Bułgaria Bansko narty

bansko_w_tle

BUŁGARIA NA NARTY - BANSKO

W sezonie 2021 odwiedziłam Bansko dwa razy – za pierwszym pogoda niezbyt dopisała, więc doceniliśmy wybór hotelu ze SPA. Za drugim razem pogoda była idealna, więc nacieszyłam się czasem na stoku. Pamiętam zdziwienie turystów latem, gdy opowiadałam, że zimą możliwy jest wyjazd na narty w Bułgarii, a Bansko to bardzo popularny kurort nie tylko wśród Bułgarów. Z jednej strony chciałabym, żeby wyjazdy na narty w Bułgarii były bardziej popularne wśród Polaków, z drugiej mam świadomość, że w normalnym niepandemicznym sezonie tłok jest wystarczający i więcej ludzi może się nie pomieścić. Ale może dzięki dodatkowemu przypływowi gotówki możliwe byłoby wybudowanie nowych wyciągów? Tu z kolei pojawia się zagrożenie niszczenia środowiska. Kurort narciarski Bansko znajduje się bowiem na terenie Parku Narodowego Gór Pirin objętego ochroną UNESCO.

Przeczytaj więcej o kurorcie narciarskim w Borovcu…
Przeczytaj więcej o kurorcie narciarskim w Pamporovie…
Przeczytaj więcej o organizacji wyjazdu na narty do Bułgarii…

CHARAKTERYSTYKA KURORTU:

Bansko jako miasteczko jest zdecydowanie największym z trzech głównych  kurortów w Bułgarii. Położone jest na wysokości ok. 936 m n.p.m. Jest tu najwięcej hoteli, sklepów, restauracji i klubów ze wszystkich trzech zimowych kurortów Bułgarii. Jako kurort narciarski jest też najnowszym.

Położenie w otoczeniu Parku Narodowego Pirin zapewnia przepiękne widoki. Z najwyżej położonych tras widać miasteczko, a także najwyższe szczyty gór Piryn – m.in. najwyższy z nich Wichren (2914 m n.p.m.).

Przepiękna starówka Banska tworzy niesamowity klimat i daje możliwość przeniesienia się w czasie, gdyż domy które zachowały się do dzisiaj zostały wybudowane kilka wieków temu.

W całym kurorcie jest bardzo dobry zasięg internetu, tylko momentami sygnał był słabszy. Dosyć szybko ładowały mi się zdjęcia i filmiki, które wrzucałam na profil na instagramie, a więcej o używaniu telefonu w Bułgarii przeczytasz TUTAJ.

Bansko jest też popularnym miejscem dla „Digital Nomads” – ludzi, którzy mogą wykonywać swoją pracę zdalnie z dowolnego miejsca na świecie, jednocześnie podróżując. Można tu znaleźć specjalne miejsca przeznaczone do co-workingu, więcej TUTAJ.

narty_w_bulgarii_bansko

SKIPASY BANSKO:

Skipassy można zakupić w kasach przy wyciągu lub po wyrobieniu specjalnej  karty doładowywać następnie przez stronę internetową. Dostępne są również w niektórych recepcjach hotelowych. Wyróżnia się cztery grupy cenowe ze względu na wiek:

  • dzieci do 7 roku życia oraz seniorzy 75+
  • dzieci od 7 do 12 roku życia
  • studenci (konieczne okazanie legitymacji studenckiej) oraz seniorzy do 75 roku życia
  • pozostali czyli dorośli 

Dostępne są skipassy półdniowe ale tylko popołudniowe – po 12:30, jednodniowe, a także wielodniowe karnety. Są też skipassy na jednorazowy wjazd i zjazd gondolą. Natomiast dla tych, którzy Bansko wybiorą jako swoją bazę na cały sezon oczywiście skipassy sezonowe. Dla rodzin z dziećmi także są zniżki.

Depozyt za skipass wynosi 5 lewów, odbiera się go, zwracając skipass w maszynie tuż po wyjściu z gondoli (nie w kasie).

WSZYSTKIE SZCZEGÓŁY ORAZ CENY DOSTĘPNE NA OFICJALNEJ STRONIE INTERNETOWEJ

CHARAKTERYSTYKA TRAS:

  • łączna długość wszystkich tras to 75 km
    – 6 tras niebieskich
    – 11 tras czerwonych
    – 2 trasy czarne
  • wszystkie trasy zlokalizowane są na zboczach szczytu Todorka – zapewnia to łatwe przemieszczanie i szybki dostęp do różnych wyciągów, a także połączenia urozmaicające całodzienne szusowanie
  • jedyny w Bansku wyciąg gondolowy wywozi nas na wysokość 1635 m do Banderiszkej Poljany, jeśli warunki pozwalają i trasa jest przygotowana (większą część sezonu, ponadto są tam rozlokowane armatki) to można zjechać na dół do samej gondoli, momentami pod koniec jest płasko, ale zjazd jest wykonalny
  • z Banderiszkej Poljany możemy wjechać na najwyższy punkt dostępny wyciągiem w Bansku w dwóch etapach: wyciągiem Banderitza 1, a następnie Banderitza 2; (czerwone trasy 2, 4, 6, 9 są dosyć strome), albo przedostać się do tras niebieskich 3, 5, 10, 11 i później korzystać z wyciągów Plato, Mosta, Shiligarnik i Todorka, najwyżej położone stoki są bardzo szerokie i odsłonięte, a ich kontynuacja to przyjemne, leśne, ale nadal dość szerokie trasy
  • dla dzieci i początkujących przygotowane są łączki do nauki:
    1. wyciąg orczykowy, tuż obok dolnej stacji gondoli
    2. przy Banderiszkej Poljanie (Бъндеришка Поляна) jeden wyciąg orczykowy (Panica B) i jeden taśmowy (Kids Run)
    3. Detska Kotva (Децка котва) i trasa numer 1
  • czarna trasa Tomba (oznaczona na mapie numerem 9 oraz jej odnoga 9A) została tak nazwana na cześć Alberto Tomby – włoskiego, niezwykle utytułowanego narciarza, który odwiedzał Bansko osobiście
  • tajemniczy wyciąg Czarna Mogiła (Чарна Могила) od wielu lat nie działa, na tyle, że jest to na stałe oznaczone na mapce
  • zasięg armatek śnieżnych oznaczony jest na mapie i wynosi około 80% tras
SZCZEGÓŁOWA MAPA TRAS DOSTĘPNA JEST TUTAJ.

HISTORIA BANSKA:

Odnalezione w Bansku ślady działalności człowieka wskazują na zamieszkanie tych terenów już przed naszą erą. Natomiast w dokumentach Bansko po raz pierwszy pojawia się w 1576 roku, kiedy Bułgaria była pod panowaniem Turków osmańskich.

Pierwsze wyciągi narciarske w górach Pirin zostały wybudowane w 1986 roku. Były to wyciągi: Czarna Mogiła i Todorka, do których trzeba było dojechać samochodem lub busem. Intensywna rozbudowa całej sieci nastąpiła w 2002 roku, a zajęła się nią austriacko-szwajcarska firma „Doppelmayr-Garaventa”. Wtedy też powstał wyciąg gondolowy, co dało początek nowemu rozdziałowi Banska jako jednego z najlepszych kurortów narciarskich na Bałkanach.

narty_w_bulgarii_bansko

BUŁGARIA - BANSKO: POZOSTAŁE ATRAKCJE

Co więcej oferuje Bansko turystom przyjeżdżającym na narty w Bułgarii? Co można robić oprócz nart i snowboardu?

  • spacer starówką (m.in. Cerkiew Świętej Trójcy z 1835 roku)
  • odwiedzić rodzinny dom Neofita Rilskiego, ważnej postaci bułgarskiego odrodzenia narodowego
  • gorące źródła 5 km od Banska – w miejscowości Banya
  • snowpark przy wyciągu Plato
  • najstarsze drzewo w Bułgarii (prawdopodobnie) – Sosna Bajkuszewa, która ma 1300 lat
  • galeria sztuki ul. “Nikola Y. Vaptsarov” 2
  • muzeum Nikoli Wapcarowa (poety, działacza ruchu robotniczego i rewolucjonisty)
 

BUŁGARIA BANSKO: gdzie nocować?

Spośród trzech głównych kurortów narciarskich Bułgarii, w Bansku jest największy wybór miejsc noclegowych. Jeśli wybieramy się z biurem podróży listę organizatorów wyjazdów na narty do Bułgarii znajdziesz TUTAJ. Jeśli szukasz noclegu samodzielnie, rezerwacji można dokonać przez portale rezerwacyjne lub bezpośrednio na stronie hotelu. Na miejscu znajdziemy luksusowe hotele, tuż przy samej gondoli jak pięciogwiazdkowy Kempinski Hotel Grand Arena Bansko, mniejsze rodzinne hotele w przystępnych cenach oraz prywatne apartamenty czy nawet nocleg w tradycyjnym bułgarskim domu wybudowanym aż 300 lat temu. Oczywiście wyremontowanym i przystosowanym do współczesnych standardów, ale z zachowaniem klimatu. Przetestowałam dwa zupełnie różne obiekty. Pierwszym obiektem jest całkowicie nowy Cornelia Boutique położony 12 km od centrum Banska, a drugim tradycyjna „къща” (kyszta czyli dom) – Banskovilla Zlateva.

CZARNA MOGIŁA

Tajemniczy wyciąg i czerwona trasa „Czarna Mogiła” intryguje narciarzy po raz pierwszy przyjeżdżających do Banska. „Czarną mogiłę” można dostrzec już z Banderiszkej Poljany. Okazuje się, że był to jeden z dwóch pierwszych wyciągów w górach Pirin wybudowanych w 1986 roku. Później jednak najprawdopodobniej stwierdzono, że w związku z zagrożeniem lawinowym na tym stoku bezpieczniej będzie zamknąć wyciąg. I tak już od kilkunastu lat nie działa. Natomiast rozbudowie sieci wyciągów sprzeciwia się UNESCO.

fOTOGRAFOWIE NA STOKU

Zjeżdżając na stokach w Bansku, na strasach można spotkać fotografów; . Działa to podobnie jak w innych narciarskich kurortach. Można pomachać do fotografa, aby zrobił nam zdjęcie w ruchu, lub podjechać i poprosić o zdjęcie pozowane. Najlepiej zapamiętać lokalizację – numer trasy i czas zrobienia zdjęcia. Na koniec, po zabawie na stoku, w głównym budynku przy dolnej stacji znajduje się punkt FOTO, w którym można odszukać zdjęcia, wybrać i zakupić – wydrukowane oraz w formie elektronicznej. Można też zapisywać każdego dnia w punkcie FOTO w folderze swoje najlepsze zdjęcia i dopiero ostatniego dnia zdecydować, z którego dnia mieliśmy najlepsze zdjęcia i tylko te zamówić. Dla pewności numer zdjęcia może też zapisać sobie np. w telefonie.

CENY W BANSKU

Ceny w Bansku są podobne jak w pozostałych kurortach Borovec i Pamporovo. Przykładowe ceny:

  • herbata na stoku 3-5 lewów
  • piwo na stoku około 6 lewów
  • frytki na stoku 10 lewów
  • burger na stoku 15 lewów
PODANE CENY SĄ ORIENTACYJNE I MOGĄ SIĘ ZMIENIAĆ W KOLEJNYCH SEZONACH 😉

O CZYM WARTO WIEDZIEĆ?

  • oprócz oficjalnych, płatnych parkingów oznaczonych na mapach, wiele aut zaparkowanych jest wzdłuż dróg dojazdowych do stacji narciarskich, np. w okolicy wyciągu Mosta; o ile nie ma znaku zakazu parkowania jest to sposób by zaparkować bezpłatnie mając jednocześnie łatwy dostęp do stoku, napewniej i najbezpieczniej jednak parkować na płatnych parkingach, których koszt wynosi ok. 12 lewów za dzień (ok. 28 pln)
  • ceny skipasów obniżane są w Bansku zazwyczaj od początku kwietnia, warto śledzić w tym celu strony internetowe
  • możliwe jest zakupienie karty – skipassu, którą można później doładowywać przez internet bez odwiedzania kasy, szczegółowe informacje gdzie? oczywiście jak w przypadku pozostałych kwestii – na stronie internetowej 😉
  • zjeżdżanie poza trasami bywa ryzykowne, zdarzają się lawiny śnieżne
  • narty w Bułgarii cenowo na tle innych kurortów europejskich wypadają bardzo korzystnie

ABY ŚLEDZIĆ NA BIEŻĄCO RELACJE Z BUŁGARII pRZEZ CAŁY ROK ZAJRZYJ:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *