEKA

Jeśli należysz do grupy konkretnych, samodzielnych i zdecydowanych, to zapewne też swobodnie poruszasz się po stronach biur podróży, portali rezerwacyjnych i hoteli. Obojętnie, czy rezerwujesz pakiet u organizatora turystyki, czy preferujesz wakacje na własną rękę. Ewentualnie przed podjęciem decyzji zasięgniesz dodatkowej opinii na jakiejś grupie i gotowe. Pamiętaj jednak, że dokonując rezerwacji samodzielnie, w razie nieprzewidzianych sytuacji, które dotychczas nie miały miejsca i których nikt nikomu nie życzy, sam kontaktujesz się z biurem czy hotelem. O tych sytuacjach oraz dlaczego warto rezerwować u agenta biura podróży, wyczerpujący post na blogu napisała Specjalistka od wakacji – INTERNETOWY ZNACZY SAMODZIELNY.

BŁĄDZISZ I NIE MASZ POJĘCIA, JAKI HOTEL WYBRAĆ

Gdy bardziej identyfikujesz się z drugą grupą, która potrzebuje wsparcia, nakierowania, porady – to nic złego, takich osób jest sporo i nic dziwnego, bo ofert i hoteli jest naprawdę mnóstwo, a wyszukiwanie czegoś odpowiedniego jest jak przedzieranie się przez wielką dżunglę. Osoby szukające wsparcia w podjęciu decyzji o wyborze hotelu (a czasami, zanim hotelu – to nawet kierunku, czy rejonu danego kraju) kierują się bardzo często w pierwszej kolejności na Facebooka.

GRUPA NA FACEBOOKU NIE PODEJMIE ZA CIEBIE DECYZJI

Tylko ktoś, kto bardzo dobrze zna obiekty w danym miejscu zauważy, jak skrajne bywają propozycje, gdy pojawia się hasło: „jaki hotel polecacie w miejscu X dla…?” i tutaj jest miejsce na ewentualne doprecyzowanie: rodziny z dziećmi/pary, przy plaży/blisko atrakcji itd. W komentarzach następuje wtedy licytacja kto da więcej, od obiektów z najwyższej półki, przez średniaki, aż po totalnie budżetowe hotele. Od hoteli z klasycznym wystrojem, przez nowoczesne, boho aż po złote klamki, Ludwika XIV i żyrandole. Bardzo podziwiam, jeśli komuś te komentarze pomagają i potrafi z nich przesiać interesujące go konkretnie obiekty, które przypadkowo piszą osoby, które akurat przeczytały w tym dniu jakiś post. W komentarzach panuje misz masz, jest dosłownie wszystko, a poszukujący najczęściej jeszcze bardziej się gubią, bo widzę, że pojawiają się kolejne pytania o kolejne hotele od tych samych osób. Doskonały wpis o tym dlaczego agent turystyczny musi zapomnieć o szukaniu hotelu dla siebie, a powinien szukać dla swojego klienta znajdziecie na blogu Specjalistki od wakacji – POLEĆCIE MI (NIE)DOBRY HOTEL.

jak_wybrac_hotel

CO MOŻNA SIĘ DOWIEDZIEĆ Z GRUPY NA FACEBOOKU O HOTELU?

Ale to nie tak, że te grupy są całkowicie bezużyteczne. Mogą pełnić pewną użyteczną funkcję, pod kilkoma warunkami. Przede wszystkim na grupie na Facebooku warto zadać pytanie PRZED rezerwacją, a nie PO. Zaskakuje mnie liczba osób, które dokonały rezerwacji i szukają potwierdzenia słuszności swojej decyzji. Bardzo często w komentarzach pojawiają się też negatywy o hotelu: głośno, słabe jedzenie, daleko do centrum, słabe drinki, nieprzyjemny personel. Czy zmienimy teraz z tego powodu naszą rezerwację? Raczej nie. Czy nastroimy się niepotrzebnie negatywnie? Prawdopodobnie tak. Lepiej więc dla własnego samopoczucia zadać pytanie na grupie przed dokonaniem rezerwacji, żeby nie wątpić później w już podjętą decyzję. Na grupie na Facebooku można też zadać pytanie, jeśli nie ufamy czasami niestety kupowanym, lub pisanym na zamówienie opiniom z innych stron. Na Facebooku mamy żywego człowieka, który dodatkowo na prywatnym czacie opowie nam coś więcej. Dowiemy się też czegoś na bieżąco (czasami opinie na stronach o hotelu są nieaktualne), ale tylko tyle. Bo to jest inny człowiek, ma inne niż my potrzeby i nie znamy go. Nawet sugerowanie się przy wyborze hotelu preferencjami szwagra nie zawsze zda egzamin. Bo czy kupilibyśmy taki sam samochód, urządzilibyśmy tak samo jak szwagier mieszkanie, oglądamy te same seriale, co szwagier? Skąd więc wiemy, że będzie nam się podobał ten sam hotel, co szwagrowi?

GDZIE W TAKIM RAZIE SZUKAĆ POMOCY W WYBORZE HOTELU?

U specjalisty jakim jest agent turystyczny. Zanim przewiniesz, bo sądzisz, że wycieczka u agenta jest droższa niż przez internet, albo zawiodłeś się kiedyś na jakimś agencie… Ceny wycieczek zarówno u agenta, jak i przez internet są takie same. Prowizja agenta jest wliczona w cenę wycieczki, więc niezależnie od miejsca rezerwacji klient płaci tyle samo. Różnice mogą wynikać tylko i wyłącznie z terminu, miejsca wylotu, typu pokoju, czy np. dodatkowych ubezpieczeń – a to można modyfikować tak samo przez internet jak i u agenta biura podróży. Jeśli natomiast zawiodłeś się na agencie, to niestety, tak jak w każdej branży, budowlanej, kosmetycznej, odzieżowej, czy gastronomicznej są lepsi i gorsi fachowcy.

JAK ZNALEŹĆ DOBREGO AGENTA?

Żebym nie była podejrzewana o to, że wpis powstał tylko, aby kogoś zareklamować i zgarnąć dla siebie % – nie znajdziecie tutaj polecenia żadnego konkretnego agenta (mogę ewentualnie, jeśli chcesz, w wiadomości prywatnej). Dobry agent turystyczny jest jak zaufany fryzjer, mechanik samochodowy, czy stomatolog. Sprawdzonego trzymamy się na długo, niechętnie zmieniamy, a zmiana może bardzo zaboleć. I agenci też są różni! Tak jak starej daty mechanik rozłoży i złoży auto sam z zamkniętymi oczami, ale niekoniecznie będzie się znał na nowinkach komputerowych, czy inaczej strzyże fryzjer w centrum Warszawy, a inaczej w mniejszej miejscowości, bo mają różnych klientów, tak dla każdego dobry będzie inny agent. Jeden specjalizuje się w basenie Morza Śródziemnego, inny doskonale zna egzotykę, a jeszcze inny nie cierpi Bułgarii i będzie mu trudno o niej rozmawiać, chociaż nie da po sobie poznać. Jak znaleźć dobrego agenta? Podobnie jak fryzjera, czy mechanika, popytać znajomych, poczytać, pogadać z nim, sprawdzić czy nas słucha, czy rozmawia z nami, czy tylko sypie nazwami hoteli i cenami. Podjąć decyzję i zobaczyć, czy się sprawdził. Dać mu znać po wakacjach, czy jesteśmy zadowoleni i co wolelibyśmy na kolejny urlop.

ZAUFAJ SPECJALIŚCIE

Agent biura podróży, który zajmuje się zawodowo dopasowywaniem oferty do konretnego klienta indywidualnie jest jak brafitterka dopasowująca stanik do biustu, zmierzy, zrobi wywiad i postara się znaleźć najlepsze możliwe rozwiązanie. Agent turystyczny siedzi w systemach rezerwacyjnch codziennie, nie tak jak turysta raz, albo dwa razy w roku, gdy szuka wakacji. Najlepsi agenci odwiedzili już setki hoteli i mają ogromną wprawę w dopasowaniu hotelu konkretnie dla Ciebie. Jest też kilka sytuacji, w których agent może uratować nasze wakacje, jak to się zdarzyło Ewelinie i Łukaszowi, gdy na kilka dni przed wyjazdem okazało się, że ich wymarzony hotel nie będzie otwarty i przenoszą ich do zupełnie innego, co zrobił agent? – przeczytasz całą historię TUTAJ.

CZY CZUBRYCA DORADZI W WYBORZE HOTELU?

Odwiedzam wiele obiektów, w niektórych byłam rezydentką z ramienia biura podróży przez kilka sezonów, oznaczam hotele, gdy w nich jestem, czy prywatnie, czy w ramach wspóracy, a jeden z naszych rozdziałów ebooka, który będzie miał premierę przed sezonem letnim 2022 będzie dotyczył hoteli. Zapisuję relacje na instagramie, a czasami wrzucam z hoteli zdjęcia – z których jak najbardziej zachęcam żeby korzystać – ale bardziej ma to działać jako inspiracja, czy pomysł, jeśli jesteśmy zdecydowani, albo z nazwą danego hotelu wybierzemy się do agenta. Ale nie jestem agentem biura podróży, więc nie mam dostępu do systemów rezerwacyjnych, nie widzę jak kształtują się ceny, jak zmieniają się w zależności od wyboru lotniska, czy też jakie typy pokojów są dostępne. Jeżeli natomiast spędzenie godzin na grupach na Facebooku jest dla Ciebie skutecznym sposobem na znalezienie odpowiedniego hotelu, to też mi nic do tego, Twoje pieniądze, Twój czas i Twój urlop. Przykro mi tylko potem czytać, że „Bułgaria ma słabe hotele”, a śmiem twierdzić, że nie ma takich. Lepszy świetny hotel 3 gwiazdkowy, niż słaby 5 gwiazdkowy, lepszy hotel z przepysznym śniadaniem i obiadokolacją, niż fatalnym all inclusive. Nie ma słabych hoteli, są tylko niedopasowane.

ABY ŚLEDZIĆ NA BIEŻĄCO RELACJE Z BUŁGARII pRZEZ CAŁY ROK ZAJRZYJ:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *