CZUBRYCA - NAJBARDZIEJ BUŁGARSKA PRZYPRAWA
Czubryca, czubrica, cząber, zielona, czerwona, szarena sol… Jakkolwiek nazwiemy, każdej potrawie doda bułgarskości! Okazuje się jednak, że mówiąc „czubryca” co innego otrzymamy w Bułgarii, a co innego w Polsce. Czubryca to bez wątpienia najbardziej bułgarska przyprawa. Do czego stosować, z czym łączyć, jakie są rodzaje? Przeczytasz poniżej.
CZUBRYCA W POLSCE, A CZUBRYCA W BUŁGARII
W Bułgarii słowem czubryca określa się roślinę występującą w atlasach zielarskich pod nazwą Satureja montana. Polska nazwa tej rośliny to cząber górski, który jest spokrewniony z cząbrem ogrodowym. Natomiast słowem „czubryca” w Polsce określa się mieszankę przyprawową, której cząber górski jest jednym ze składników. Mówiąc w skrócie czubryca to dla Polaka mieszanka, a dla Bułgara jedno zioło, bez dodatków. Więc jeśli chcecie w swojej kuchni ugotować coś z prawdziwie bułgarskim aromatem to najlepiej zaopatrzyć się w czubrycę podczas wakacji w Bułgarii. Ale jest także możliwość zamówienia oryginalnej czubrycy z Bułgarii w sklepie internetowym Balkanito! Oprócz omawianej w tym wpisie czubrycy można tam znaleźć również inne bułgarskie produkty jak sery, wędliny, lutenice, czy słodycze.
DLA OBSERWATORÓW CZUBRYCA ODKRYWA 10% ZNIŻKI NA CAŁY ASORTYMENT W SKLEPIE BALKANITO!
KOD: czubryca10
WŁAŚCIWOŚCI CZUBRYCY
Jak mogłabym opisać smak czubrycy komuś, kto nigdy jej nie próbował, albo nie kojarzy? Jest dość intensywny, kojarzy mi się z górami, a z warzyw i innych składników potrawy wydobywa kolejną warstwę smakową, której nie da się wyczuć jedzące te same warzywa bez czubrycy. Zabrzmiało poetycko? Najlepiej spróbujcie sami! Oprócz walorów aromatycznych dodających potrawom bułgarskiego charakteru, czubryca ma szereg właściwości pozytywnie wpływających na organizm. Wśród pozostałych właściwości czubrycy wymienia się m.in. działanie odkażające, wspomagające pracę układu pokarmowego oraz rozkurczowe. Czubrycę można również pić jako napar.
zASTOSOWANIE CZUBRYCY
Czubryca ma bardzo szerokie zastosowanie. Komponuje się z wieloma warzywami, mięsem, czy z roślinami strączkowymi. Można posypać czubrycą kanapki z serem, zrobić marynatę do mięsa, dodawać do sosów i sałatek. Uwierzcie mi na słowo, lub sprawdźcie sami w Bułgarii w supermarkecie. O ile bazylia, tymianek, oregano, czy inne zioła sprzedawane są w mniejszych lub większych saszetkach, czubryca sprzedawana jest zawsze w największych opakowaniach. I na prawdę każda gospodyni ma ją w swojej kuchni! Oczywiście, jeśli tylko mają możliwość wybiorą ususzoną samodzielnie, albo od rodziny ze wsi zamiast sklepowej. Wymienię przykładowe dania, do których Bułgarzy dodają czubrycę:
KLIKNIJ NAZWĘ POTRAWY, ABY PRZEJŚĆ DO PRZEPISU
- musaka
- leszta czorba – zupa z soczewicy
- bob czorba – zupa fasolowa
- faszerowane papryki
- patatnik (potrawa ziemniaczana typowa dla Rodopów)
- dania jednogarnkowe sacz, gjuwecz, kavarma
rODZAJE CZUBRYCY, MIESZANKI PRZYPRAWOWE
Mieszanki przyprawowe zawierające czubrycę również mają bardzo szerokie zastosowanie. Różnią się one składem w zależności od producenta, zatem czubryca czerwona może zawierać przeróżne dodatki. Zawsze warto przeczytać co konkretnie dodano do bazy czyli czubrycy, znanej w Polsce jako cząber. Poniżej przykładowe nazwy, które można spotkać w sklepach:
- czubryca czerwona (może się w niej znaleźć np. papryka słodka i ostra, czosnek, pietruszka, cebulka, sól, bazylia, tymianek, imbir, kurkuma, czubryca)
- czubryca zielona (może się w niej znaleźć np. sól, cukier, pietruszka, czosnek, cebulka zielona, por, papryka zielona, czubryca)
- szarena sol – kolorowa, pstrokata sól (może się w niej znaleźć np. sól, pieprz, mąka kukurydziana, kozieradka, czubryca)
- czubryca „трапезна” – stołowa (skład podobny jak szarena sol)
- czubryca „ронена” – kruszona (zwykła czubryca, bez dodatków, kruszona wskazuje na drobną formę)
ABY ŚLEDZIĆ NA BIEŻĄCO RELACJE Z BUŁGARII pRZEZ CAŁY ROK ZAJRZYJ:
Pamiątki z Bułgarii pozwolą zabrać ze sobą kawałek wspomnień z wakacji. Jest ich ogromny wybór! Od kulinarnych, przez dekoracyjne, aromatyczne - wszystkie pobudzą zmysły!
Bob czorbę można spotkać w wielu mehanach (tradycyjnych bułgarskich restauracjach), w bułgarskich domach, a dzięki temu przepisowi będzie można jej również skosztować w Twoim domu! Łatwo dostępne składniki, kilka prostych kroków i mix przypraw to przepis na gęstą, sycącą, wegańską zupę.
W Burgas turyści najczęściej tylko lądują na lotnisku, albo są przejazdem. Ale Burgas to również świetny pomysł na wycieczkę jednodniową, a nawet nocleg!
Jeśli zasmakowała Wam bułgarska lutenica i zastanawiacie się gdzie można ją kupić w Polsce oraz jak jej używać, przeczytaj koniecznie!
Banica to najpopularniejsza przekąska śniadaniowa jaką można spotkać w Bułgarii. Ale da się ją również zrobić w Polsce!
Kajaki na rzece Veleka – jak zorganizować? ATRAKCJA PODCZAS URLOPU Plaże, góry, wioseczki, komu nadal mało zróżnicowanych atrakcji w Bułgarii – propozycja …
LESZTA CZORBA (ЛЕЩА ЧОРБА) – bułgarska zupa z soczewicy PRZEPIS Czorba to rodzaj gęstej zupy, gotowanej w wielu krajach m.in. na Bałkanach, …
FAŁSZYWI PRZYJACIELE JĘZYK BUŁGARSKI – ZASKAKUJĄCE SŁOWA O tym, że język bułgarski ma dużo wspólnego z językiem polskim przekonują się turyści bardzo …
Idealne miejsce na urlop nie istnieje, ale bardzo blisko ideału jest Bułgaria!