FAŁSZYWI PRZYJACIELE
JĘZYK BUŁGARSKI – ZASKAKUJĄCE SŁOWA
O tym, że język bułgarski ma dużo wspólnego z językiem polskim przekonują się turyści bardzo szybko. Liczebniki, nazwy dni tygodnia, wiele nazw przedmiotów, czy czynności wymawiamy prawie tak samo lub bardzo podobnie, jak w języku polskim. Czytam – czeta (чета), obiad to objad (обяд), poniedziałek to ponedelnik (понеделник), а sześć to szest (шест).
Ciekawie zaczyna się robić, gdy okazuje się, że dwa słowa brzmią identycznie, a znaczą coś zupełnie innego lub przeciwnego. Takie słowa określa się jako: „fałszywi przyjaciele”. Dzieje się tak nie tylko w konfrontacji polskiego z bułgarskim, ale również kiedy porównamy polski z chorwackim, rosyjskim, czeskim czy innymi językami.
SŁOWA – PUŁAPKI
Wesoło może być już od momentu lądowania w Bułgarii. Zapytamy, gdzie są taksówki, usłyszymy, że na prawo, pójdziemy, a tam ich nie będzie. Kiedy już znajdziemy taksówkę, w trakcie drogi do miejsca noclegu, może się okazać, że nasz bułgarski kierowca będzie narzekał, że na drodze są same dupki. Potwierdzeniem gościnności Bułgarów będzie zaproszenie do domu, aby wspólnie zjeść. Latem na deser z pewnością zaserwują Wam owoce prosto z ogródka, na stole pojawią się zatem dinia i jagody. Gospodarz zaprosi Was, żebyście usiedli na diwan lub stol. Bułgarzy lubią opowiadać o rodzinie oraz jej historii. Dowiecie się, że w tym domu, rodzina gospodarza mieszka już ponad 50 godin! Prezentem, który żona gospodarza otrzymała od przyszłej teściowej jako bułka była ręcznie robiona żiletka, a ich syn Żeljazko świetnie radzi sobie w szkole, wszystko co usłyszy od razu zapomni.
Jeśli przed domem Bułgara zobaczycie jak przebiega gdzieś jaszczurka, to nie mówcie tego słowa po polsku na głos, a na pewno nie spotka Was w Bułgarii sram.
Poniżej słownik, który może Wam ułatwić komunikację z Bułgarami
дупка (dupka) – dziura
право (prawo) – prosto
дясно (djasno) – prawo
диван (diwan) – kanapa
стол (stol) – krzesło
година (godina) – rok
диня (dinia) – arbuz
ягода (jagoda) – truskawka
година (godina) – rok
жилетка (żiletka) – kamizelka lub sweterek
булка (bułka) – panna młoda, ale i czasami mąż do żony tak się zwraca, lub chłopak do dziewczyny
Желязко (żelazko) – bułgarkie imię męskie
запомниш (zapomnisz) – zapamiętasz
срам (sram) – wstyd
jaszczurka to niecenzuralne, wulgarne wyrażenie, więc pozostawię bez tłumaczenia
ABY ŚLEDZIĆ NA BIEŻĄCO RELACJE Z BUŁGARII pRZEZ CAŁY ROK ZAJRZYJ:
Pamiątki z Bułgarii pozwolą zabrać ze sobą kawałek wspomnień z wakacji. Jest ich ogromny wybór! Od kulinarnych, przez dekoracyjne, aromatyczne - wszystkie pobudzą zmysły!
Bob czorbę można spotkać w wielu mehanach (tradycyjnych bułgarskich restauracjach), w bułgarskich domach, a dzięki temu przepisowi będzie można jej również skosztować w Twoim domu! Łatwo dostępne składniki, kilka prostych kroków i mix przypraw to przepis na gęstą, sycącą, wegańską zupę.
W Burgas turyści najczęściej tylko lądują na lotnisku, albo są przejazdem. Ale Burgas to również świetny pomysł na wycieczkę jednodniową, a nawet nocleg!
Do czego dodawać, jakie są rodzaje, z czym łączyć najbardziej bułgarską przyprawę czubrycę?
Pogoda w Bułgarii latem zachęca do zwiedzania, plażowania i korzystania z piękna tego kraju! Najczęściej odwiedzanym regionem Bułgarii jest wybrzeże, zatem przeanalizujemy pogodę dla Słonecznego Brzegu.
Warto rozważyć wycieczkę do Bułgarii wiosną, gdy wszystko się zieleni i nie ma jeszcze tłumów, jakie przybywają nad Morze Czarne w sezonie letnim.
Jeśli zasmakowała Wam bułgarska lutenica i zastanawiacie się gdzie można ją kupić w Polsce oraz jak jej używać, przeczytaj koniecznie!
Kajaki na rzece Veleka – jak zorganizować? ATRAKCJA PODCZAS URLOPU Plaże, góry, wioseczki, komu nadal mało zróżnicowanych atrakcji w Bułgarii – propozycja …
Bułgaria - dowód, czy paszport? - znajdziesz tutaj odpowiedź na najczęściej zadawane pytanie w wyszukiwarce. Czy również dla dzieci podróżujących do Bułgarii potrzebny jest paszport, czy wystarczy dowód osobisty?
Idealne miejsce na urlop nie istnieje, ale bardzo blisko ideału jest Bułgaria!