Domowa banica w Polsce

banica_przepis

BANICA - PRZEPIS

Wiele razy robiłam już banicę w Bułgarii i nie miałam za bardzo potrzeby robić jej w Polsce, bo kiedy jestem w Polsce chcę nacieszyć się polskimi smakami, których brakuje mi w Bułgarii. Byłam jednak ciekawa, czy mogę polecać przygotowanie tej popularnej przekąski śniadaniowej turystom, którym zasmakowała banica podczas urlopu nad Morzem Czarnym.

Autentyczne składniki bułgarskie jak kiseło mljako, czy ser sirene możecie znaleźć w niektórych mniejszych sklepikach, czy nawet czasami w dużych marketach (jak Auchan), również gdy mają specjalne bałkańskie tygodnie i akcje (jak w Lidl). Można też nie szukać i nie czekać na tematyczne akcje i zajrzeć do internetowego sklepu Balkanito, a tam wiele produktów w tym bułgarski ser sirene prosto z Bułgarii! Żeby otrzymać zniżkę 10% na całe zakupy wpisz kod czubryca podczas zakupów.

Proporcje składników zależne są od waszego gustu, ja najczęściej robię „na oko”, jeśli wolicie bardziej chrupiącą, to użyjcie większej formy do pieczenia i mniej farszu, jeśli wolicie na bogato – wariacji na temat banicy jest nieskończona ilość, ze szpinakiem, oliwkami, czy mięsem. Ja podaję poniżej przepis na moją ulubioną banicę:

SKŁADNIKI:

– 275 g ciasta filo (lub jeśli nie uda się kupić – ciasto francuskie)
– 150 g jogurtu naturalnego lub kiseło mljako
– ser feta lub sirene ok. 350g
– 4 jajka
– odrobina oleju do posmarowania formy (i smarowania płatów – tylko jeśli macie ciasto filo)
– łyżeczka proszku do pieczenia

PRZYGOTOWANIE:
1. Piekarnik nagrzewamy do 220 stopni (grzanie góra + dół)
2. Do miski wbijamy jaja, rozkruszony ser, jogurt, proszek do pieczenia i dokładnie mieszamy (pomijamy proszek do pieczenia gdy mamy ciasto francuskie, ono wystarczająco rośnie samo; a gdy mamy ciasto filo – zależy, czy wolimy puszystą, wyrośniętą, czy bardziej płaską banicę).
3. Rozwijamy ciasto i rozkładamy farsz. (Jeśli mamy ciasto filo to zwijamy w rulon po 2-3 warstwy). Zwijamy w ślimaka i układamy w formie.
4. Pozostałą część farszu rozlewamy na górze.
5. Pieczemy przez 10 minut w temperaturze 220 stopni, następnie zmniejszamy temperaturę do 180 stopni i pieczemy do zarumienienia.

Najlepiej smakuje na ciepło, chociaż może być przechowywana pod ściereczką lub w zamknięciu kilka dni (chociaż najczęściej bardzo szybko znika). Koniecznie z ajranem, który również można kupić w Polsce, lub przyrządzić w domu z gęstego jogurtu z odrobiną wody i soli.

Smacznego! Dajcie znać, jak Wam wyszła i jaką banicę lubicie najbardziej 🙂

ABY ŚLEDZIĆ NA BIEŻĄCO RELACJE Z BUŁGARII pRZEZ CAŁY ROK ZAJRZYJ:

JEŚLI PODOBAŁ CI SIĘ PRZEPIS NA BANICĘ, SPRAWDŹ INNE PRZEPISY:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *