Burgas co zobaczyć

burgas_w_tle

Burgas - co warto zobaczyć?

Burgas to czwarte pod względem liczby mieszkańców miasto Bułgarii. Większość turystów kojarzy Burgas z lotniskiem, bo tutaj ląduje najwięcej samolotów z wczasowiczami, którzy przylatują na urlop letni nad Morzem Czarnym. Mimo iż Warna jest większym miastem, to do Burgas można znaleźć najwięcej połączeń lotniczych. Z lotniska turyści rozjeżdżają się w różne strony – do Słonecznego Brzegu, do Sozopola oraz mniejszych miejscowości. Do Burgas można się także wybrać na jednodniową wycieczkę! Albo, jeśli organizujemy urlop indywidualnie, zaplanować tutaj nocleg. Co warto zobaczyć w Burgas? Jako (od niedawna) stała mieszkanka Burgas podpowiadam gdzie warto się wybrać i co zwiedzić.

WIOSNA W BUŁGARII, CO ROBIĆ, CO ZWIEDZAĆ, POGODA, CZYTAJ WIĘCEJ…

JAK DOSTAĆ SIĘ Z LOTNISKA W BURGAS DO MIASTA I DO SŁONECZNEGO BRZEGU, CZYTAJ WIĘCEJ…

ZWIEDZANIE BUŁGARII SAMOCHODEM, CZYTAJ WIĘCEJ…

1. OGRÓD MORSKI - MORSKA GRADINA

Ogród morski w Burgas to rozległy park położony tuż nad morzem. Jest ulubionym miejscem spotkań mieszkańców i skrywa wiele urokliwych zakamarków. W parku Ezero, będącym kontynuacją morskiego ogrodu można także pojeździć konno, pograć w tenisa ziemnego, podziwiać rzeźby rozsiane po całym parku. Wpatrywać się w morze, skryć w cieniu wśród pięknych róż, spacerować, czy posłuchać grajka. Koniecznie trzeba znaleźć pomnik Adama Mickiewicza, który w drodze do Stambułu przebywał przez pewien czas w Burgas.

Ważnym punktem na mapie parku jest Teatr Letni, gdzie na świeżym powietrzu latem odbywają się koncerty i festiwale.

Z nadmorskiego parku można przejść na molo, które jest jednym z bardziej charakterystycznych znaków Burgas. W morskim ogrodzie znajduje się też kilka restauracji, przy plaży sporo beach barów, a także budek z lodami.

Morska gradina jest również wspaniałym miejscem dla dzieci. Na tak ogromnym obszarze ulokowano aż kilka placów zabaw.

Równolegle do morskiej gradiny biegnie ulica, na której znajdują się przystanki autobusowe oraz jest sporo parkingów, gdzie można zaparkować auto. W szczycie sezonu czasami trudno znaleźć miejsce, wtedy można udać się na jeden z parkingów podziemnych w centrum i przespacerować do morskiego ogrodu.

burgas_co_zwiedzac2

2. festiwal rzeźb z piasku

Festiwal rzeźb z piasku jest organizowany w Burgas co roku już od 14 lat! Każdego lata przygotowywane są nowe rzeźby na różne tematy. Wykonane są z dbałością o najmniejsze detale. Wpatrując się w nie można mieć wrażenie, że zaraz ożyją! W poprzednich sezonach królowali: „Bohaterowie baśni”, „Postacie z kreskówek”, „Aleja Gwiazd”, czy „Cyrk”. Do stworzenia piaskowych rzeźb zużywa się około 2500 ton piasku! Miejscem festiwalu jest park „Езеро” – Ezero, bezpośrednio sąsiadujący z Morską Gradiną. Łatwo można znaleźć wpisując w GPS. Odległość od molo w Burgas to około 2km spacerem przez park.

Od czerwca do końca sezonu letniego można podziwiać piaskowe dzieła od 9:00 – 21:00. Wstęp to zaledwie kilka leva. Są zniżki dla seniorów, dla rodzin, dla dzieci, a szczegółowy cennik dostępny jest przed wejściem na teren festiwalu. Bilet wstępu nie ma ograniczenia czasowego, a na obejrzenie wszystkich rzeźb wraz ze zdjęciami można przeznaczyć około 30 minut.

Festiwal rzeźb z piasku można też odwiedzić biorąc udział w wycieczce Burgas z dziećmi – REZERWUJ TUTAJ z wczasywBułgarii.pl – wyjazd ze Słonecznego Brzegu i okolicznych miejscowości.

STRONA INTERNETOWA FESTIWALU

burgas_co_zwiedzac1

3. centrum miasta

Centrum miasta Burgas ma swój urok. Zabudowa miasta nie jest wysoka, więc panuje klimat niedużego, kameralnego miasta. Malownicze kamieniczki cały czas się odnawiają, zyskując dawny blask. Niektóre jeszcze muszą poczekać, ale z biegiem czasu robi się coraz przyjemniej. Jeden z głównych bulwarów „Aleko Bogoridi” prostopadle prowadzi do morskiego ogrodu. Można tam znaleźć sporo kawiarenek, restauracji, sklepy z pamiątkami, czy sklepy z odzieżą mniej popularnych marek (raczej nie znajdziemy znanych nam wielkich sieciówek, czy markowych butików). W przeciwnym kierunku bulwar łączy się z jedną z głównych ulic centrum – Aleksandrovską. W ich przecięciu najwyższy budynek w okolicy – hotel „Bułgaria”, zaraz obok Urząd Miasta – Община Бургас, a także bardzo charakterystyczny punkt – zegar – Часовник. Zegar ten nie jest bardzo stary, bo z początku XX wieku.

Mieszkańcy Burgas żartują, że jeśli masz trochę czasu do zabicia i nie masz nic do roboty, możesz stanąć pod zegarem i udawać, że na kogoś czekasz. Nikt nie będzie wątpił w twoją samotność. Zegar to częste miejsce spotkań.

W centrum miasta Burgas warto zobaczyć kolekcje muzealne na kilku bardzo ciekawych wystawach:

O CENTRUM POJAWI SIĘ NIEBAWEM OSOBNY WPIS

burgas_co_zwiedzac9

4. różowe jezioro

Poszukiwacze instagramowych spotów – to miejsce zdecydowanie dla Was. Różowych jezior na świecie jest sporo, ale w nie wszystkich możliwa jest kąpiel! W Burgas zanurzenie się w różowym jeziorze jest dostępne i zarówno lokalsi jak i przyjezdni chętnie z tego korzystają. Woda ma właściwości lecznicze, a różowy kolor jest naturalny.

Jezioro Atanasovsko to część kompleksu jezior podzielonych na mniejsze jeziorka. System skonstruowano tak, aby możliwe było pozyskiwanie soli, bez zakłócania życia zwierząt, dla których obszar jest siedliskiem np. najmniejszego ssaka na świecie – ryjówki etruskiej!

Głębokość jeziorka to około 30-40 cm a zasolenie powoduje, że unosimy się swobodnie na wodzie (podobnie jak w Morzu Martwym). Spacerując czuć pod stopami specyficzne solankowe dno.

Solnice znajdują się tuż przy plaży, możliwy jest do nich spacer z głównej plaży Burgas, wycieczka ciuchcią z plaży w centrum Burgas lub dojazd samochodem, na miejscu jest parking. Nie dojedziemy autobusem miejskim.

Warto zabrać ze sobą niekoniecznie najnowszy strój kąpielowy, gdyż oprócz kąpieli w jeziorku najlepiej nasmarować ciało błotem, odczekać około 20 minut i następnie opłukać się w morzu. Niech zatem nie zdziwi widok wysmarowanych od stóp do głów błotną mazią postaci. Kąpiel nie jest zalecana dla dzieci poniżej 12 roku życia. Korzystanie z „burgaskiego SPA” podobno ma pozytywny wpływ na ciało leczy reumatyzm, kłopoty ze skórą oraz szereg innych dolegliwości.

Różowe jezioro można odwiedzić tylko latem (mniej więcej od czerwca), wiosną miejsce jest zamknięte.

Jeśli jesteś na wakacjach w Słonecznym Brzegu lub w którejś z miejscowości obok (np. Nesebyr, Sveti Vlas) to możesz wybrać się na solanki na wycieczkę z wczasywBułgarii.pl – REZERWUJ TUTAJ.

5. antyczne miasto debelt

Debelt, inaczej Develtos lub Deultum. To antyczne miasto trackie, założone około VII wieku p.n.e. . Nazwa oznaczała „miasto pomiędzy dwoma bagnami”. Dzisiaj można podziwiać już tylko ruiny miasta, które w latach swojej świetności było ważnym centrum handlu między Grekami i Trakami.

W sercu rezerwatu mieści się muzeum, w którym dokładnie przedstawiona jest historia Debelt. Wśród eksponatów można znaleźć m.in. antyczne monety. Są tam pozostałości cywilizacji trackiej, greckiej, rzymskiej, bizantyjskiej oraz Wielkiej Migracji Hunów, Gotów, Słowian.

Wizyta w Debelt nie będzie należała do priorytetów podczas wizyty w rejonie Burgas dla przeciętnego turysty, natomiast będzie ogromną gratką dla największych wielbicieli historii.
Debelt znajduje się około 22 km od Burgas.
WIĘCEJ O DEBELT

burgas_co_zobaczyc
źródło zdjęcia: https://welcome.bg/en/listing/roman-town-of-deultum/

6. muzeum lotnictwa

Na lotnisko oprócz oczywistego celu czyli przylotu i wylotu można się wybrać również w celu odwiedzenia muzeum lotnictwa. Zostało ono otwarte dla odwiedzających w 2017 roku.

Wśród eksponatów znajdują się zarówno wojskowe, jak i cywilne samoloty z lat  1960 – 1996. Można zobaczyć np. samolot TU-154 (to ten sam model samolotu, który rozbił się w Smoleńsku w 2010 roku).

Istnieje także opcja wejścia do środka samolotu, gdzie zasiadając za sterami, w specjalnych okularach odbędziemy symulowany lot. Wspaniała gratka dla miłośników lotnictwa oraz dzieci!

Cennik oraz godziny otwarcia dostepne na STRONIE INTERNETOWEJ.

burgas_co_zwiedzac5

7. wyspa świętej anastazji

Wyspa świętej Anastazji owiana jest wieloma legendami. Według jednej z nich, na wyspie ukryty jest skarb. Kiedy piraci chcieli go zdobyć, w czasach gdy funkcjonował tam klasztor, mnisi zamknęli się w kościele. Modlili się do świętej Anastazji, która usłyszawszy ich modlitwy zesłała burzę. Piracki statek roztrzaskał się o skały.

Najwcześniejsze dowody na istnienie klasztoru pochodzą z XIV – XV wieku. W 1923 roku przekształcono go na więzienie. W kolejnych latach zmieniano jeszcze kilkukrotnie rodzaj zagospodarowania przestrzeni. W latach 60-80 XX wieku wyspa była często odwiedzana przez mieszkańców Burgas, mieścił się tu hotel, restauracja, kościół i molo. Na wyspie znajduje się także postawiona w 1889 roku latarnia morska.

Dzięki programowi rozwoju Burgas obecenie na wyspę regularnie pływa statek. Wypływa on z portu głównego w Burgas. W sezonie najlepiej zrobić rezerwację z wyprzedzeniem, gdyż szybko kończą się miejsca. Rezerwacje oraz rozkład rejsów dostępny na TEJ STRONIE. Na wyspie dla turystów dostępne jest także interaktywne muzeum. Wystawy są rozmieszczone na sześciu salach i omawiają historię wyspy. Romantyczny widok na miasto oraz tajemnice wyspy zachęcają do odwiedzin.

burgas_co_zwiedzac3

8. OBSZAR CHRONIONY "PODA"

Dla ornitologów oraz miłośników natury miejsce w Burgas warte zobaczenia!  Dla dzieci wspaniała lekcja przyrody Na liście gatunków ptaków spotkanych dotąd na obszarze chronionym „Poda” znalazło się ich aż 290 ze wszystkich 430 zaobserwowanych w ogóle w Bułgarii. Burgas leży na ptasim szlaku migracyjnym „Via Pontica”, dlatego tak istotne było objęcie tego obszaru ochroną.

Z tego również powodu Burgas bywa określane mianem ptasiej stolicy Bułgarii.  Do najbardziej charakterystycznych gatunków jakie można spotkać należą: pelikan dalmatyński, orzeł bielik, bąk zwyczajny, warzęcha zwyczajna, ibis kasztanowaty, kormoran mały oraz wiele innych.

Wybierając się do Pody można zabrać swoją lornetkę i dobry aparat, ale i bez specjalnego sprzętu można podziwiać piękno przyrody. Z centrum Burgas zaledwie 9 km.

JAK DOSTAĆ SIĘ DO PODY

burgas_co_zwiedzac8
źródło: https://bspb.org/

9. port burgas

Doskonałe miejsce na spacer podczas zachodu słońca lub przystanek na lunch. Port w Burgas przeszedł w ostatnim czasie sporą metamorfozę. Odnowiony budynek terminala pasażerskiego, restauracje oraz deptak do spacerowania prezentują się świeżo i nowocześnie. Zainwestowane pieniądze sprawiły, że „Морска Гара” należy do bardzo modnych miejsc wśród mieszkańców Burgas.

Port w Burgas otrzymał nagrodę w narodowym konkursie na „Budynek roku 2020”. Konkurs ten jest najbardziej prestiżowym w Bułgarii. Rywalizują w nim projekty architektoniczne z całego kraju, a patronat nad konkursem obejmuje Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

Dla dzieci przygotowano atrakcje takie jak plac zabaw oraz niewielkie planetarium z edukacyjną wystawą (w języku bułgarskim). Planetarium nadal się rozbudowuje, ale część z przestrzeni jest już otwarta.

Z portu w Burgas odpływa m.in. statek na wyspę św. Anastazji. Port jest przystosowany do obsługi również większych statków pasażerskich.

W porcie znajduje się dosyć duży płatny parking, ale latem bywa dość tłoczno, więc druga opcją na parkowanie są parkingi podziemne w centrum.

burga_co_zobaczyc1

10. imprezy w klubach na plaży z miejscowymi

Jeśli macie ochotę na imprezę w prawdziwie bułgarskim stylu, gdzie większość imprezowiczów będą stanowili lokalsi – wybierzcie się do jednego z klubów na plaży w Burgas. Przygotujcie się na dużą ilość czałgi (mix muzyki pop z folkowymi dźwiękami)! Nie panuje w nich tak ekskluzywna atmosfera jak w Cacao Beach, czy Bedroom Beach w Słonecznym Brzegu, ale gwarantowany jest bałkański klimat.

Imprezy na Bałkanach wyglądają trochę inaczej niż w Polsce. Mianowicie każda grupa znajomych rezerwuje zawsze kanapę lub stoli i wokół niego się bawi, a nie na parkiecie jak to jest najczęściej w Polsce.

Dyskoteki zlokalizowane są dosłownie na plaży. Aby do nich dotrzeć – udajemy się w północną część plaży – tuż za konną bazą, lub wpisujemy w GPS nazwę klubu, tak samo można powiedzieć taksówkarzowi – znają doskonale kluby przy plaży. W ciągu dnia można poleżeć na leżaku tuż przy klubach, gdzie gra plażowa muzyka, a wieczorem zamieniają się one w dzikie imprezownie. Najpopularniejsze to: Summer Planeta i Saxa Beach. Śledź instagram @czubryca_odkrywa – na pewno wrzucę relację, gdy latem będą się już otworzą.

burgas_co_zwiedzac6

12. łaźnie rzymskie thermopolis

Thermopolis to założone przez Traków miasto w miejscu, gdzie zlokalizowane są gorące źródła. Z centrum Burgas to zaledwie 15 km. Na miejscu można podziwiać trackie ruiny, a także łaźnie rzymskie z I w. n.e. Termy były odwiedzane przez wiele postaci historycznych jak Filip II  Macedoński, czy Sulejman Wspaniały.

Dla odwiedzających dostępne są to użytku niewielkie baseny z ciepłą i zimną wodą. Podczas zwiedzania wyświetlany jest film z użyciem technologii 3D prezentujący historię miejsca, od momentu powstania, aż po dzisiejsze czasy. Na miejscu jest również kawiarenka oraz sklep z pamiątkami.

W planach jest rozbudowa centrum SPA oraz muzeum z artefaktami odnalezionymi w okolicy. To miejsce polecam do odwiedzenia, nie przy pierwszej wizycie w Bułgarii, czy Burgas, ale dla kogoś kto już trochę zwiedził, ale ciekawy jest kolejnych miejsc 🙂

Cennik dostępny jest na stronie internetowej TUTAJ.

burgas_co_zwiedzac4
źródło zdjęcia: http://www.aquae-calidae.com

ABY ŚLEDZIĆ NA BIEŻĄCO RELACJE Z BUŁGARII pRZEZ CAŁY ROK ZAJRZYJ:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *