Pozwolenie na pobyt stały w Bułgarii

pozwolenie_na_pobyt_staly_bulgaria

POZWOLENIE NA POBYT STAŁY W BUŁGARII

Komu potrzebne jest pozwolenie na pobyt stały w Bułgarii? Do czego się ono przydaje? I jak uzyskać tzw. лична карта (czyt. liczna karta)? W poniższym wpisie znajdziesz wskazówki, instrukcję krok po kroku, jak odnaleźć się w bułgarskich urzędach oraz informację, gdzie uzyskać rzetelną pomoc po polsku w Bułgarii w celu uzyskania pozwolenia na pobyt stały w Bułgarii.

POBYT DŁUGOTERMINOWY, A POBYT STAŁY

Pozwolenie na pobyt długoterminowy wydawany jest maksymalnie na 5 lat, a o pozwolenie na pobyt stały można się ubiegać po minimum 5 latach pobytu długoterminowego. Określenia te potocznie są często używane zamiennie. W tym wpisie wyjaśniam jak przejść przez pierwszy krok do uzyskania pozwolenia na pobyt stały – czyli jak uzyskać pozwolenie na pobyt długoterminowy i liczną kartę.

TRZY SPOSOBY, JAK WYROBIĆ KARTĘ STAŁEGO POBYTU W BUŁGARII

Aby zdobyć pozwolenie na pobyt stały w Bułgarii należy udać się na posterunek policji do departamentu dla imigrantów (Direkcja Migracji). Nie na każdym posterunku policji jest to możliwe, np. w Słonecznym Brzegu tego nie załatwicie, najbliżej ze Słonecznego Brzegu możecie pojechać do Burgas. Nie trzeba płynnie mówić, ani pisać po bułgarsku, ale trzeba sobie poradzić przy okienku, ponieważ Pani może nam zadać różne pytania, a deklarację wypełnia się w cyrylicy. Dlatego są trzy warianty:

1. Jesteś na tyle zaradny, samodzielny i komunikatywny, że dasz radę – jedź śmiało sam. Trzymam kciuki! Daj znać, jak było.
2. Masz bułgarskiego przyjaciela lub znajomego, który może Ci w tym pomóc? Świetnie! Taki znajomy to skarb! Zabierz go ze sobą na posterunek policji, odwdzięcz się souvenirem z Polski i gotowe.
3. Jeśli nie działa żadne z dwóch powyższych – napisz do mnie, a przekażę Ci kontakt, do osoby, która może Ci pomóc w wyrobieniu karty stałego pobytu w Bułgarii.

Warto mieć na uwadze, że w różnych miastach może to wyglądać inaczej. Każdy urzędnik na swój sposób czasami interpretuje wymagania i przepisy, czasami można mieć odmienne doświadczenia w zależności od miejsca, gdzie będziemy się ubiegać o pozwolenie.

ILE CZASU MOŻE PRZEBYWAĆ POLAK W BUŁGARII?

Według prawa Polacy jako obywatele Unii Europejskiej mogą przebywać legalnie w Bułgarii maksymalnie 90 dni w ciągu jednego roku kalendarzowego ŹRÓDŁO. Z kartą stałego pobytu nie ma ograniczenia w długości pobytu w Bułgarii.

Jeśli Polak wybiera się do Bułgarii do pracy, czy na leczenie to może również przebywać w Bułgarii dłużej niż 90 dni dzięki Certyfikatowi Rezydenta UE (ŹRÓDŁO I WIĘCEJ INFOMRACJI).

WYMAGANIA DO UZYSKANIA POZWOLENIA NA POBYT STAŁY W BUŁGARII

1. Poprawnie wypełniona deklaracja.
2. Potwierdzenie opłaty urzędowej (tzw. taksa).
3. Kopia paszportu lub dowodu osobistego.

Do wyrobienia karty stałego pobytu potrzebny jest potwierdzony adres w Bułgarii, są trzy opcje:

4. Jeśli jesteś właścicielem mieszkania w Bułgarii – kopia aktu notarialnego (dobrze też zabrać oryginał do wglądu – zdarzyło się o to pytanie).
5. Jeśli nie jesteś właścicielem mieszkania – kopia umowy najmu w mieszkaniu, które wynajmujesz.
6. Jeśli nie jesteś właścicielem, ani nie masz umowy najmu, to potrzebna jest zgoda właściciela mieszkania na zamieszkanie pod danym adresem. Musi się wtedy stawić z Wami osobiście w urzędzie migracyjnym. Na miejscu musi podpisać deklarację, że zgadza się na Twoje bezpłatne mieszkanie pod danym adresem. Jest to konieczne, gdyż wielu wynajmujących chce uniknąć płacenia podatków i w związku z tym nie podpisuje umów najmu i nie deklaruje Urzędowi Skarbowemu, że zarabia na wynajmie mieszkania. Radzę unikać takich sytuacji.

Potrzebne jest też potwierdzenie ubezpieczenia.

7. Jeśli jesteś zatrudniony w Bułgarii lub prowadzisz działalność gospodarczą w Bułgarii lub płacisz dobrowolnie składki – pobierz zaświadczenie o ubezpieczeniu z NAP (Bułgarski Urząd Skarbowy).
8. Jeśli nie płacisz składek w Bułgarii – radzę z wyprzedzeniem wyrobić sobie w Polsce Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ – jak zrobić przeczytasz TUTAJ) z okresem ważności minimum 1 rok. Jeśli karta jest ważna krócej niż 1 rok kalendarzowy, administracja jej nie przyjmie. Im dłuższy okres ważności tego dowodu, tym dłuższy będzie okres ważności Twojego bułgarskiego dowodu osobistego.
8. Państwo wymaga, abyś posiadał także niezbędne środki finansowe na pokrycie kosztów zamieszkania, abyś nie był obciążeniem dla systemu pomocy społecznej. Należy przedstawić wyciąg bankowy z osobistego konta bankowego. WAŻNE: Na dokumencie musi być wpisane Twoje imię i nazwisko. Powinieneś mieć na swoim koncie bankowym co najmniej 5-6 tysięcy złotych. Informacje te nie są określone w prawie, ale pracownik administracji zasugerował nam, że jest to wystarczająca ilość. Świadczy to o tym, że jesteś w stanie utrzymać się na terytorium Bułgarii. Nie ma znaczenia, jaki bank, w jakim kraju się znajduje i w jakiej walucie są Twoje finanse. Nie dotyczy to kryptowalut.

SZCZEGÓLNE PRZYPADKI

1. Jeżeli jesteście rodziną, ale właścicielem w akcie notarialnym jest tylko jeden z małżonków, administracja przekaże Ci dokument (oświadczenie), na podstawie którego właściciel wyraża zgodę na zamieszkiwanie w mieszkaniu przez swojego partnera. Brzmi to dziwnie, ale to fakt. Niestety nie mam formularza tego oświadczenia, aby Ci pokazać, ale będziesz musiał go wypełnić w języku bułgarskim. Administracja nie oferuje oświadczeń w języku obcym.


2. Jeżeli chcesz wyrobić także dowód osobisty dla swojego dziecka, musisz złożyć w administracji:
A. Wypełniony formularz zgłoszeniowy.
B. Dokument potwierdzający opłatę urzędową (taksę).
C. Kopia paszportu lub dowodu osobistego.
D. Ubezpieczenie zdrowotne.
E. Akt urodzenia przetłumaczony na język bułgarski z notarialnym poświadczeniem. Przygotuj wcześniej dokument w Polsce.

3. Opłatę państwową najłatwiej uiścić w kasie EasyPay. W Burgas EasyPay znajduje się na prawo od wejścia do Dyrekcji Migracji. Wchodzisz i mówisz – „Chcę uiścić opłatę państwową za dowód osobisty cudzoziemca UE”. („Искам да платя държавна такса за лична карта за чужденец от ЕС“ – Iskam da platja dyrżawna taksa za liczna karta za czużdenec ot ewropejski syjuz”). Określ, czy chcesz usługę ekspresową, czy usługę regularną. Przed wejściem i ustawieniem się w kolejce w dyrekcji migracji należy najpierw uiścić opłatę państwową, aby uniknąć sytuacji konieczności dwukrotnego oczekiwania w kolejce.

OPŁATY URZĘDOWE ZWIĄZANE Z UZYSKANIEM NA POBYT STAŁY W BUŁGARII

1.  Za wydanie zaświadczenia o pobycie stałym obywatela UE pobiera się opłatę w wysokości 7 BGN.
2. 
Za wydanie karty stałego pobytu pobiera się opłatę w wysokości 18 BGN. Okres wydawania karty wynosi 14 dni.
3. Cena usługi ekspresowej jest dwukrotnie wyższa niż usługi regularnej. Czyli 36 BGN. Termin wydania karty w trybie ekspresowym wynosi 3 dni.
4. Jeśli płacisz opłatę państwową za pośrednictwem EasyPay, powinieneś wiedzieć, że za usługę zostaniesz obciążony dodatkowymi 2-3 BGN.
5. Całkowita kwota, którą musisz zapłacić to 7 BGN plus usługa ekspresowa lub regularna.

JAK WYPEŁNIĆ WNIOSEK O POZWOLENIE NA POBYT STAŁY W BUŁGARII?

Wniosek wypełnia się w języku bułgarskim. Dla wygody kandydatów każda kolumna jest również napisana w języku angielskim, jest to jednak dokument oficjalny składany bułgarskiej administracji i musi być napisany w języku bułgarskim. Podaj swoje imiona i nazwiska, datę i miejsce urodzenia, dane dotyczące Twojego dokumentu osobistego oraz warunki pobytu w Bułgarii. Na razie nic skomplikowanego. W kolumnie „Wymagany okres zamieszkania” wpisz 5 lat. W kolumnie „Ostatni wjazd do Bułgarii” nie martw się, jeśli nie jesteś pewien dokładnej daty przyjazdu do Bułgarii. Nikt nie zwróci uwagi. Ta kolumna jest przeznaczona dla wnioskodawców spoza UE. Bardzo dokładnie wypełnij kolumnę „Adres w Bułgarii”. Użyj adresu opisanego w akcie. Gdy dojdziesz do kolumny „Dane osobowe członków rodziny”, nie czuj się zobowiązany do wpisania wszystkich członków rodziny, chyba że masz zamiar wyrobić dla nich dowód osobisty. Wpisz imiona swoich rodziców. W kolumnie „Dokumenty, które dołączasz do wniosku” zaznacz wszystkie dokumenty, które przedstawiasz administracji. Wpisz datę, podpisz i gotowe. Jeśli administracja zaakceptuje Twoje dokumenty i nie ma do Ciebie zastrzeżeń, to pomyślnie przeszedłeś pierwszy etap. Następnego dnia musisz założyć ładne ubrania i przygotować się do sesji zdjęciowej. Aby zrobić zdjęcie, musisz ponownie udać się do administracji. w Bułgarii zdjęcia do oficjalnych dokumentów robi się na miejscu, nie można dostarczyć swoich od fotografa. Zostaniesz poproszony o zrobienie zdjęcia po godzinie 12:00. Następnie musisz już tylko poczekać, aż Twoja karta będzie gotowa.

JEŚLI TWOJE MIESZKANIE ZNAJDUJE SIĘ W SŁONECZNYM BRZEGU LUB NESEBYRZE

Jeśli Twoje mieszkanie znajduje się w Słonecznym Brzegu, istnieje możliwość, że Dyrekcja ds. Migracji poinformuje Cię, że Twoja nieruchomość nie podlega przepisom. Otrzymasz od nich dokument, z którym musisz udać się do ratusza w Słonecznym Brzegu. To są współrzędne GPS ratusza w Słonecznym Brzegu – (42.6964729, 27.7079634), a TU LOKALIZACJA na mapie GOOGLE. Jedziesz tam z dokumentem otrzymanym od Dyrekcji Migracji i resztą dokumentów. W ratuszu wydadzą Ci dokument – zaświadczenie o dokładnym adresie Twojej nieruchomości na mapie katastralnej. Następnie wracasz do Dyrekcji Migracji w Burgas i przedstawiasz dokumenty. Jeśli Twoja nieruchomość znajduje się w Nesebyrze, udaj się do gminy Nesebyr – (42.6607367, 27.7142871), a TU LOKALIZACJA na mapie GOOGLE.

DO CZEGO PRZYDAJE SIĘ KARTA STAŁEGO POBYTU W BUŁGARII?

Przede wszystkim do legalnego pobytu. Nigdy nie słyszałam, aby ktokolwiek z Polaków miał kłopoty, jeśli przebywał w Bułgarii więcej niż 90 dni w ciągu jednego roku kalendarzowego, ale według prawa, tylko tyle można przebywać. Ponadto karta stałego pobytu to dokument, który sprawia, że nieco przychylniej na nas patrzą w bankach, urzędach czy gdziekolwiek, gdy podaje się imię i nazwisko. Nie jesteśmy już zwykłym obcokrajowcem czy turystą, gdy coś załatwiamy, ale wkroczyliśmy już na wyższy level wtajemniczenia. Chociażby z tak prostej przyczyny, że w karcie stałego pobytu nasze imiona i nazwiska zapisane są w cyrylicy, więc ktokolwiek ma trudniejsze do zapisania obcokrajowcowi imię i nazwisko, ułatwia Panu lub Pani w okienku sprawę.

Maksymalny okres ważności karty stałego pobytu w Bułgarii to 5 lat. Czasami wydawana jest na 1 rok, lub na 3 lata. Po upływie ważności trzeba udać się do urzędu migracji ponownie z wizytą, w celu przedłużenia pozwolenia.

Liczna karta jest wielkości naszego polskiego dowodu osobistego, przypomina dokument tożsamości, natomiast nim nie jest. Z liczną kartą nie przekroczycie np. granicy państwa. Możecie w wielu miejscach ją okazywać i będzie honorowana jako potwierdzenie Waszej tożsamości np. może się tak zdarzyć na poczcie odbierając paczkę, jednak przebywając w Bułgarii, mimo wyrobienia sobie licznej karty, najlepiej mieć również fizycznie przy sobie polski dokument tożsamości czyli dowód osobisty lub paszport.

ABY ŚLEDZIĆ NA BIEŻĄCO RELACJE Z BUŁGARII PRZEZ CAŁY ROK ZAJRZYJ:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *