Bułgaria narty 2022

bulgaria_narty_2022

NARTY BUŁGARIA 2022

Jeśli poszukujesz ciekawego miejsca na zimowy wyjazd na narty, Bułgaria może Ci zaoferować oprócz śnieżnych warunków pogodowych: prawdziwy, niesamowity bałkański klimat, wyśmienitą kuchnię oraz przystępne ceny. Sezon 2021/2022 Bułgaria rozpoczyna na stokach w drugiej połowie grudnia. Jakie obowiązują zasady wjazdu, obostrzenia na miejscu oraz jak zorganizować – przeczytasz poniżej.

OD KIEDY DO KIEDY TRWA SEZON NARCIARSKI W BUŁGARII?

Nie zaskoczę nikogo, że jest to ściśle uzależnione od pogody. Jak pokazują tabele otwarcia i zamknięcia sezonu z ostatnich lat Bansko (kliknij żeby zobaczyć) otwiera się najczęściej w połowie grudnia, a zamyka na początku kwietnia. Mając na uwadze, że na początku sezonu i na końcu zazwyczaj nie działają wszystkie wyciągi i trasy.

W Borovcu (kliknij żeby zobaczyć) sezon zaczyna się nieco później, w drugiej połowie grudnia, a kończy się również na początku kwietnia. Pamporovo na większe opady śniegu musi dłużej poczekać, więc otwiera się pod koniec grudnia, a kończy sezon pod koniec marca.

W sezonie 2021/2022 zapowiedziano otwarcie wyciągów w Bansku na 18.12.2021r.

kTÓRY KURORT ZIMOWY W BUŁGARII WYBRAĆ?

W Bułgarii jest wiele miejsc, gdzie można znaleźć wyciąg narciarski, ale najpopularniejsze są 3 kurorty: Bansko, Borovec i Pamporovo. Aby doradzić, która miejscowość, czy hotel będą najlepsze zawsze warto zrobić wywiad, aby zapoznać się z potrzebami danej osoby. Jedni uważają, że luksusem jest wanna i prysznic, dla innych luksusem jest SPA w hotelu, a dla jeszcze innych luksus zaczyna się od pozłacanych klamek i kryształów. Jedni lubią mieć sporo atrakcji w najbliższym otoczeniu, a inni wolą ciszę i spokój. Każdy z trzech największych kurortów ma swoje walory. W celu zapoznania się z nimi można zajrzeć do poniższych wpisów:
BANSKO
BOROVEC
PAMPOROVO

W mojej ocenie: Bansko jest największe, ma najwięcej restauracji, hoteli, klubów oraz piękną starówkę. Borovec ma najpiękniejsze alpejskie widoki w strefie Markudjik, natomiast Pamporovo jest najbardziej słoneczne, chociaż trasy są zlokalizowane najniżej z wymienionych kurortów.

JAK ZORGANIZOWAĆ NARTY W BUŁGARII W SEZONIE 2021/2022?

Podstawowa decyzja to czy organizujemy sami, czy z biurem. Następny krok to wybór środka transportu samolot, autokar lub samochód.

Biura organizujące wyjazdy na narty do Bułgarii w 2022 roku oferują pakiet: ubezpieczenie oraz nocleg (do wyboru z wyżywieniem: same śniadania lub śniadania i obiadokolacje, lub bez wyżywienia) oraz opcjonalnie transport autokarem lub dojazd we własnym zakresie. Jeśli wybierzemy biuro, które ma ofertę z transportem we własnym zakresie możemy sami zorganizować: samolot LOT – Warszawa – Sofia, lub jeśli ktoś ma blisko do Berlina lub Pragi to z Berlina, czy Pragi do Sofii lub dojazd własnym samochodem.

Jeśli wybierzecie samolot to opcje dostania się do hotelu są trzy: bus wysyłany przez hotel – do zamówienia w hotelu przy lub po zarezerwowaniu noclegu, lub wypożyczenie auta, które będzie czekało na lotnisku – dzięki temu oprócz jazdy na nartach możemy coś pozwiedzać, czy pojechać do innych kurortów. Plusem jest też możliwość dojeżdżania autem do wyciągu, jeśli ktoś tak woli zamiast busem hotelowym, chyba, że hotel jest tak blisko, że można dojśc pieszo.

Poniżej lista polskich organizatorów na sezon 2022 do BułgariI na narty:

  • TUI (Bansko, Borovec, Pamporovo) dojazd własny
  • Niko Travel (Bansko) dojazd autokarem
  • ITAKA (Bansko i Borovec), dojazd własny
  • ON HOLIDAYS (Borovec), dojazd własny

Jeśli znasz innych organizatorów oferujących wyjazdy na narty do Bułgarii, daj znać, dodam do listy.

Z Polski do Bułgarii samochodem, CZYTAJ DALEJ…

jAK WYGLĄDAŁ SEZON ZIMOWY 2021/2022 W BUŁGARII?

W poprzednim sezonie narciarskie kurorty w Bułgarii były najprawdopodobniej najbardziej dostępnymi, od początku sezonu do samego końca hotele, wyciągi, restauracje hotelowe oraz SPA hotelowe funkcjonowaly bez zakłóceń i bez ostrzeżeń, że mogą zostać zamknięte. Sama odwiedziłam osobiście wszystkie 3 największe kurorty zimowe, nocowałam w 4 różnych obiektach i czułam się bardzo swobodnie. Mogłam korzystać z hotelowej restauracji oraz SPA bez żadnego kłopotu. Jedyny moment kiedy wymagano założonej maseczki to wejście do hotelu przed zameldowaniem, stacja benzynowa, supermarket czy kolejka do wyciągu gondolowego. Nie było to dla mnie ani troche uciążliwe.

Na stoku można było spotkać obywateli całej Europy, którzy w poszukiwaniu miejsca do szusowania wybierali się na Bałkany, podczas gdy we Francji, Austrii, czy Włoszech nie można było się w pełni przez cały sezon nacieszyć nartami jak dawniej.

W związku z sytuacją na świecie turystów w bułgarskich kurortach było zdecydowanie mniej, dzięki czemu praktycznie nie było kolejek do wyciągów. Jedynie z rana, kto przychodził około 10:00 – 11:00 czekał mniej więcej pół godziny do gondoli w Bansku, ale po wjeździe na górę, oczekiwanie było niewielkie lub wcale. No i kto miał samochód, zamiast czekać, mógł do górnej stacji podjechać lub wsiąść do taxi 😉

ZASADY WJAZDU - BUŁGARIA NARTY 2021/2022

W chwili pisania tego postu obowiązują paszporty covidowe honorowane w Unii Europejskiej – należy przejść pełen cykl szczepienia (musi minąć 14 dni od drugiej dawki lub pierwszej – dla szczepionki jednodawkowej Johnson&Johnson) lub mieć negatywny wynik testu antygenowego lub PCR , albo certyfikat ozdrowieńca. Dla pewności, przed wyjazdem najlepiej zajrzeć na stronę rządową TUTAJ.

AKTUALIZACJA 01.02.2022r.: od 01.02.2022r. wymagane jest dla Polaków okazanie negatywnego wyniku testu antygen lub PCR lub certyfikat ozdrowieńca lub certyfikat szczepienia.
Źródło po polsku TUTAJ
Źródło po bułgarsku TUTAJ.

BUŁGARIA - OBOSTRZENIA NA MIEJSCU

Podczas gdy wiele krajów jak Austria, czy Czechy, wprowadza coraz więcej restrykcji w ostatnich tygodniach w Bułgarii zasady nie zmieniają się tak często i nie są tak rygorystyczne. W tej chwili w restauracjach, galeriach handlowych, kinach, muzeach powinno się okazać paszport covidowy. Maseczki obowiązują tylko w przestrzeni zamkniętej, nie obowiązują na zewnątrz. W ubiegłym sezonie narciarskim 2020/2021 przez cały sezon funkcjonowały bez zakłóceń wyciągi, hotele oraz hotelowe restauracje, czy SPA. Od początku sezonu zimowego, do samego końca można było uprawiać sporty zimowe, dzięki czemu wielu turystów, którzy normalnie nie zdecydowaliby się na Bułgarię, przekonali się, że warunki pogodowe oraz infrastruktura pozytywnie zaskakują.

BUŁGARIA - A SYTUACJA NA MIEJSCU

Bułgaria należy do krajów w Unii Europejskiej (na dzień 20.11.2021r.), w których zaszczepiło się najmniej osób. Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.

nARTY W BUŁGARII - DLA KOGO?

Dla koneserów, dla poszukiwaczy nowości, dla otwartych, ciekawych, dla rodzin z dziećmi, dla początkujących, dla średniozaawansowanych, dla miłośników bałkańskiego klimatu, dla narciarzy bardzo rekreacyjnych lubiących posiedzieć, odpocząć, wygrzać się w gorących źródłach, dla imprezowiczów – Bansko (o ile obostrzenia nie przeszkodzą). Nie jestem specjalistą od freeride, czy skitouringu, ale słyszałam na mieście – że do tego Bułgaria też się nadaje!

nARTY W BUŁGARII - DLA KOGO nIE?

Dla bardzo zaawansowanych, którzy szukają tylko czarnych tras, w Bułgarii nie ma ich tak dużo. Dla miłośników Alp, lodowców, czy szczytów powyżej 3 tysięcy. Dla miłośników Austrii, Niemiec, czy Szwajcarii – tam wszystko działa jak w zegarku, w Bułgarii niekoniecznie. Ale taki jest bałkański duch!

ABY ŚLEDZIĆ NA BIEŻĄCO RELACJE Z BUŁGARII pRZEZ CAŁY ROK ZAJRZYJ:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *