Bułgaria samolotem

bulgaria_samolotem

Bułgaria samolotem

W najlepszych sezonach turystycznych dla bułgarskiej turystyki w latach 2017 -2019 dziennie w Burgas i Varnie lądowało kilkadziesiąt samolotów z Polski. Bułgaria jako jeden z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych dla Polaków była dostępna bezpośrednim samolotem z kilkunastu miast w tym z mniejszych lotnisk jak Rzeszów, Łódź, Bydgoszcz, czy Szczecin. W 2021 roku lotów jest znacznie mniej, ale nadal samolot to najszybszy środek transportu na wakacje nad Morze Czarne w Bułgarii. Lot trwa ok. 1,5 – 2h w zależności od miasta wylotu i pogody 😉

KIEDY ZACZYNA SIĘ SEZON LETNI W BUŁGARII? PRZECZYTAJ WIĘCEJ…
CZY DO BUŁGARII POTRZEBNY JEST PASZPORT? PRZECZYTAJ WIĘCEJ…

GDZIE SZUKAĆ LOTÓW DO BUŁGARII?

Do Bułgarii bezpośrednio z Polski (z wielu miast) latają latem:

Bilety można zatem szukać:
 • bezpośrednio na stronach wyżej wymienionych linii rejsowych
 • linie czarterowe czasami też sprzedają przez swoją stronę (nie wszystkie są dostępne)
 • na stronach biur podróży w zakładce loty czarterowe (można kupić też sam lot czarterowy, bez całego pakietu wycieczki, nie wszystkie są dostępne)
 • wyszukiwarki lotów (czasami wychodzi drożej, więc warto porównać ile za ten sam lot zapłacimy rezerwując bezpośrednio na stronie linii lotniczych)

Ceny bardzo się wahają i nie ma żadnych reguł. Kupując bilety dla siebie, znajomych i rodziny trafiałam na świetne promocje na kilka miesięcy przed sezonem jak i na bardzo niskie ceny na tydzień przed wylotem. Aby upolować dobre ceny warto śledzić newslettery linii lotniczych, sprawdzać ceny w przeglądarce jako incognito (strony zapamiętują nasze wyszukiwania i mogą podawać inne ceny) i spróbować w dni promocyjne jak np. Black Friday.

Kupowanie biletów w ostatniej chwili wiąże się z ryzykiem, że nie będzie już miejsc w samolocie. Dla spokojnych i pewnych wakacji, lepiej rezerwować wcześniej. Na rezerwacje w ostatniej chwili mogą sobie pozwolić tylko elastyczne, spontaniczne osoby, gotowe podejmować ryzyko, albo osoby, które muszą pilnie lecieć z innych, ważnych powodów.

BUŁGARIA SAMOLOTEM - O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ?

Wielu turystów w pierwszej kolejności patrzy na cenę lotu, miasto wylotowe w Polsce i godziny lotu np. aby przylecieć do Bułgarii wcześnie w ciągu dnia. Na tej podstawie wybierają korzystniejszy lot i decydują, czy wybiorą się do Varny, czy do Burgas. Inni, którzy mają konkretnie upatrzone miejsce na południu, czy północy wybrzeża, mają gotowy plan zwiedzania i wtedy poszukują korzystnych cen lotów do sprecyzowanego lotniska w Bułgarii. Więc planowanie i poszukiwanie lotów można zacząć na różne sposoby.

Ciekawą opcją, dla osób, które organizują urlop w Bułgarii na własną rękę i chcą więcej pozwiedzać jest przylot do jednego miasta, a wylot z innego. Można przylecieć do Burgas, wypożyczyć auto, pozwiedzać, cześć urlopu spędzić na południu, wybrać się na północ i zwrócić samochód na lotnisku w Varnie. Świetnie działa tez komunikacja lokalna, a taksówki nie są drogie. Bułgaria samolotem również może być zorganizowana w sposób umożliwiający wspaniałe zwiedzanie.

BUŁGARIA SAMOLOTEM - BURGAS, CZY VARNA?

Wybierając miejsce wakacji i patrząc na odległość na mapie miejmy świadomość, że Bułgaria potrzebuje jeszcze trochę czasu na więcej autostrad i dróg szybkiego ruchu. Więc jeśli chcecie się wybrać do Słonecznego Brzegu, dla którego najbliższe lotnisko to Burgas, ale jest super promocja na lot do Varny to warto wiedzieć jak wygląda droga. Tę niewielką odległość 100 km między lotniskiem w Varnie, a Słonecznym Brzegiem, którą na drodze szybkiego ruchu, albo autostradzie pokonamy spokojnie w mniej niż godzinę, tutaj pokonuje się w 1h 40 min do 2 godzin, a zdarza się, kiedy jest duży ruch, że i dłużej. Albo ktoś chce lecieć do Złotych Piasków, ale jest świetna cena na lot do Burgas, 135 km pokonamy w 2h 15 min do 2,5h, a zdarza się dłużej.

Droga ta to zwykła jednopasmówka z momentami dość wąskimi i krętymi momentami, gdzie są spore ograniczenia prędkości. Przejeżdża się też przez kilka miejscowości ze spowalniaczami na jezdni. Jak najbardziej jeżdżą nią Bułgarzy, turyści, autokary i busy, ale droga ta łączy dwa najważniejsze miasta na wybrzeżu, więc ruch szczególnie latem bywa spory. Tą samą drogą jeździ się również na wycieczki z północy na południe (i w drugą stronę) i absolutnie warto ją pokonać!

Podaję jednak tę informacje, bo spotkałam się z zaskoczonymi turystami, którzy myśleli, że da się szybciej dojechać. A na lotnisko jedziemy dwa razy – przylatując i wylatując. Każdy turysta, jak zawsze podkreślam ma inne potrzeby, więc sam zdecyduje, co jest dla niego najważniejsze. W planach kiedyś, w przyszłości jest piękna autostrada. Marzą zapewne o niej i mieszkańcy Bułgarii i turyści i branża turystyczna i tego nam wszystkim życzę.

JAK DOSTAĆ SIĘ Z LOTNISKA W BURGAS DO MIASTA I DO SŁONECZNEGO BRZEGU, CZYTAJ DALEJ…

PLUSY PODRÓŻOWANIA DO BUŁGARII SAMOLOTEM

 • krótsza, szybsza podróż lot ok. 1,5 – 2h
 • przy bezpośrednim locie (a w wakacje jest taki wybór, że raczej nikt nie lata z przesiadkami) sprawdzamy tylko zasady wjazdu do Bułgarii i powrotu do Polski, bez krajów po drodze
 • możliwość wypożyczenia samochodu na miejscu, jeśli chcemy zwiedzać miejsca niedostępne komunikacją miejską, czy ze zorganizowanymi wycieczkami
 • dostępność lotów z wielu lotnisk w Polsce, duży wybór linii lotniczych, promocyjne ceny
 • niewielka odległość lotnisk od kurortów turystycznych
 • podróże samolotem według statystyk uznawane są za bezpieczniejsze niż podróże samochodem
 • mamy do wyboru 3 lotniska: Varna, Burgas (tylko w sezonie letnim) i Sofia (cały rok)

MINUSY PODRÓŻOWANIA DO BUŁGARII SAMOLOTEM

 • ograniczenia bagażowe w samolocie są większe, niż samochodem
 • większe wahania cen lotów samolotem niż kosztu podróży samochodu, który uzależniony jest tylko od paliwa i kosztów winiet i autostrad

Wymienione wyżej czynniki, plusy i minusy zostały opracowane na podstawie moich obserwacji i doświadczeń. Mogą się one różnić od perspektywy innych osób oraz ich zdania. Jeśli chcesz podzielić się swoją opinią zachęcam do napisania maila lub wiadomości prywatnej na Facebooku, lub instagramie.

ABY ŚLEDZIĆ NA BIEŻĄCO RELACJE Z BUŁGARII pRZEZ CAŁY ROK ZAJRZYJ:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *