Bułgaria Borovec narty

bułgaria_borovec

BUŁGARIA NA NARTY - BOROVEC (BOROVETS)

Borovec to najstarszy kurort narciarski w Bułgarii. Zlokalizowany w górach Riła, tuż w pobliżu najwyższego szczytu Bułgarii – Musała (2925 m n.p.m.) zapewnia doskonałe warunki do szusowania! Walory tras, jakie oferuje Borovec najbardziej docenią początkujący, średniozaawansowani i zaawansowani narciarze i snowboardziści. Borovec jest bardziej kameralny niż Bansko, ale w Borovcu najwyżej wjedziemy wyciągiem. Pogoda sprzyja zjazdom na nartach i desce od grudnia do kwietnia, a najlepsze warunki są miedzy lutym, a marcem. Jeśli cel Twojego zimowego urlopu to Bułgaria i cenisz sobie alpejskie widoki – wybierz Borovec! Jego nazwę możemy również zapisać jako Borovets. Chociaż trudno mi zdecydować, który z zimowych kurortów Bułgarii jest moim ulubionym, najwyżej położone trasy – Markudjik skradły moje serce!

Pamporovo na narty, czytaj więcej…
Bansko na narty, czytaj więcej…
Bułgaria na narty – organizacja, czytaj więcej…

CHARAKTERYSTYKA KURORTU:

Nazwa Borovec pochodzi od słowa „bor” czyli las sosnowy, który zdecydowanie dominuje w krajobrazie gór Riła. Borovec położony na wysokości ponad 1300 m n.p.m., sprawia wrażenie bardzo kameralnego kurortu. Można tu znaleźć duże hotele, ale nie są one skumulowane w jednym miejscu (za wyjątkiem kilku w centrum), a bardziej porozrzucane po okolicy, niektóre schowane w lesie, dając bardzo dyskretny klimat. Jednocześnie większość hoteli zapewnia sprawny dojazd busami do dolnej stacji, więc nie ma obaw jak dostać się z nartami do wyciągu. Jeśli wybierzemy nocleg w prywatnej kwaterze nie brakuje bułgarskich restauracji czyli mehan z wyśmienitą kuchnią.

Większość budynków – wypożyczalni, sklepów z pamiątkami, czy bary i restauracje utrzymanych jest w tradycyjnym, górskim stylu.

Niemal w całym kurorcie jest dostęp do sieci wifi, a więcej o używaniu telefonu w Bułgarii przeczytasz TUTAJ.

Możliwe jest dołączenie do grupy z instruktorem lub wynajęcie indywidualnego nauczyciela.

SKIPASY BOROVEC:

Skipassy można zakupić w kasach przy wyciągu, w pakietach przy rezerwacji hoteli w promocyjnych akcjach, a po zakupie karty KeyCard Basic – koszt 5 lewów i daje 5% zniżki można je doładowywać przez internet. Aby kupić taką kartę, trzeba najpierw podejść do kasy, kupić ją za 5 lewów i potem doładować przez internet, albo za pomocą aplikacji My Borovets. Nie można doładować w kasie. Wyróżnia się trzy grupy cenowe ze względu na wiek:
– dzieci 7-13
– młodzież 14 – 22 oraz seniorzy 65+
– pozostali czyli dorośli 23 – 64.

Dostępne są skipassy półdniowe poranne oraz popołudniowe, a także wielodniowe karnety od 2 dni do 7. Są też skipassy na jednorazowy wjazd i zjazd gondolą, skipassy na zjeżdżanie wieczorne określane jako „night”. Natomiast dla tych, którzy Borovec wybiorą jako swoją bazę na cały sezon oczywiście skipassy sezonowe. Dla rodzin z dziećmi są zniżki.

WSZYSTKIE SZCZEGÓŁY ORAZ CENY DOSTĘPNE NA OFICJALNEJ STRONIE INTERNETOWEJ

bulgaria_borovec

CHARAKTERYSTYKA TRAS:

  • łączna długość tras to 58 km
    – 8 tras zielonych
    – 6 tras niebieskich
    – 9 tras czerwonych
    – 4 trasy czarne
  • jedyny wyciąg gondolowy Jastrеbec (Ястребец) sześcioosobowy, nienajnowszy, w retro stylu z wysokości 1315m n.p.m. zawiezie nas nas wysokość 2369 m n.p.m. w ciągu około 25 minut, a stamtąd możemy zjeżdżać czerwonymi, leśnymi trasami do wyciągu krzesełkowego Jastrebec Express, z powrotem do gondoli (w pewnych momentach na dole jest płasko, tip dla snowboardzistów) albo przedostać się do tras i wyciągów najwyżej położonych – Markudjik (Маркуджик), które dla mnie osobiście były ulubione podczas pobytu w Borovcu: ze względu na widoki, wysokie położenie, bardzo szerokie trasy i możliwość w bezpieczny sposób zjazdu nieco poza trasę
  • najwyżej w Borovcu wjedziemy wyciągiem na wysokość 2550 m wyciągiem orczykowym Markudjik 3 (Маркуджик 3)
  • aby dostać się z dolnej stacji gondoli do drugiej części na mapie tras w Borovcu najlepiej przejść pieszo w miasteczku (odległość to ok. 290 m); mimo iż jest wytyczony szlak w lesie jest on przeznaczony dla wędrówek pieszych; łatwiej się dostać trasą – zjeżdżając w drugą stronę – zieloną trasą Ski Pyt Dvorec Sitnjakovo (Ски Път Дворец Ситняково) aż pod samą gondolę
  • dla dzieci i początkujących przygotowane są zielone trasy tuż przy dolnych stacjach: Martinovi Baraki (Мартинови бараки) oraz Sitnjakowo Ekspress (Ситняково Експрес), a także bardzo łagodne łączki idealne do nauki na wprost hotelu Rila
  • również z tych stacji dostaniemy się wyciągami do dwóch czarnych tras: Czerweno Zname (Червено знаме) i Martinovi baraki 4 (Мартиноби бараки 4)
  • zasięg armatek śnieżnych oznaczony jest na mapie
SZCZEGÓŁOWA MAPA TRAS DOSTĘPNA JEST TUTAJ

HISTORIA zIMOWEGO KURORTU BOROVEC:

Początki Borovca jako ulubionego miejsca arystokratów datuje się na rok 1896, kiedy to ówczesny władca Bułgarii książe Ferdynand I (w późniejszych latach król, a następnie car) wybudował letnią rezydencję. W ślad za nim poszli inni członkowie elity. Wcześniejszą nazwą Borovca była „Chamkoria”, która obowiązywała do roku 1942. Z języka tureckiego dosłowne tłumaczenie Chamkoria to „las sosnowy”.

Dzięki rozwojowi infrastruktury pierwszy oficjalny zjazd miał miejsce w 1930 roku, a w 1974 roku Borovec znalazł się w alpejskim kalendarzu FIS (Międzynarodowa Federacja Narciarska). W latach 60-70 Borovec był największym zimowym ośrodkiem w całych Bałkanach. Mimo budowy kolejnych wyciągów i hoteli Borovec zachował swój klimat. W 2016 roku został w Borovcu rozegrany konkurs w ramach slalomu gigantu kobiet.

Dzisiaj Borovec konkuruje z Banskiem i Pamporovem o miano najlepszego i ulubionego kurortu zimowego zarówno wśród Bułgarów i obcokrajowców. Każdy z kurortów ma swoich zwolenników, dlatego najlepiej sprawdzić wszystkie, by wybrać swojego faworyta. O pozostałych przeczytasz TUTAJ.

bułgariA - borovec: POZOSTAŁE ATRAKCJE

Czy Borovec oferuje coś więcej turystom, którzy wybierają się na narty w Bułgarii? Zdecydowanie tak! Poniżej lista przykładowych atrakcji oprócz narciarstwa alpejskiego oraz dla tych, którzy wolą zwiedzanie i relaks:

  • SNOW PARK: „Fun Park” zlokalizowany jest przy górnej stacji Sitnjakovo Ekspress (Ситняково Ексрес) plan i regulamin można sprawdzić TUTAJ
  • SKUTERY ŚNIEŻNE można rezerwować TUTAJ
  • NARCIARSTWO BIEGOWE, BIATLON: w okolicach dolnej stacji gondoli przygotowana jest specjalna trasa i centrum treningowe do narciarstwa biegowego oraz biatlonu Bistrica (Бистрица)
  • SKI TOURING: jeśli warunki pogodowe pozwalają możliwe jest także uprawianie ski touringu, a nawet zjazd z najwyższego szczytu Bułgarii – Musały (2925 m n.p.m.), zatem niesamowite przeżycia gwarantowane!
  • ZWIEDZANIE: Carska Bistrica – rezydencja wybudowana pod koniec XIX w. jako dom myśliwski dla cara Ferdynanda I, łączy styl odrodzenia bułgarskiego z widocznymi wpływami z innych rejonów Europy
  • GORĄCE ŹRÓDŁA: w miejscowości Sapareva Banya oddalonej od Borovca o 37 km istnieje możliwość skorzystania z gorących basenów na świeżym powietrzu

bułgaria - borovec: gdzie nocować?

Wybierając się na narty do Bułgarii i szukając noclegu w miejscowości Borovec mamy wybór spośród różnych rodzajów obiektów. Jeśli wybieramy się z biurem podróży listę organizatorów wyjazdów na narty do Bułgarii znajdziesz TUTAJ. Jeśli szukasz noclegu samodzielnie, rezerwacji można dokonać przez portale rezerwacyjne lub bezpośrednio na stronie hotelu. Oprócz większych hoteli oferujących usługi kompleksowo łącznie z wyżywieniem i strefami SPA jak Hotel Rila, Festa Winter Palace, Yanakiev Club Hotel, czy Hotel Yastrebets Wellness & SPA, sporo jest kwater prywatnych. Ja miałam okazję przetestować hotel z sieci Lion, szczerze polecam i z chęcią wybrałabym się jeszcze raz!

hOTEL LION BOROVETS:

  • zdecydowanie warty jest swojej ceny
  • przyjemny wystrój, zadbane wnętrza
  • bardzo dobre SPA: basen wewnętrzny z ogromnymi oknami i częściowo przeszklonym dachem; trzy rodzaje saun: parowa, sucha, aroma, obszerna strefa relaksu, dobrze wyposażona siłownia, możliwość rezerwacji masażu
  • bardzo smaczne śniadanie bufetowe (miałam w cenie) oraz posiłki serwowane z karty
  • bardzo sprawnie działający internet
  • sprawnie działający bus dowożący do stoku co pół godziny, bez konieczności rezerwacji (w sezonie 2021)
  • minibar w pokojach
  • dostępny ski room – przechowalnia nart
  • bezpłatny parking dla gości hotelu
  • miła obsługa
WSZYSTKIE PODANE WYŻEJ INFORMACJE OBOWIĄZYWAŁY W SEZONIE 2021

O CZYM WARTO WIEDZIEĆ?

  • oprócz oficjalnych, płatnych parkingów oznaczonych na mapach, wiele aut zaparkowanych jest wzdłuż dróg dojazdowych do stacji narciarskich, o ile nie ma znaku zakazu parkowania jest to sposób by zaparkować bezpłatnie mając jednocześnie łatwy dostęp do stoku, najpewniej i najbezpieczniej jednak parkować na płatnych parkingach, których koszt nie jest duży i wynosi ok. 10 lewów za dzień (ok. 23 pln)
  • w drugiej połowie marca ceny skipassów oraz ceny za wypożyczenie sprzętu są zazwyczaj obniżane o 50%, warto w tym celu obserwować strony internetowe informujące na bieżąco o sytuacji
  • kupując w pakiecie skipass + wypożyczenie sprzętu, lub hotel + skipass można liczyć na zniżki, informacje dla poszczególnych hoteli podają ich strony internetowe (występują też promocje np. walentynkowe, czy z okazji Dnia Kobiet)
  • możliwe jest zakupienie karty – skipassu, którą można później doładowywać przez internet bez odwiedzania kasy, szczegółowe informacje gdzie? oczywiście jak w przypadku pozostałych kwestii – na stronie internetowej 😉
  • w Borovcu nie ma stacji benzynowej – do najbliższej w Samokovie ok. 12 km, jest to też trochę większa miejscowość np. na zakupy w supermarkecie
  • zjeżdżanie poza trasami bywa ryzykowne, zdarzają się lawiny śnieżne
  • narty w Bułgarii cenowo na tle innych kurortów europejskich wypadają bardzo korzystnie

ceny w borovcu

Porównując do innych europejskich kurortów jest zdecydowanie taniej. Porównując do innych rejonów Bułgarii, np. wybrzeża wypada dość drogo. Na stoku jest też, jak w innych krajach, drożej niż w miasteczku. Przykładowe ceny:

  • kolacja: herbata, szopską sałatka i makaron Carbonara płaciłam około 25 lewów
  • herbata na stoku 3-5 lewów
  • piwo około 2-4 lewów
  • burger 10-15 lewów
PODANE CENY SĄ ORIENTACYJNE I MOGĄ SIĘ ZMIENIAĆ W KOLEJNYCH SEZONACH

restauracje, bary

Po przetestowaniu kilku miejsc – wrzucę niebawem. Jeśli polecam cokolwiek – zawsze chcę to sprawdzić sama.

ABY ŚLEDZIĆ NA BIEŻĄCO RELACJE Z BUŁGARII pRZEZ CAŁY ROK ZAJRZYJ:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *