STAMBUŁ Z BUŁGARII
Stambułu przedstawiać Państwu nie muszę. Miasto, które nie potrzebuje reklamy, bo na hasło „Stambuł” każdemu pojawia się przed oczami mieszanka hipnotyzujących obrazów. Co roku przyciąga tłumy turystów z całego świata, przez wszystkie pory roku, nie tylko latem. Jednym z optymalnych pod względem czasu, pieniędzy i dostępności sposobów dostania się do Stambułu dla Polaków jest podróż z Bułgarii. Stambuł jest największym i najludniejszym miastem Turcji, ale co warto pamiętać – nie jest stolicą Turcji, stolicą Turcji jest Ankara. Bogata historia Stambułu, niezwykłe zabytki, wyśmienita kuchnia i niezliczone, urokliwe zakątki czynią to miasto wyjątkowym na skalę światową.
Zanim zdecydujecie się na organizację wycieczki do Stambułu na własną rękę, przemyślcie dobrze, czy wszystkie elementy jest Wam łatwo zarezerwować i zaplanować. W letnim sezonie z miejscowości nadmorskich można wybrać się na także na wycieczkę zorganizowaną po polsku z przewodnikiem. Taką wycieczkę można zarezerwować TUTAJ. Wycieczki zorganizowane ruszają najczęściej pod koniec maja lub na początku czerwca.
Jeśli natomiast podejmujesz wyzwanie samodzielnej organizacji, dla Ciebie poniżej krok po kroku omówione jest samodzielne planowanie wyjazdu do Stambułu z Bułgarii. Zdjęcia we wpisie zrobione były w listopadzie.
DLACZEGO STAMBUŁ AKURAT Z BUŁGARII?
Ponieważ Turcja i Bułgaria to kraje sąsiadujące i Stambuł z Bułgarii jest łatwiej dostępny niż np. z popularnej na urlop Riwiery Tureckiej. Gdybyśmy chcieli wybrać się do Stambułu z Riwiery Tureckiej, w ramach wycieczek fakultatywnych organizowane są one samolotem, gdyż podróż autobusem byłaby zbyt długa. Dlatego tak wiele osób wybiera Stambuł z Bułgarii, a nie będąc w Turcji. Lotów do Burgas z Polski w sezonie jest mnóstwo z wielu miast, ceny bywają bardzo niskie, a drogę ok. 340 km z Burgas do Stambułu można pokonać autobusem rejsowym jednego z dostępnych przewoźników, samochodem z wypożyczalni lub pociągiem (dłuższa podróż niż autobusem). Oczywiście do czasu podróży, który pokazuje Google Maps należy jeszcze doliczyć czas na granicy, ewentualne korki i kolejki.
Natomiast gdybyśmy chcieli dostać się z Polski do Stambułu to do wyboru mamy bezpośrednie połącznie LOT: Warszawa – Stambuł (można sprawdzić ceny, nie są niskie, chociaż okazyjnie zdarzają się promocje) lub z przesiadką np. Wizzair przez Londyn Luton.
Z Polski niektóre biura organizują również wycieczki objazdowe do Turcji autobusem. Najczęściej po drodze zwiedza się z noclegiem różne miasta np. Budapeszt, czy Sofię, jednak czas spędzony łącznie na fotelu autobusowym jest bardzo długi i należy taką opcję dobrze rozważyć. Stambuł jest też w programie wycieczek niektórych biur, które zapewniają transport do Turcji samolotem.
FORMALNOŚCI, CO POTRZEBNE
Wszelkie formalności zostały maksymalnie ułatwione dla Polaków podrózujących do Turcji. Od 2020 roku zniesiono obowiązek wykupienia wizy dla Polaków jeśli podrożują w celach trustycznych, co zmniejszyło nieco koszt wycieczki. Ponadto nie jest wymagany dla Polaków paszport – Polacy mogą przekroczyć granicę z Turcją również na podstawie dowodu osobistego. Konieczne, aby ważność dokumentu tożsamości wynosiła minimum 5 miesięcy w momencie przekraczania granicy. ŹRÓDŁO
O CZYM MUSISZ PAMIĘTAĆ
- dokumenty tożsamości – sprawdzić ważność
- wybrać termin, sprawdzić pogodę, ewentualne wydarzenia specjalne lub sytuację w mieście w danym terminie (np. z powodu wydarzeń sportowych, czy dużych koncertów mogą być wyższe ceny noclegów)
- zarezerwować wybrany środek transportu
- zarezerwować nocleg w wybranej okolicy
- wykupić prywatne ubezpieczenie
- zaplanować spędzanie czasu, zwiedzanie
NAJLEPSZY TERMIN NA WYCIECZKĘ DO STAMBUŁU
Jeśli wybierasz się do Stambułu po wcześniejszym dotarciu do Bułgarii samolotem, to do Burgas znajdziesz loty od końca marca do końca października (Ryanair, Wizzair). Wiosna w mojej ocenie to najlepszy termin ze względu na długi dzień, optymalną pogodę – już przyjemnie, ale jeszcze nie ma upałów i np. festiwal tulipanów odbywający się wiosenną porą. Latem są największe tłumy, największe upały i największe kolejki zarówno na granicy jak i do atrakcji. Jesienią znowu będą mniejsze upały oraz tłumy, ale dzień jest krótszy i szybciej robi się ciemno na dworze.
TRANSPORT DO STAMBUŁU Z BUŁGARII – AUTOBUS
Regularne rejsy autobusowe z Bułgarii do Stambułu ruszają codziennie, a do wyboru jest kilku przewoźników. Większość z nich rusza na wieczór, a do Stambułu docieramy wczesnym rankiem. Zaleca się, aby bilet kupić wcześniej – online przez stronę internetową, lub jeśli jesteśmy na miejscu kilka dni wcześniej – udać się do kasy. W kasie nie mamy gwarancji, że porozmawiamy w języku angielskim. W zależności od przewoźnika autobusy ruszają nawet z Varny, czy Słonecznego Brzegu, a najwięcej ze stacji autobusowej w Burgas. Którego z przewoźników wybrać? Myślę, że jakość usług jest bardzo podobna, a żeby wydać opinię musiałabym przetestować każdą z firm co najmniej kilka razy. Zdarzyło mi się, że zarezerwowałam bilety u jednego z przewoźników, a na 3 godziny przed startem otrzymałam telefon, że autobus się popsuł i bilety są anulowane. Na szczęście były wolne miejsca na ten sam wieczór u innego. Więc trzeba się z tym liczyć i mniej więcej orientować się, co jeszcze jedzie.
w Burgas wsiadałam TUTAJ
w Stambule wysiadałam TUTAJ
Dostępni przewoźnicy na trasie Burgas – Stambuł (kliknij nazwę firmy, aby przejść do strony):
TRANSPORT DO STAMBUŁU Z BUŁGARII – SAMOCHÓD Z WYPOŻYCZALNI
Podróż z Bułgarii do Turcji wypożyczonym samochodem jest jak najbardziej możliwa. Jest to oczywiście zależne od warunków konkretnej wypożyczalni, ale jest kilka, które oferują taką opcję. Na tak długą podróż warto wziąć auto z wypożyczalni cieszącej się jak najlepszą opinią i nie kierować się wyłącznie ceną, dzięki czemu unikniemy awarii pojazdu, a nawet jeśli się ona zdarzy, będziemy mogli liczyć na sprawną i rzetelną pomoc wypożyczalni. Konieczne jest powiadomienie wypożyczalni o chęci przekroczenia granicy odpowiednio wcześniej (najczęściej kilka dni) gdyż musi zostać przygotowane odpowiednie upoważnienie (za dodatkową opłatą). O wypożyczeniu samochodu oraz polecanej wypożyczalni przeczytasz TUTAJ.
Prowadzenie samochodu w Stambule może być dla wielu kierowców ogromnym wyzwaniem. Obowiązujące zasady ruchu drogowego są traktowane przez Turków w specyficzny sposób. Dlatego jedną z możliwości jest zostawienie samochodu na strzeżonym parkingu i poruszanie się dalej komunikacją miejską oraz pieszo.
JAK WYGLĄDA PODRÓŻ AUTOBUSEM
W Burgas przed odjazdem nie udajemy się od razu na stanowisko, ale najpierw trzeba zgłosić się do kasy, więc warto być wcześniej. Tak samo w drodze powrotnej w Stambule – należy zgłosić się do biura przewoźnika, nie udawać się prosto do autobusu. Miejsca są numerowane, chociaż zdarzyło się, że numeracja w internecie różniła się od numeracji foteli w podstawionym autobusie, więc nie warto się do tego przywiązywać, nic z tym nie zrobisz, możesz się ewentualnie kłócić z bileterką lub innymi pasażerami.
W każdym autobusie oprócz kierowców są też bileterzy – którzy oprócz liczenia pasażerów np. po postoju na toaletę, czy informowaniu na granicy, że należy przygotować dokumenty tożsamości mogą pełnić funkcję stewardess. W zależności od przewoźnika zapewniona jest czasami w cenie biletu woda, przekąska, czy nawet ciepła herbata lub kawa.
JAK WYGLĄDA PRZEKRACZANIE GRANICY
Najbliższą granicą między Bułgarią, a Turcją w kierunku Stambułu jest Malko Tyrnovo. Mimo iż dla Polaków wjeżdżających do Turcji nie są potrzebne wizy, czy paszporty, na granicy odbywa się szczegółowa kontrola dokumentów tożsamości. Poza tym granicę tę przekraczają również obywatele innych krajów, a nie są wobec wszystkich stosowane takie same wymogi jak wobec Polaków. Na granicy trzeba wysiąść z autobusu, zabrać swój bagaż do prześwietlenia, włożyć go z powrotem do autobusu i pieszo przejść do stanowiska kontroli. Podczas postoju na granicy można skorzystać z niewielkiego sklepu z przekąskami i napojami, toalety, a także można już kupić turecką kartę SIM.
Czas, który spędza się na granicy może wynosić od godziny do nawet kilku godzin. Może się zdarzyć, że ustawi się kolejka autobusów z wycieczkami i mimo, iż powinny mieć oddzielną kolejkę niż samochody osobowe, na granicy pracuje ograniczona liczba personelu, co spowalnia kontrolę. Wszystko zależy od dnia, tego czy Bułgarzy mają np. długi weekend lub czy jest jakieś święto.
Musimy pamiętać, że jest to granica Unii Europejskiej i chociaż przez nielegalnych imigrantów chętniej przekraczana jest w kierunku Bułgarii (przez co kontrole są często wzmożone), to kolejki i długi czas oczekiwania zdarza się w dwie strony. Na granicach sporadycznie też zdarzają się wyjątkowe incydenty, które wstrzymują ruch. Latem 2022 jedna z granic między Bułgarią, a Turcją była całkowicie zamknięta, a ruch przekierowany był na tę w Małko Tyrnovo i kolejki były dwa razy większe niż zwykle. Wspominam o nich tak dużo, bo naprawdę trzeba być ich świadomym, chociaż może się poszczęścić i granica pójdzie dość sprawnie i zamknie się w godzinie.
JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ NA CZAS PODRÓŻY DO STAMBUŁU Z BUŁGARII
Każdy doświadczony podróżnik ma swoje sprawdzone sposoby na przetrwanie podróży. Ja zdecydowanie polecę zabranie poduszki, czy nawet cienkiego koca lub szala do krycia, jeśli macie miejsce. Ponadto na taką podróż jedynym dla mnie dopuszczalnym ubiorem są wygodne z miękkich materiałów koszulki, bluzy, dresy, leginsy. Żadnych jeansów, staników, czy obciskających części garderoby. I przebieram się na miejscu. Warto zabrać też coś cieplejszego niż wskazują termometry, gdyż na granicy po wyjściu z ciepłego autobusu, w środku nocy odczuwany chłód na zewnątrz jest dużo silniejszy.
Obowiązkowo też naładowany powerbank i swoje napoje oraz przekąski. W jednym z autobusów były nawet wtyczki USB do ładowania, ale myślę, że żaden przewoźnik tego nie zagwarantuje.
INTERNET, TELEFON W STAMBULE
Pamiętajcie, że Turcja jest poza Unią Europejską i zbliżając się do granicy warto wyłączyć przesyłanie danych, ponieważ nawet nie korzystając z internetu celowo, nasze telefony w tle mają sporo działających aplikacji. Aplikacje pobierają aktualizacje, wysyłają powiadomienia i ostatecznie rachunek może być spory. Dlatego najlepiej zaopatrzyć się w lokalną kartę SIM, jeśli chcemy korzystać w Turcji z internetu. Po aktualne ceny odsyłam do zapisanej relacji na instagramie Moniki – Polki mieszkającej w Stambule @jaknatureckimkazaniu.
GDZIE WYMIENIĆ WALUTĘ, JAKĄ ZABRAĆ ZE SOBĄ
Liry tureckie można kupić już w Polsce, ale jest to najmniej korzystna opcja, gdyż kurs jest bardzo niski. Można też kupić liry tureckie w kantorze w Bułgarii, ale można też zabrać euro lub dolary i wymienić je na miejscu w Turcji. Posiadacze karty np. revolut będą mogli też korzystnie wypłacić pieniądze z bankomatu, czy płacić kartą. Wszystkie inne przypadki należy rozważyć indywidualnie, gdyż opcji kart i banków jest mnóstwo. Ponadto kursy walut oraz inflacja wpływają na to, że sytuacja jest bardzo dynamiczna.
PAMIĘTAJ O UBEZPIECZENIU
Tutaj nie ma co się rozpisywać, ubezpieczenie podróżne na cały pobyt na odpowiednią kwotę uwzględniające to, co nam potrzebne to absolutna podstawa. Jeśli mamy choroby przewlekłe, planujemy sporty ekstremalne, czy chcemy, aby ubezpieczenie obowiązywało również po spożyciu alkoholu – wybieramy odpowiednią opcję.
GDZIE ZAREZERWOWAĆ NOCLEG W STAMBULE
Przy wyborze dzielnicy, w której będziemy nocować należy wziąć pod uwagę przede wszystkim odległość od atrakcji. Dlatego najpierw zrobiłabym research i spis tego, co chcę odwiedzić i zobaczyć. Następnie zerknęłabym, gdzie te atrakcje zlokalizowane są na mapie i w tej okolicy, gdzie jest ich najwięcej wybrałabym nocleg. Sprawdziłabym też odległość i dojazd do innych zaplanowanych, czy jest dostępny. Stambuł jest świetnie skomunikowanym miastem, ale rozległym.
Najpopularniejsze lokalizacje na nocleg to okolice Hagia Sophia i Błękitnego Meczetu. I tam też nocowałam ostatnim razem w niewielkim aparthotelu White Pearl Apart Istanbul. Byłam bardzo zadowolona z wyboru, a dla odmiany na kolejną wizytę wybrałabym okolice wieży Galata.
JAK PORUSZAĆ SIĘ PO STAMBULE?
Stambuł jest świetnie przygotowany dla turystów, ale trzeba umieć się odnajdywać w wielkich miastach i być biegłym w czytaniu tras i rozkładów w obcym kraju za granicą. Można zakupić kartę IstanbulKart, dzięki której pojedziemy metrem, autobusem, czy tramwajem. Więcej o karcie znajdziecie na instagramie @jaknatureckimkazaniu. Próbowałam też Ubera – czasami tak szybciej i wygodniej niż komunikacją miejską, a ceny były w porządku. Dużo zwiedzimy pieszo, gdyż często atrakcje są blisko siebie, a dodatkowo można odkryć przypadkowo mnóstwo ciekawych zakamarków.
CO ZWIEDZAĆ W STAMBULE
Zależy na ile dni się wybierasz, czy pierwszy raz, czy kolejny, czy preferujesz odhaczanie topowych miejsc, czy wolisz te ukryte, mniej znane, mniej oblegane? O tym musiałby powstać kolejny, osobny wpis, ale sądzę, że może mnie wyprzedzić Monika @jaknatureckimkazaniu z ebookiem i jej planami zwiedzania miasta!
NA ILE DNI DO STAMBUŁU
Jeden dzień w Stambule to jak minutowy trailer oscarowego, pełnometrażowego filmu. Zdecydowanie warto wybrać się na dłużej, przynajmniej na 3-4 dni, a można też spokojnie, dokładnie zwiedzać tydzień. I potem wrócić i nadal można odkrywać nowe miejsca, bez powtarzania. Albo powtarzać, bo w tym mieście można się zakochać. Ale… skoro już jesteś w Bułgarii, albo po prostu chcesz poczuć klimat miasta, powiedzieć mu cześć, zjeść tureckiego kebaba (który z tym w Polsce nie ma nic wspólnego), baklawę i wypić czaj z widokiem na Bosfor, to krótki wypad na jeden dzień też ma sens. Wszystko zależy od Twoich potrzeb!
Jeśli po przeczytaniu tego wpisu nadal uważasz, że dasz radę samodzielnie wybrać się do Stambułu to daj znać, czy wpis był przydatny! A jeżeli wybierasz opcję zorganizowaną to przypominam, że zarezerwujesz najlepszą wycieczkę z wczasywBułgarii.pl.
ABY ŚLEDZIĆ NA BIEŻĄCO RELACJE Z BUŁGARII pRZEZ CAŁY ROK ZAJRZYJ:
Jak dojechać autobusem z lotniska w Burgas do centrum Burgas oraz do Słonecznego Brzegu, jaki numer autobusu, gdzie kupić bilet, cena biletu, gdzie znajduje się przystanek, rozkład jazdy autobusów.
Jak wybrać odpowiedni dla nas hotel spośród setek ofert? Gdzie szukać pomocy i porady?
Czy opłaca się bardziej niż samolotem? Jaki jest koszt, gdzie zakupić winiety, o czym pamiętać jadąc z Polski do Bułgarii samochodem.
Bankomat często jest pierwszym poszukiwanym miejscem po dotarciu do naszej wakacyjnej bazy. Mamy pewne przyzwyczajenia z innych krajów, które nie zawsze potwierdzają się w nowym odwiedzonym państwie.
Jaka waluta obowiązuje w Bułgarii? Gdzie najlepiej wymieniać pieniądze? Czy można płacić kartą? Na co uważać?
Jak wypożyczyć samochód w Bułgarii? Jaka wypożyczalnia samochodów w Bułgarii jest najlepiej oceniania? O czym warto pamiętać wypożyczając samochód?
Aby zwiedzać Bułgarię samochodem można nim po prostu przyjechać do Bułgarii z Polski, albo wypożyczyć na miejscu. Wypożyczenie samochodu do doskonały sposób na zwiedzenie okolicy oraz dotarcie do miejsc trudno dostępnych autobusem takich jak dzikie plaże, czy punkty widokowe. Samochód daje dużą niezależność, swobodę w planowaniu trasy i możliwość zobaczenia dużo więcej w ciągu jednego dnia.
Czy można korzystać z telefonu z polskim numerem bez ograniczeń w Bułgarii? Co zrobić, gdy nie działa telefon?
Bułgaria - dowód, czy paszport? - znajdziesz tutaj odpowiedź na najczęściej zadawane pytanie w wyszukiwarce. Czy również dla dzieci podróżujących do Bułgarii potrzebny jest paszport, czy wystarczy dowód osobisty?