Bułgaria obostrzenia

bulgaria_obostrzenia

BUŁGARIA OBOSTRZENIA W SEZONIE LETNIM 2021

Bułgaria – jakie obowiązują obostrzenia? Poniżej zebrane są wszystkie najważniejsze informacje dotyczące Bułgarii i obostrzeń obowiązujące turystów z Polski podróżujących w sezonie letnim w 2021 roku. W związku z pandemią COVID-19 podróżowanie uległo wielu zmianom, ale jest jak najbardziej możliwe. Przez cały sezon zimowy, kurorty narciarskie funkcjonowały w Bułgarii bez zakłóceń, w tym hotele i wyciągi narciarskie, co nie było możliwe we wszystkich krajach w Europie i na świecie. W większości państw, również i w Bułgarii wprowadzono szereg restrykcji i specjalne wymagania, aby zwiększyć bezpieczeństwo i komfort podczas wakacji. W mojej ocenie obostrzenia w Bułgarii nie są aż tak restrykcyjne jak np. w Grecji, czy Hiszpanii. Podczas gdy tutaj można było się swobodnie przemieszczać po kraju, nie było godzin policyjnych, w innych krajach było dużo mniej swobody.

1 maja oficjalnie rozpoczyna się sezon letni – w Bułgarii w 2021 roku wypada wtedy sobota Wielkanocna i wielu Bułgarów wybiera się na długi weekend na wypoczynek nad morze. Tego dnia otwierają się pierwsze hotele nad Morzem Czarnym w Bułgarii działające sezonowo. Pierwszy samolot z Polski w Burgas wylądował 21.05.2021 r. Przyjeżdżają już również właściciele apartamentów.

Jest to wpis, który będzie aktualizowany w razie zmian, a także będą dodawane odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.

Zachęcam też aby zajrzeć na profile na INSTAGRAMIE oraz FACEBOKU – tam dodaję bardzo dużo relacji z życia codziennego, a także pokazuję ciekawe i piękne miejsca do odwiedzenia, których nawet nie spodziewasz się zobaczyć w Bułgarii!

AKTUALIZACJA WPISU: 09.09.2021 r. – WPIS Z ZASADAMI WJAZDU NA LATO 2022 ZOSTANIE OPUBLIKOWANY PO OGŁOSZENIU ROZPORZĄDZENIA PRZEZ RZĄD

ZASADY WJAZDU DO BUŁGARII

Od 1 maja 2021 roku, według rozporządzenia w języku bułgarskim dostępnego TUTAJ (oraz TUTAJ pozostałe akty prawne), turyści z Polski mogą przekroczyć granicę z Bułgarią na podstawie jednej z poniższych możliwości:

  • negatywny wynik testu PCR (wykonany nie wcześniej niż 72 godziny przed przekroczeniem granicy)

  • negatywny wynik testu antygen (wykonany nie wcześniej niż 48 godziny przed przekroczeniem granicy)

  • ozdrowieńcy na podstawie pozytywnego wyniku testu PCR lub antygen (wykonany między 15 a 180 dni przed podróżą do Bułgarii)

  • certyfikat potwierdzający szczepienie (jeśli szczepienie przewiduje dwie dawki – to wymagane są obie dawki), najpóźniej 14 dni przed przekroczeniem granicy z Bułgarią

    Z obowiązku okazania testu od 1 lipca 2021 roku zwolnione są dzieci do 12 roku życia, liczy się dokładna data urodzenia. Jeśli dziecko obchodziło 12 urodziny, nie ważne czy 2 dni temu, czy miesiąc temu, musi mieć test. ŹRÓDŁO

  • Nie zostało w rozporządzeniu wprost ujęte, że wyniki muszą być w języku angielskim, ale muszą umożliwiać odczytanie: imiona i nazwiska zgodnie z dokumentem tożsamości podróżującego, jednoznaczna informacja o wyniku testu (NEGATIVE) lub dla ozdrowieńców, którzy robili test w trakcie choroby (POSITIVE), nazwę laboratorium, metodę wykonania testu, dane osoby wykonującej test, datę i godzinę pobrania próbki. De facto zatem cały wynik testu musi być po angielsku, chociaż nie jest to w ten sposób ujęte w rozporządzeniu.
  • Jeśli ktoś jest ozdrowieńcem, ale wynik ma po polsku – można spróbować skontaktować się z miejscem, gdzie robiony był test, może uda się uzyskać tłumaczenie, jeśli nie to zostaje tłumaczenie u tłumacza przysięgłego.
  • Czas na zrobienie testu liczy się od momentu pobrania próbki do momentu przekraczania granicy bułgarskiej.
  • Dokument zawierający potwierdzenie szczepienia musi zawierać: imiona i nazwiska zgodnie z dokumentem tożsamości podróżującego, datę urodzenia, daty podania dawek, data podania drugiej dawki (w przypadku szczepionki JJ – data podania jedynej dawki), liczba przyjętych dawek, nazwa handlowa szczepionki, producent, kraj, w którym została podana szczepionka, organ wydający certyfikat. Czyli dla Polaków dokument w języku angielskim z kodem QR, który można wydrukować z internetowego konta pacjenta (IKP). W ten sposób wjechało do Bułgarii już wielu turystów, nikt nie zgłaszał kłopotu, jeśli posiadał opisany certyfikat.
  • Test w Bułgarii, po lądowaniu mogą zrobić tylko obywatele Bułgarii lub osoby posiadające status rezydenta oraz kilka specjalnie określonych grup.

MOŻLIWE ZMIANY ZASAD, PRZED WYJAZDEM NALEŻY SIĘ UPEWNIĆ, JAKIE SĄ OBOWIĄZUJĄCE WARUNKI

PASZPORT, CZY DOWÓD OSOBISTY DO BUŁGARII, CZYTAJ WIĘCEJ…

RODZAJE TESTÓW ANTYGENOWYCH HONOROWANYCH W BUŁGARII

Nazwa testu

Producent

COVID-VIRO® Rapid antigen test COVID-19

AAZ-LMB

Panbio™ COVID-19 Ag Rapid Test

Abbott Rapid Diagnostics

Flowflex SARS-CoV-2 Antigen Rapid Test

ACON Laboratories, Inc

AESKU.RAPID SARS-CoV-2

AESKU.DIAGNOSTI CS GmbH & Co, KG A

AMP Rapid Test SARS-CoV-2 Ag

AMEDA Labordiagnostik GmbH

Novel Coronavirus 2019- nCoV Antigen Test (Colloidal Gold)

Beijing Hotgen Biotech Co., Ltd.

SARS-CoV-2 Antigen Rapid Test Kit (Colloidal Gold immunochromatography)

Beijing Lepu Medical Technology

BIOSYNEX COVID-19 Ag BSS

BIOSYNEX SA

CerTest SARS-CoV-2 CARD TEST

CerTest Biotect S.L.

Coretests COVID-19 Ag Test

Core Technology Co., ltd

DIAQUICK COVID -19 Ag Cassette

DIALAB GmbH

GENEDIA W COVID-19 Ag

Green Cross Medical Science Corp

Wondfo 2019-nCoV Antigen Test (Lateral Flow Method)

Guangzhou Wondfo Biotech Co., Ltd

COVID-19 Antigen Rapid Test Kit

Hangzhou Clongene Biotech Co., Ltd.

Coronavirus Ag Rapid Test Cassette (Swab)

Healgen Scientific Limited

HUMASIS COVID-19 Ag test

Humasis Co. Ltd

COVID-19 Antigen Rapid Test (Colloidal Gold)

Joinstar Biomedical Technology Co. Ltd

QuickProfile™ COVID-19 ANTIGEN Test

LumiQuick Diagnostics Inc.

LumiraDx SARS-CoV-2 Ag Test

LumiraDX

MEDsan® SARS-CoV-2 Antigen Rapid Test

MEDsan GmbH

Rapid SARS-CoV-2 Antigen Test Card

MP Biomedicals

NADAL COVID -19 Ag Test

nal von minden GmbH,

PCL COVID19 Ag Rapid FIA

PCL Inc

Sofia 2 SARS Antigen FIA

Quidel Corporation

BIOCREDIT COVID-19 Ag – SARS-CoV 2 Antigen test

Rapigen Inc

SARS-CoV-2 Antigen Rapid Test

Roche (SD BIOSENSOR)

COVID-19 Antigen Rapid Test Kit (Swab)

Safecare Biotech

Hangzhou Co

STANDARD F COVID-19 Ag FIA

SD BIOSENSOR, Inc.

STANDARD Q COVID-19 Ag Test

SD BIOSENSOR, Inc.

SARS-COV-2 Antigen test Kit (colloidal gold)

Shenzen UltraDiagnostics Biotec Co.

SARS-CoV-2 Ag Diagnostic Test Kit (Colloidal Gold)

Shenzhen Watmind Medical Co., Ltd

CLINITEST Rapid COVID-19 Antigen Test

Siemens Healthineers

TODA CORONADIAG Ag

TODA PHARMA

Rapid SARS-CoV-2 Antigen Test card

Xiamen Boson Biotech Co

Coronavirus Ag Rapid Test Cassette (Swab)

Zhejiang Orient Gene Biotech Co. Ltd

BIURO PODRÓŻY PODAJE INNE INFORMACJE

Różni organizatorzy turystyki – biura podróży podają swoim klientom różne zasady dotyczące podróży do Bułgarii. Najczęściej pojawia się zapis o wymogu posiadania wyniku testu, czy zaświadczenia szczepienia po angielsku. Być może wynika to z chęci zabezpieczenia klientów, być może w celu uniknięcia kłopotów. Jeśli korzystacie z biura podróży organizując wyjazd na urlop, to zalecam stosować się do zasad przekazywanych przez biuro, gdyż w razie nieprzewidzianych sytuacji to z biurem zawarto umowę, więc biuro odpowiada za organizację wyjazdu i przekazanie rzetelnych informacji.

Bardzo życzę wszystkim, aby podróżowanie było jak najbardziej swobodne i bezpieczne oraz by przekazywane informacje były jasne i spójne we wszystkich źródłach. Obecnie zasady dotyczące podróżowania zmieniają się w większości państw dość często, różnie są tłumaczone z obcych języków i różnie interpretowane. Trzeba się liczyć z tym, że mimo największych chęci, czasami podawane informacje są sprzeczne. Nie dotyczy to tylko Polski i podróży do Bułgarii. Podobne sytuacje mają miejsce aktualnie na całym świecie. Podróżowanie wymaga zatem od nas dużo większej cierpliwości i czujności, by pamiętać o wszystkich wymaganiach, ale wakacje dla wielu z nas są już nie luksusem, a pewną oczywistością.

CO JEŚLI WYNIK TESTU JEST POZYTYWNY?

Jesli przed podróżą wynik testu jest pozytywny, a podróżujemy z biurem podróży warto wcześniej dowiedzieć się jakie są warunki rezygnacji i wykupić dodatkowe ubezpieczenie. Warto dlatego korzystać z zaufanych doradców podróży (tak jak korzystamy z usług zaufanego fryzjera, stomatologa czy mechanika samochodowego). Są oni na bieżąco ze wszelkimi zasadami obowiązującymi u danego organizatora turystyki. Dlatego też lepiej zakupić wycieczkę u takiego agenta, niż przez internet. Chyba, że jest to mniejsze biuro, a nie jeden z największych organizatorów turystyki w Polsce. Kiedy kupujemy przez internet jedyną opcją kontaktu jest call center, które obsługuje setki turystów, a nie mniejsze grupy, jak agent w biurze stacjonarnym w naszym mieście, czy galerii. Polecam wpis, w którym przeczytasz więcej na ten temat TUTAJ.

Jeśli natomiast wyjazd organizowany jest na własną rękę to należy dowiedzieć się w liniach lotniczych, czy hotelu jakie są warunki anulacji, czy zmiany terminu w sytuacji, gdy wynik testu jest pozytywny.

PODRÓŻ DO BUŁGARII NA WŁASNĄ RĘKĘ PLUSY I MINUSY…
PODRÓŻ DO BUŁGARII Z BIUREM PODRÓŻY PLUSY I MINUSY…

POWRÓT DO POLSKI Z BUŁGARII

Po powrocie do Polski z Bułgarii z kwarantanny zgodnie z ŹRÓDŁO zwolnione są:
  • osoby zaszczepione pełnym cyklem (musi minąć minimum 14 dni)
  • dzieci do 12 roku życia, których rodzice są zaszczepieni pełnym cyklem, lub gdy rodzice okażą negatywny wynik testu (nie ma mowy o dzieciach rodziców, którzy są ozdrowieńcami)
  • osoby, które przedstawią negatywny test zrobiony w Bułgarii antygen lub PCR nie starszy niż 48 godzin
  • osoby, które wykonają test na lotnisku lub w innym miejscu w ciągu 48 godzin od przekroczenia granicy na terenie Polski
W praktyce: można zrobić test albo w Bułgarii, albo w Polsce – jednak zastanówmy się, gdzie ewentualnie wolelibyśmy otrzymać pozytywny wynik. Podejrzewam, że wracając z wakacji – w domu, ale być może Polacy mieszkający na stałe w Bułgarii, woleliby w swoim domu w Bułgarii. Również strona lotniska Chopina w Warszawie podaje TAKIE INFORMACJE. Ponadto w samolocie LOT oraz na lotnisku, po lądowaniu można przeczytać takie informacje:
bulgaria_obostrzenia
bulgaria_obostrzenia

Oznacza to, że lecąc do Polski samolotem z Bułgarii nie będziemy proszeni o okazanie testu przed wsiadaniem do samolotu. W Polsce po lądowaniu jesteśmy przez straż graniczną kierowani automatycznie na kwarantannę, z której zwalnia negatywny wynik testu antygen lub PCR wykonany wcześniej w Bułgarii lub na lotnisku w Polsce lub w innym miejscu w ciągu 48 godzin od momentu przekroczenia granicy z Polską. Wynik testu jest automatycznie przekazywany do SANEPIDU i następuje automatyczne zwolnienie z kwarantanny, gdy jest on negatywny. Czasami informacja ta nie dociera do SANEPIDu – w jednym systemie podróżujący był zarejestrowany z numerem PESEL, a w drugim z numerem dokumentu tożsamości, wystarczy wyjaśnić wszystko przez telefon, ewentualnie przesłać zdjęcie/skan testu i wtedy kwarantanna jest anulowana.

Przy podróży samochodem należy na bieżąco sprawdzać zasady przejazdu przez kraje, które są na trasie. Inne zasady obowiązują przyjeżdżających do danego kraju, a inne podczas tzw. tranzytu. Wtedy najczęściej wyznaczone są specjalne drogi, po których można się poruszać, a czasami również wyznaczone stacje, gdzie można tankować.

Sprawdzając na licznych grupach na Facebooku relacje innych podróżujących do Bułgarii warto mieć na uwadze, że nie zawsze oficjalnie ogłaszane zasady dostępne na stronach internetowych są bardzo rygorystycznie przestrzegane przez policję, czy straż graniczną. Widziałam wiele relacji pokazujących, że nie zawsze są stosowane wszystkie zasady np. nie wszyscy (mimo oficjalnego obowiązku) musieli okazać negatywny wynik testu. Najlepiej podczas podróży samochodem stosować się do oficjalnych zasad i obostrzeń z wiarygodnych źródeł i mieć przy sobie odpowiednie dokumenty, a zaczerpnięte opinie potraktować jedynie informacyjnie.

BUŁGARIA OBOSTRZENIA NA MIEJSCU OD 03.09.2021

Maseczki należy nosić wewnątrz budynków i w komunikacji miejskiej. Na zewnątrz – gdy nie jest możliwe zachowanie dystansu społecznego, np. na targu na świeżym powietrzu.
Restauracje działają zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz z zachowaniem limitu osób (50% dostępnych miejsc).
Galerie handlowe działają z zachowaniem limitu osób.
Muzea, kina, teatry działają z zachowaniem limitu osób 50% pojemności lokalu, obowiązkowe maseczki.
Kluby fitness, siłownie, baseny działają z zachowaniem limitu osób i dystansu (30% pojemności), obowiązkowe maseczki.
Dyskoteki i kluby nocne działają z zachowaniem limitu osób maksymalnie do 23:00.
Hotele działają z zachowaniem zasad bezpieczeństwa – maseczki w recepcji i w częściach ogólnodostępnych (nie ma limitu obłożenia hotelu).
Centra wellness i SPA działają z zachowaniem limitu osób 30%, obowiązkowe maseczki i zachowanie dystansu.
Kasyna działają z zachowaniem limitu osób i dystansu maksymalnie do 23:00, obowiązują maseczki.
Posiłki w hotelach wydawane przez personel. Sposób wydawania może się różnić w różnych hotelach. W niektórych wskazuje się wybrane potrawy, czy produkty personelowi przez szybę, w innych podawane są przez personel do stołu.
Imprezy masowe zostały zawieszone.

Nie ma w Bułgarii żadnej godziny policyjnej.

Wszystkie zasady w języku bułgarskim dostępne tutaj: https://coronavirus.bg/bg/merki/ogranichitelni-merki

SPECYFIKA SEZONU LETNIEGO 2021 W BUŁGARII

Dużym plusem podróży w tym specyficznym dla turystyki okresie są niewielkie liczby turystów w kurortach, miasteczkach, na plażach. Nie ma tłoku, jest dużo ciszej i spokojniej, a zarazem wszystko czego turyści potrzebują działa. Może to też oznaczać, że część atrakcji otwiera się później niż zwykle, część sklepów będzie zamknięta, lub będą działać krócej. Obostrzenia podczas korzystania z atrakcji turystycznych dotyczą najczęściej limitu osób, zachowania dystansu, noszenia maseczki, gdy nie jest możliwy dystans oraz dezynfekcja rąk. Ale nie będzie to też oznaczało, że plaże, czy uliczki będą całkowicie puste, gdyż wielu Bułgarów chętnie wybiera się nad Morze Czarne, szczególnie, gdy utrudnione jest podróżowanie za granicę, chętniej zostają w swoim kraju.

SYTUACJA polityczna W BUŁGARII, a obostrzenia

Wszelkie decyzje dotyczące zasad wjazdu i obostrzeń w Bułgarii podejmuje rząd Bułgarii. Sytuacja polityczna w tej chwili jest dość skomplikowana. Na początku kwietnia 2021 roku (4.04.2021r.) odbyły się wybory parlamentarne. Po kilkumiesięcznych protestach, których powodem były liczne afery korupcyjne, obecny rząd w wyborach, które odbyły się zgodnie z planowanym terminem uzyskał dużo słabszy wynik, niż w poprzednich wyborach. Ponadto partia rządząca GERB nie była w stanie utworzyć rządu z dotychczasowym koalicjantem, który do parlamentu tym razem się nie dostał. Formowanie rządu jest trudnym zadaniem, gdyż do parlamentu dostały się nowe partie, które osiągnęły sporą popularność i poparcie podczas protestów, ale nie do końca mają wspólny plan i wizję działań. Zgodnie z Konstytucją Bułgarii został powołany przez prezydenta rząd tymczasowy. Kolejne wybory odbyły się 11 lipca 2021 roku. Rząd nadal nie został uformowany.

ABY ŚLEDZIĆ NA BIEŻĄCO RELACJE Z BUŁGARII pRZEZ CAŁY ROK ZAJRZYJ:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *